Facebook İçerik Üreticilerine 1 Milyar Dolarlık Ödeme Yapacak

Snapchat, YouTube ve TikTok tarafından yapılan açıklamaların ardından Facebook ana akıma uydu ve içerik üreticilerine yüksek kazanç imkanları sunacağını açıkladı.

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, resmi Facebook hesabı üzerinden paylaştığı yeni açıklamalarda içerik oluşturucuların Facebook ve Instagram'ı daha fazla kullanması adına yeni bir bonus sistemini getirileceğini belirtti. Kullanıcıların uygulamalardaki etkinliklerine bağlı olarak elde edebileceği bonuslar, kazançlara ek olarak yeni bir gelir alanı yaratacak. 2021 yılının 4. çeyreği itibariyle Instagram ve Facebook'ta kullanılmaya başlanacak olan yeni para kazanma özelliği, kullanıcıların sosyal ağlarda daha fazla vakit geçirmesini ve yeni içerikler oluşturmasına sağlayacak.

Facebook kullanıcıları kaybetmek istemiyor!

Facebook tarafından yapılan açıklama öncesinde TikTok sadece ABD'deki içerik oluşturucular için 200 milyon dolarlık bir fon açıkladığını duyurmuştu. Snapchat ise SpotLight’da yer alan en popüler videolar için her gün ortalama 1 milyon dolarlık bir ödeme yapıyor. Youtube için ise Google 100 milyon dolarlık ayrı bir fon oluşturmuştu. Tüm bunlar içerik oluşturucuların diğer seçenekleri değerlendirmesi adına önemli bir teşvik olarak görülürken, Facebook kullanıcılarını kaybetmemek adına içerik üreticilerine ödenmesi amacıyla 1 milyar dolarlık bir yatırım yapma kararı aldı. Instagram ve Facebook için ortak bir bütçe olarak hazırlanan içerik üreticileri bonus programı, içerik üreticilerinin dikkatini çekmesi halinde Facebook'un bu alanda kazançlı çıkmasını sağlayabilir.

Açıklamalara göre Facebook'ta video yayınlamak, canlı yayın yapmak gibi farklı etkinlikler sırasında alınan yıldızlara bağlı olarak özel bonuslar elde edilecek. Instagram'da IGTV’ye katılmak, reklam çalışmaları yapmak, içerik üretmek, Instagram Reels videoları hazırlamak ya da Instagram Live alanında canlı yayınlar gerçekleştirmek bonus programından yararlanmak için tercih edilebilecek kazanç fırsatları olacak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap