Facebook’ta Reels Videolar Dönemi Başlıyor

Facebook uygulamasında da TikTok ve Instagram gibi Reels videolar yer almaya başlayacak. Yeni özellik için testler başladı.

Facebook, bugüne kadar sayısız TikTok özelliğini kullanıma sundu. Yapılan son açıklamalarda, Reels videoların uygulama ekleneceği belirtildi. ABD’de başlatılan testlerde, kullanıcılar haber kaynağı ve gruplarda Reels videolarını paylaşabilecek ve izleyebilecek. ABD dışında Hindistan, Meksika ve Kanada gibi farklı bölgelerde de testler gerçekleştirilmişti. Bu bakımdan kısa süre içerisinde Facebook Reels videoların tüm dünya genelinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Facebook Reels uygulaması neler sunuyor?

Facebook Reels videolar için şu ana kadar gelen bilgiler, uygulamada nasıl bir değişikliğin yaşanacağını gösterdi. Kullanıcıların kendilerini daha rahat bir şekilde ifade etmesini, tüketilebilir içerikler oluşturmasını hedefleyen Reels, Facebook’taki etkinliği daha da arttırabilir. Uygulama hakkında yapılan açıklamalarda video izlemenin çok daha popüler olduğu, bu nedenle de Reels ile birlikte uygulamadaki video desteğinin arttırılmak istendiği belirtildi.

Facebook, Reels için bütçe ayıracak mı?

Benzer özellik, daha önce Snapchat ve Youtube gibi pek çok farklı platformda yer almıştı. Ancak hem Snapchat hem de Youtube tarafından uygulamadaki Reels özelliğinin benimsenmesi adına yüksek fonlar ayrılmıştı. Snapchat günde 1 milyon dolarlık harcama ile kullanıcıları Reels kullanmaya teşvik ederken YouTube’da 100 milyon dolarlık bir fon ayırdığını açıklamıştı.

Facebook’un Reels videolar için nasıl bir fon sistemini tercih edeceği bilinmiyor. Ancak geçtiğimiz haftalar yapılan açıklamalarda 2022’nin sonuna kadar 1 milyar dolarlık bir bütçenin ayrılacağı belirtilmişti.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap