Google Fotoğraflar İçin Ücretsiz Dönem Sona Eriyor

Google, ücretsiz alan kullanımı ile ilgili yeni bir düzenleme getirdi. Yeni düzenleme ile Google Fotoğraflar’da ücretsiz özel alan kaldırıldı.

Fotoğrafların bulut sunucularda güvenle tutulmasını sağlayan Google, özellilikle mobil kullanımlarda otomatik yükleme seçenekleriyle tüm fotoğrafların Google Fotoğraflar’a aktarılmasını sağlıyordu. Ancak 6. yılını geride bırakan Google Fotoğraflar için ciddi bir değişikliğe gidiliyor. 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle geçerli olacak yeni düzenlemede kullanıcıların tüm Google hesabında kullanabileceği 15 GB’lık ücretsiz bir alanı olacak. Bu nedenle mail ve drive gibi pek çok özelliğin ortak bir şekilde kullanabileceği ücretsiz alan Google Fotoğraflar’ı kullanmak isteyenler için yetersiz kalacak. Böyle bir durumda ise kullanıcıların ücretli paketlerden birisini tercih ederek ücretli kullanıma geçmesi gerekecek.

Google One İle Yeni Bir Hamle Yapılmıştı

Bu değişiklik için Google One adıyla yeni bir program başlatan Google,  uygulama üzerinde tam kontrol sunsa da depolama seçeneğinde ciddi bir kısıtlama da başlatıyor. 1 Haziran tarihi itibariyle yüklenen tüm fotoğraflar kullanıcılar için tanımlanmış ortak depolama alanında yer alacak. Bu nedenle kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcının depolama sorunu yaşayacağı tahmin ediliyor. Google yeni sistemde her kullanıcı için verileri yönetebileceği bir ekran sunuyor. Burada depolama alanındaki boş alan, mevcut kullanıma göre ne kadar bir süre içerisinde alanın dolacağı ve farklı kategoriler altında hangi hizmetlerin daha fazla depolama alanı kullandığı görülebiliyor. Üstelik gözden geçir ve sil seçeneğini de sunan Google, sınırlı alanda kalmak isteyenler için kullanışlı araçlar sunmayı başarmış gibi görünüyor.

Google One Yeni Paket Ücretleri Ne Kadar?

15 GB ücretsiz hesap Google’ın ortak kullanım sunduğu bir paket.ücretli seçeneklere geçildiğinde ise 100 GB, 200 GB ve 2 TB olmak üzere 3 farklı paket sunuyor. Paketlerin ücretleri ise sırasıyla 1,99 Dolar, 2,99 Dolar ve 9,99 Dolar. Yıllık ödemelerde daha uygun bir fiyatlandırma sunan Google, yaklaşık % 16 oranında bir indirimden yararlanılmasını da mümkün kılıyor.  Paketlere geçiş yapıldığında aile üyelerinin de pakete dahil edilmesi mümkün.

Ücretsiz Alan Kontrolü Nasıl Sağlanacak?

GoogleFotoğraflar’da ücretsiz alan kontrolü için https://photos.google.com/quotamanagement olarak yayına alınan sayfaya erişim sağlanması yeterli. İlgili alana girildiğinde aşağıda yer alan fotoğraftaki gibi bir görünüm kullanıcıları karşılıyor.

Görüldüğü üzere mevcut depolama alanında Google Fotoğraflar, Drive, Gmail ve diğer Google servislerindeki tüm verilerin ortak olarak ücretsiz alanı kullandığı görülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap