Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Facebook Türkiye'ye Temsilci Atamaya Karar Verdi

Sosyal medya devi Facebook, yeni sosyal medya düzenlemeleri sonrası Türkiye'ye temsilci atamaya karar verdi.

Türkiye'de 1 Ekim 2020 tarihinde yapılan sosyal medya düzenlemelerinin ardından Instagram, TikTok, YouTube gibi birçok sosyal medya şirketinin Türkiye'ye temsilci ataması zorunluluğu getirilmişti. Temsilci atamayan sosyal medya şirketleri para cezalarının ardından 19 Ocak 2021 tarihine kadar temsilci atamamaları halinde reklam yasaklarına maruz kalacaklar.

Türkiye'de aktif olarak bulunan sosyal medya şirketlerinden olan Facebook, Türkiye'ye temsilci atamaya karar verdiğini ''Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama süreceğini başlatmaya karar verdik.'' sözleri ile duyurdu.

Facebook, temsilci atama konusu hakkında şu sözlerle devam etti: ''Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.

Türkiye'de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları'nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu iilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilciliğimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler'in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri'ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflk süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye'de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.''

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap