Google'a 241543903 Yazınca Çıkan Resimlerin Sırrı Nedir?

Google'a girip 241543903 şeklinde bir arama yaptığınız zaman çeşitli görsel sonuçlarla karşılaşırsınız. Bu görsel sonuçlarda, kafasını buzdolabının içerisine sokmuş insanları görürsünüz. Bu sayının ardındaki sır tam olarak nedir? Neden 241543903 sayısını aratan insanlar kafasını buzdolabına sokmuş insanlarla karşılaşırlar?

Google'ın çeşitli aramaları kolaylaştırması şaşırılacak bir şey değildir. Ancak 241543903 sayısıyla yapılan arama bu kolaylaştırma hamlelerinden birisi değildir. Çünkü bu aramanın ardında oldukça yaratıcı bir hikaye vardır. 241543903 sayısını Google'a yazdığınızda kafasını buzdolabına sokmuş insan fotoğraflarıyla karşılaşırsınız.

241543903 Nedir?

İlk önce bu aramayı yapmanızı öneriyoruz. Google'a gidip 241543903 sayısıyla bir arama gerçekleştirin. Arama tamamlandığında kafalarını buzdolabına veya dondurucuya sokmuş olan çok sayıda insan fotoğrafı göreceksiniz. Başlangıçta neler olduğunu anlamayabilirsiniz. Ama 241543903 sayısının ardındaki sır sizi fazlasıyla şaşırtacaktır.

Bu durum sadece Google'a özgü değildir. Bing ve Yandex arama motorunda benzer sonuçlarla karşılaşırsınız. Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında #241543903 şeklinde arama yapınca benzer sonuçlar görürsünüz. DuckDuckGo arama motorunda 241543903 sayısıyla arama yaptığınızda ise ilk seferde detaylı bilgiler bulursunuz.

241543903 Sayısının Ardındaki Sır Nedir?

241543903 sayısını Google'ın arama sonuçlarına koyduğu bir gizli özellik olarak görebilirsiniz. Ancak bu sürpriz gizli özelliğin ardında Google'ın kendisi yoktur. 241543903 sayısının kafasını buzdolabına sokan insanları temsil etmesi Amerikalı bir fotoğrafçı sayesinde ortaya çıkmış bir durumdur.

241543903 sayısının sırrı, 6 Nisan 2009 yılında bir internet deyişi (meme) olarak yayılmaya başladı. David Horvitz, Tumblr hesabından bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta kafasını buzdolabının içine sokmuştu. Fotoğrafın başlığına ise 241543903 adını vermişti. İnsanlar başlangıçta bu rakamların ne anlama geldiğini çözemediler.

David Horvitz tarafından yapılan 241543903 paylaşımı insanların dikkatini çekmişti. Ancak insanlar paylaşılan sayının ardındaki anlamı merak ediyorlardı. Bunun üzerine David Horvitz, Tumblr hesabından yeni bir paylaşım yaparak 241543903 sayısının ne anlama geldiğini açıkladı:

 • David Horvitz'in amacı Google aramalarında bir deneme yapmaktı.
 • Bunun için kafasını buzdolabının içine soktu ve fotoğrafı tamamen rastgele oluşturulan 241543903 sayısıyla paylaştı.
 • Daha sonra kendisini takip eden insanlardan benzer paylaşımı yapmalarını istedi.
 • İnsanlar David Horvitz'in bu isteğine ayak uydurdular ve kafalarını buzdolabının içine sokup fotoğraf çektirirken, fotoğrafları 241543903 sayısıyla paylaşmaya başladılar.

Bu internet deyişi kısa sürede olmasa bile zaman içerisinde oldukça popüler hale geldi. Özellikle Brezilya'da çok popüler oldu çünkü David Horvitz'in arkadaşları sokak sokak dolaşarak gençler arasında bu trendin hızlı bir biçimde yayılmasını sağladılar. Bu yorucu tanıtım çalışması bir süre sonra meyvelerini vermeye başladı.

241543903 adını taşıyan internet deyişi 2010 yılının Aralık ayında doruk noktasına ulaştı. David Horvitz tarafından yapılan paylaşım viral hale geldi. Binlerce insan kafalarını buzdolabına sokarak fotoğraf çektirmeye ve aynen istenildiği gibi 241543903 sayısıyla paylaşım yaptılar. Bu noktadan sonra 241543903 Google'da bir sır haline geldi.

Neden 241543903 Sayısı Seçildi?

Her ne kadar David Horvitz, 241543903 sayısının başlangıçta rastgele oluşturulan bir sayı olduğunu söylese bile bu durum gerçeği pek yansıtmıyordu. Çünkü sayı gerçekte bir şeyleri temsil ediyordu. Her ne kadar anlamsız gözükse bile detaylıca irdelendiği zaman sayının bir anlamı vardı.

David Horvitz, buzdolabına kafasını sokma fikrini bir tavsiyeden devşirmişti. Arkadaşı baş ağrısı çekerken David Horvitz, "kafasını buzdolabına sokma" tavsiyesinde bulunmuştu. 241543903 sayısı ise David Horvitz'in buzdolabına ait seri numarasının ve soba eriştesi ve edamame paketlerinin barkodlarının kombinasyonuydu.

Google'daki Diğer Arama Sırları Neler?

241543903 sayısıyla gerçekleştirilen aramaların buzdolabına kafasını sokmuş insanlara ait görsellerle sonuçlanıyor olması bir internet deyişi olarak popülerlik kazanmıştır. Ancak bu, Google'da yer alan tek arama sırrı değildir. Bunun dışında "mentalplex" ve "do a barrel roll" gibi çeşitli sürprizler ve sırlar vardır.

 • Ross Geller: Google'da Ross Geller şeklinde bir arama gerçekleştirin. Karşınıza Friends dizisinin kurgusal karakteri çıkacaktır. Sağ tarafta bir kanepe göreceksiniz. Bu kanepeye bir kez tıklayınca ekran yana doğru yatacaktır, ikinci kez tıkladığınızda öbür yana yatacaktır ve üçüncü tıklamada kanepe ortadan ikiye ayrılacaktır.
 • Monica Geller: Google'da Monica Geller şeklinde bir arama gerçekleştirin. Karşınıza Friends dizisinin kurgusal karakteri çıkacaktır. Sağ tarafta bir kova dolusu su göreceksiniz. Buna tıklayınca kovanın içinden bir sünger çıkacak ve karakterin ismini temizleyerek onu daha soluk hale getirecektir.
 • Chandler Bing: Google'da Chandler Bing şeklinde bir arama gerçekleştirin. Karşınıza Friends dizisinin kurgusal karakteri çıkacaktır. Sağ tarafta bir koltuk göreceksiniz. Buna tıklayınca bir civciv ve ördek dışarı çıkacak ve ekranınızın alt kısmında dolaşmaya başlayacaktır.
 • Rachel Green: Google'da Rachel Green şeklinde bir arama gerçekleştirin. Karşınıza Friends dizisinin kurgusal karakteri çıkacaktır. Sağ tarafta bir saç göreceksiniz. Buna tıklayınca Google sizi Rachel cut saç stiliyle dolu bir görsel arama sayfasına götürecektir.
 • Phoebe Buffay: Google'da Rachel Green şeklinde bir arama gerçekleştirin. Karşınıza Friends dizisinin kurgusal karakteri çıkacaktır. Sağ tarafta bir gitar göreceksiniz. Gitara tıkladığınız zaman kokan bir kedi ortaya çıkacak ve etrafta gezinmeye başlayacaktır.
 • Joey Tribbiani: Google'da Joey Tribbiani şeklinde bir arama gerçekleştirin. Karşınıza Friends dizisinin kurgusal karakteri çıkacaktır. Sağ tarafta bir pizza göreceksiniz. Buna tıklayınca çeşitli yemekler ortaya çıkacaktır ve Joey Tribbiani'nin elleri gelip hepsini götürecektir.
 • Cha-Cha Slide: Cha-Cha Slide popüler bir şarkıdır. Google'da Cha-Cha Slide şeklinde arama yaptığınız zaman ilk sırada bu şarkıya ait videoyu görürsünüz. Videonun hemen yanında ise renkli bir mikrofon vardır. Buna tıkladığınızda sayfa hareket eder. Sonraki oklara tıkladığınızda sayfa o yöne doğru hareket eder.
 • Sonic the Hedgehog: Google'da Sonic the Hedgeho game şeklinde arama yaptığınızda sağ tarafta bir Sonic ikonu görürsünüz. Bu ikona tıkladığınızda Sonic mavi topa dönüşür ve beklemeye başlar. Tekrar tıkladığınızda ise Super Sonic halini alır.
 • the answer of life: Google'a gidip the answer of life şeklinde arama yaptığınızda 42 sayısıyla karşılaşırsınız. Bu sayı Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitaba bir referanstır. Bu kitapta yer alan süper bilgisayar Deep Thought "ultimate question of life, the universe and everything" sorusuna 42 cevabını vermiştir.
 • mentalplex: mentalplex, Google'ın 1 Nisan 2000 yılında gerçekleştirmiş olduğu bir şakaydı. Özetle, Google'ın MentalPlex adını taşıyan bir teknolojiyle herhangi bir kelime yazmadan zihin okuyarak arama yapabileceği belirtiliyordu. Birçok insan bunu denerken büyük bir şakanın parçası olduğunu bilmiyordu.
 • do a barrel roll: do a barrel roll, Google'ın 2011 yılında arama sonuçlarına dahil ettiği ufak bir özelliktir. Google'a gidip do a barrel roll şeklinde arama yaptığınız zaman tarayıcıdaki sayfanın 360 derece döndüğünü görebilirsiniz.
 • what is the loneliest number: Google tarafından arama motoru sonuçlarına yerleştirilmiş sürprizlerden biridir. Google'a gidip what is the loneliest number şeklinde arama yapmanız durumunda hesap makinesinde otomatik olarak 1 sayısının gözüktüğünü görürsünüz.
 • askew: askew, Google'ın arama motoru sonuçlarına yerleştirdiği sürpriz durumlardan birisidir. Google'a gidip askew kelimesiyle arama yaptığınızda sayfanın hafif sağa doğru eğimli olduğunu görürsünüz. Benzer şekilde, tilt kelimesiyle arama yaptığınız zaman benzer sonuçla karşılaşırsınız.
 • google gravity: google gravity aklınızı başınızdan alabilecek bir sürpriz sonuçtur. Google'ın ana sayfasına gidip google gravity yazmalı ve ardından "Kendimi şanslı hissediyorum" butonuna tıklamalısınız. Sayfada yer alan her şey yerçekimi yokmuş gibi olacak ve ekran neredeyse karmakarışık hale gelecektir.

Bunlar Google'da yer alan bazı arama sırlarıdır. Google içerisinde çok daha fazlası var olabilir. Ancak genel olarak 241543903 sayısı ve onun ardındaki sırrı öğrenmiş olmalısınız. Her ne kadar popüler bir insanın Google algoritmasını denemek için yapmış olduğu bir girişim olsa bile bir internet deyişine dönüşerek viral hale gelmiştir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap