Google Chrome'da Uzantılar İçin Uyarı Sistemi Geliyor

Dünyanın en popüler tarayıcısı olan Google Chrome’a yeni bir güvenlik güncellemesi geliyor. Güncelleme ile uzantılara yönelik de güvenlik sağlanacak.

Google Chrome’da çoğu kullanıcı farkında olmasa da eklentiler üzerinden ciddi mağduriyetler yaşanabiliyor. Bu konuda Google tarafından uzun zamandan beri sürdürülen çalışmalar sonuçlanmış durumda. Teknoloji devi tarafından yapılan son açıklamalarda Google Chrome’da bulunan eklentilere yönelik güvenlik güncellemesinin sunulacağı belirtildi. “Gelişmiş Güvenli Tarama” adı ile sunulan yeni özellik sayesinde kullanıcılar eklentilere karşı koruma kalkanı kurabilecek.

Google Chrome Yeni Özellik Nasıl Çalışacak?

Google Chrome için geliştirilen yeni güvenli tarama özelliği, kullanıcıların eklenti kullanımlarına odaklanacak. Google eklenti mağazasından ya da diğer siteler üzerinden yüklenecek tüm eklentileri tarayacak olan yeni özellik, olası risklere karşı kullanıcıları bilgilendirecek ve gerekli görüldüğü takdirde uyarılar yayınlayacak. Mevcut durum sadece güvenlik riski bulunan eklentiler için geçerli olacak.  Böylece eklentilerin riskli olup olmadığı Google’ın yeni özelliği ile kolayca kontrol edilebilecek.

İlk Adımı 2020’de Atılmıştı

Gelişmiş Güvenli Tarama, Google Chrome için yeni geliştirilen bir yenilik değil. Chrome 83. sürüm ile önce masaüstüne gelen özellik, Chrome 86. sürüm ile birlikte Android işletim sisteminde desteklenmeye başlanmıştı. Ancak bugüne kadar mevcut özellik, ziyaret edilen web siteleri, indirilen dosyalar kapsam altında tutuluyordu. Yeni geliştirilen özelik sonrasında ise eklentiler üzerinde de mevcut özelliğin etkin hale gelmesi sağlandı. Uygulamada aktif hale getirilecek özellik ile internet gezintilerinden kurulacak eklentilere kadar Google Chrome kullanımını daha güvenli hale getirmek mümkün olacak.

Google cephesinden böyle bir adımın atılmasındaki önemli etkenlerden birisi, 2020 yılında yapılan kapsamlı eklenti taramalarında kötü niyetli uzantılarda yaşanan % 81 oranında artış. Bu nedenle yeni bir politika ile birlikte özelliği geliştirilen Chrome, eklenti kullanmak isteyenlere önemli bir destek sağladı. Resmi açıklamaya göre eklenti mağazasındaki eklentilerin yaklaşık % 75’i yeni sistem ile uyumlu. Kısa sürede tüm eklentilerin desteklenmesi bekleniyor.

Gelişmiş Güvenli Tarama’nın Yeni Özelliği Nasıl Kullanılacak?   

Mevcut yeniliği kullanmak isteyen kullanıcıların Chrome 91. sürüm güncellemesini indirmesi gerekiyor. Ancak ilgili güncelleme paketinde yer alan özelliğin sadece indirilmesi yeterli değil. Tarayıcı ayarlarından da aktifleştirilmesi gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek özelliğin aktif olup olmadığını kontrol etmeniz yeterli.

  • PC'de: Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Güvenlik
  • Android'de: Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Güvenli Tarama

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap