Fidye Yazılımı Saldırıları Geçen Yıla Göre %64 Arttı

Fidye yazılımı saldırıları ile ilgili yapılan yeni araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Sonuçlara göre saldırılar yüzde 64 oranında artış gösterdi.

Barracuda Network tarafından yapılan yeni bir araştırma, fidye yazılımları ile ilgili güncel durumun öğrenilmesini sağladı. Şirket tarafından yapılan kapsamlı araştırmaya göre önceki yıla göre yüzde 64 oranında artış kaydeden saldırılar, virüsten daha fazla kişinin etkilenmesine yol açtı.

Fidye Yazılımı Saldırıları 2021'de Arttı

Raporda üzerinde durulan konu, fidye yazılımlarındaki artışın çok yüksek olmasıydı. 1 yıllık süre içerisinde 121 fidye yazılımı keşfedilirken, bu yazlımlar üzerinden yapılan araştırmalar, sektörel olarak yaşanılan gelişimin öğrenilmesini sağladı. Üstelik yeni saldırılarda hedef alınan noktalar; belediyeler, sağlık hizmetleri ve eğitim. Özel sektördeki şirketler de bugüne kadar fidye yazılımlarından etkiledi.

Fidye Yazılımlarından En Çok Hangi Sektör Etkilendi?

Fidye yazılımlarından en çok etkilenen sektörler altyapı, seyahat, finansal hizmetler ve diğer işletmeler oldu. Saldırılar, Ağustos 2020 ile Temmuz 2021 arasındaki tüm fidye yazılımı saldırılarının 2020 raporuna göre yalnızca %57'sini oluşturdu. Bu saldırılarda en çok ön plana çıkan ise REvil ve DarkSide. Öyle ki Barracuda'nın Ağustos 2020 ile Temmuz 2021 arasında gerçekleşen fidye yazılımı saldırılarına ilişkin analizinde saldırıların % 19'unun REvil, % 8'inin ise DarkSide kaynaklı olduğu belirlendi.

Ortalama Talep 10 Milyon Dolara Ulaştı

Fidye yazılımlarındaki riskler artarken, istenen ücretler de yükseliyor. Rapora göre istenen fidye için ortalama değer 10 milyon doları aştı. Dünya genelinde yaşanan fidye saldırıların sadece yüzde 18’inin 10 milyon dolardan az fidye istiyor. Yüzde 30’u ise 30 milyon üzerinde bir ödeme istiyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap