Türkiye’de Mahkemeden Emsal Karar: Haczedilen Kripto Paralar Satılacak!

Türkiye’de kripto paralarla ilgili mahkemede alınan son karar oldukça dikkat çekti. Mahkeme, haczedilen kripto paraların satın alınabileceğine hükmetti.

Olay, borcunu ödemeyen bir kişinin alacaklısı tarafından iletilen bir talep ile başladı. Alacaklı kişi, İstanbul’daki icra müdürlüğüne giderek borçlu kişinin kripto para cüzdanının haczedilmesini talep ederken, yapılan incelemeler sonucunda haciz işlemleri için cüzdanın uygun olduğuna karar verilirken, içerisinde 60 bin TL değerinde kripto para bulunan cüzdan, icra dairesi tarafından haczedildi. Oldukça dikkat çeken bu gelişme, borçlu kişinin durumu mahkemeye taşıması ile birlikte davaya da konu oldu.

Mahkemeden Emsal Karar Çıktı: Satılabilir!

Borçlu taraf, mahkemede yapılan işleme itiraz ederek satış işleminin yapılamayacağını ve haczedilen cüzdanın iade edilmesi istendi. Ancak mahkeme tarafından değerlendirilen konu hakkında kesin hüküm verildi. Mahkeme tarafından kripto paraların alacaklının borcunu alabilmesi adına satılabileceğine karar verdi. Mevcut karar Türkiye’de bir ilk olurken, kripto para piyasalarında adli alanda nasıl bir yaklaşım sunulacağına yönelik de önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Satış Kararının Bekletilmesi İsteniyor

Mahkeme tarafından alınan bu karar sonrasında bir itiraz daha yapan borçlu taraf, konuyla ilgili kamuya da açıklamalarda bulundu. Borçlu tarafın avukatı tarafından yapılan itiraz sonrasında “Satış talebine istinaden İcra Hukuk Mahkemesi’ne itirazda bulunduk. Bu itirazımızı da hem Merkez Bankası’nın çıkardığı yönetmeliğe hem de bu varlıkların gayri maddi varlık olarak tanımlandığından tam olarak hukuki nitelendirmesi belli olmadığından dolayı satışının mümkün olmayacağını, satışın yapılabileceğine kanaat getirilirse de devlet tarafından çıkartılacak bir düzenlemeye kadar bekletilmesi yönünde talebimiz oldu.” denildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap