Google Cloud ve SpaceX Büyük Bir Anlaşma İmzaladı

Google ve SpaceX, Starlink terminallerini Google Cloud'un dünyadaki veri merkezlerine yüklemek için bir anlaşma imzaladı.

Şirketler, SpaceX'in Starlink müşterileri için bulutun gücünü kullanmasına izin verirken, uydu ağının hızlı internetini Google'ın kurumsal bulut müşterilerine genişleteceği için anlaşmanın karşılıklı fayda sağladığını söylüyor.

SpaceX Başkanı ve Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell, "Starlink'in yüksek hızlı, düşük gecikmeli genişbantını Google'ın altyapısı ve yetenekleriyle birleştirmek, dünya çapındaki kuruluşlara bekledikleri güvenli ve hızlı bağlantıyı sağlıyor" dedi.

Geçen yıl Microsoft'un Azure bulut hizmetiyle benzer bir anlaşma yapan Elon Musk'ın uzay şirketi, Google'ın New Albany, Ohio'daki veri merkezine ilk Starlink terminalini kuracak. 

Güvenli veri gönderimi

Ağ faaliyete geçtikten sonra Google, kamu sektörü ajansları veya uzak bölgelerde faaliyet gösteren işletmeler gibi büyük kuruluşların bulut verilerini ve uygulamalarını uçlara ulaştırmak için Starlink'in uydularından yararlanabileceğini söylüyor.

Şimdiye kadar, SpaceX 1500'den fazla Starlink uydusunu başarıyla yerleştirdi ve yakın zamanda birkaç tane daha uydu göndermeyi planlıyor. Starlink-Google Cloud özelliklerinin 2021'in sonunda müşterilere sunulması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap