Getir ve Yemeksepeti Geçici Süreyle Hizmetlerini Durdurdu

Türkiye'nin en önde gelen çevrimiçi sipariş sunan firmalarından Getir ve Yemeksepeti açıklama yaparak İstanbul'da geçici süreyle hizmetlerini durdurduklarını açıkladılar. Bu iki firmanın açıklamalarından yaklaşık 1 saat sonra ise İstanbul Valiliği belirli bir süreye kadar motor kullanımın kısıtlandığını açıkladı.

İstanbul'da oldukça etkili olan fırtına sebebiyle İstanbullular bu gün epey zor anlar yaşadılar. Bazı yerlerde evlerin çatısı, ağaçlar ve daha nicesi havaya uçarken özellikle motorla kuryelik yapanlar zor anlar yaşadılar. İstanbul'un çeşitli bölgelerinden gelen görüntüler sonrasında Getir ve Yemeksepeti hizmet durdurma kararı kaldı.

İstanbul Fırtınaya Teslim Oldu

İstanbul'da yaşanan şiddetli fırtına insanlar için günü neredeyse yaşanamaz hale getirdi. Hızının yaklaşık 130 kilometreyi bulduğu belirtilen rüzgar, çeşitli yapılara ve ağaçlara zarar vererek gün boyunca etkisini gösterdi. Şiddetli fırtına sebebiyle 4 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Şiddetli fırtınanın en çok etkilediği durumlardan birisi ise normal şartlarda bile kötü durumda olan İstanbul trafiğiydi. Ancak bu sefer trafikte yoğunluktan değil motorlardan dolayı problemler yaşandı. Başta Getir ve Yemeksepeti gibi firmalara bağlı olarak çalışan kuryeler zaman zaman hayati tehlikelerle karşılaştılar.

Başakşehir ilçesinde bir binanın çatısı uçtu ve o an işini yapmaya çalışan bir kuryenin kafasına düştü. Diğer taraftan bir yakadan diğeri yakaya geçmek isteyen kuryeler şiddetli rüzgar sebebiyle uçma tehlikesi yaşadılar. Metrobüs gibi büyük araçlar motorlara adeta kalkan olarak onların köprülerden geçmelerini sağladılar.

Kuryelerle Teslimat Yapanlar Hizmetlere Ara Verdiler

İstanbul'daki şiddetli fırtınanın yarına kadar etkisini sürdüreceği açıklandıktan sonra başta Getir ve Yemeksepeti olmak üzere kuryelerle hizmet veren pek çok şirket hizmetlerine ara verdiğini açıkladı. Hepsiexpress ve Trendyol GO gibi diğer yerler de hızlı ve hazır sipariş hizmetlerini gün içerisinde kapattılar.

Getir: "Hizmetimize Ara Verdik"

Gün boyu bu tür olaylar yaşandıktan sonra ise Getir, akşam saatlerinde Twitter adresinden bir açıklama yaparak hizmetlerine geçici olarak ara verdiklerini belirtti. Hizmetlere ara verilmesinin sebebi ise kötü hava şartları ve kuryelerin güvenliği olarak açıklandı. Getir tarafından yapılan açıklamanın bir kısmı şu şekildeydi:

"Fırtına nedeniyle yollar motokuryelerimiz için tehlikeli. Şu anda İstanbul'daki bütün motosikletli teslimat hizmetlerimizi durdurduk, sadece araçlarımızla sınırlı hizmet verebiliyoruz. Hava muhafeleti sebebiyle diğer illerde etkilenen bölgelerde de hizmetimize ara verdik."

Yemeksepeti: "Teslimatlara Ara Verdik"

Getir'in yaptığı açıklamadan kısa bir süre sonra Yemeksepeti de Twitter'dan bir açıklama yayınlayarak hizmetlere ara verdiğini duyurdu. Yemeksepeti'nin açıklamasında ise kuryelerin güvenliğinin en büyük öncelik olduğu belirtildi. Yemeksepeti tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi:

"Yollardaki arkadaşlarımızın güvenliği en büyük önceliğimiz. İstanbul'daki hava koşulları normale dönene kadar Yemeksepeti, Yemeksepeti Banabi ve Yemeksepeti Mahalle'de saha ekibimizle yaptığımız teslimatlara ara verdik. Kullanıcılarımızın bilgisine sunarız."

İstanbul Valiliği Kısıtlama Getirdi

Getir ve Yemeksepeti tarafından yapılan duyuruların ardından pek çok kişi durumu tepkiyle karşıladı. Gösterilen tepkinin sebebi hizmetlerin durdurulmuş olmaması değil, gün boyu hizmete devam ederken akşam saatlerinde bu kararın alınmasıydı. Bir başka ifadeyle, kararın çok daha önceden alınması gerekiyordu.

Getir ve Yemeksepeti tarafından yapılan duyuruların hemen ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından bir duyuru yaparak İstanbul'da motor kullanımına sınırlama getirildiğini açıkladı. Vali Ali Yerlikaya, trafik seyir ve can güvenliğini sağlamak için motor kullanımının belirli bir süreliğine yasaklandığını belirtti:

"İstanbul'da hayatı olumsuz etkileyen lodos ve fırtına nedeniyle, trafik seyir ve can güvenliğini sağlamak için bugün 23:00'ten yarın 18:00'a kadar motokuryelik yapılmayacak, motosiklet ve elektrikli scooter'lar kullanılamayacaktır."

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapılan bu açıklamanın ardından gelen tepkiler ise biraz farklı oldu. Bazı kişiler kısıtlamayı savunurken bazı kişiler günlük yevmiyelerinde kesinti olacağından duydukları endişeyi dile getirdiler. Ayrıca yer yer bazı işletmelerin kısıtlamalara rağmen kuryelerini çalıştırdıkları iddia edildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap