Google, Play Store'daki Yanıltıcı Uygulamalara İzin Vermeyecek

Google, uygulama mağazası Play Store için daha güvenli bir kullanım hedefliyor. Yayınlanan son bildiriye göre yanıltıcı uygulamalara çeşitli yaptırımlar uygulanacak.

Google Play Store’de güvenli bir kullanım için sürekli yenilikler yapan Google, bir bildiri daha yayınladı. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, yanıltıcı olan uygulamaların kullanılmaması adına özel bir şekilde çalışma yapılacağı belirtildi.

Yanıltıcı uygulamalara geçiş yok!

Uygulama mağazasındaki yanıltıcı uygulamalar, popüler uygulamaları taklit ediyor. Böylece kullanıcılar gerçek bir uygulama indirdiğini sanırken, yanıltıcı uygulamaları indirebiliyor. Bu kapsamda çeşitli güvenlik problemleri yaşayabilen kullanıcıları korumak isteyen Google ise isimden simgelerine kadar uygulamalar için geliştirdiği yeni özellik sayesinde taramalarını arttıracak. Güvenlik engeline takılan uygulamalar Google Play Store üzerinden kaldırılacak ve erişilemeyecek. İlgili ihlallerin devam ettiği hesaplara yönelik de yaptırımlar uygulayacak olan Google, böylece aldatıcı ve güvenliği tehdit eden çalışmalara da izin vermeyecek.

Google yeni özelliği nasıl çalışacak?

Google tarafından hazırlanan yeni politika, 3 farklı noktaya odaklanmış durumda. Artık Google mağazasındaki uygulama isimleri 30 karakteri aşamayacak. Uygulama isminde ücretsiz, en iyi, indir gibi kelimelere de izin verilmeyecek. Uygulama simgelerinde yılın en çok indirileni, 2020’nin en iyi uygulaması gibi ifadelere de izin vermeyecek olan Google, uygulama üzerinden farklı pazarlama çalışmalarını engelleyecek.  Tüm bu çalışmaların yanı sıra uygulama sayfasındaki uygulama görsellerinden açıklamalarına kadar her bir alanda yapılacak kontroller ile birlikte Google uygulama mağazasında artık aldatıcı hiçbir çalışmaya yer verilmeyecek.

Google Play Store için hazırlanan yeni politika ve geliştirilen özellikler 2021’in ikinci yarısı itibariyle kullanıma alınacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap