En İyi 11 Cloud Mining Sağlayıcısı (2022)

Cloud mining (bulut madenciliği) yüksek riskli spekülatif bir yatırımdır. Yani belirli bir bedel karşılığında risk almış olursunuz. Cloud mining potansiyel olarak uygun maliyetli bir madencilik yöntemi sunduğu için oldukça tercih edilebilir durumdadır. Ama cloud mining sağlayıcılarının belirli avantajları ve dezavantajları vardır.

Şu anda madencilik sürecinin kapsamlı sanayileşmesi ile birlikte tüm kripto para birimlerinin değerindeki aşırı oynaklık bir araya geldiğinde madencilikteki en ciddi ticari girişimlerin zaman içerisinde kazanç elde etmesi mümkün görünmektedir. Cloud mining riskini almak istiyorsanız en azından güvenilir bir firmadan almanız gerekir.

1. ECOS (Stabil)

ECOS'un merkezi Ermenistan'da yer alır. 2017 yılında kurulmuştur. Yapay zeka ve blok zinciri teknolojisine vurgu yaparak yüksek teknoloji girişimlerini teşvik etmek için Ermenistan'da bulunan serbest ekonomi bölgesinden çıkış yapmıştır. Bu ekonomik bölgede, 200 MW'ın üzerinde güç kapasitesine sahip endüstriyel bir cloud merkezi vardır.

Kurulu kolaydır ve Bitcoin madenciliğine hemen başlayabilirsiniz. ECOS, teknik desteğin 7/24 mevcut olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca her 24 saatte bir ödeme sağladığı için hem şeffaf hem de zamanında ödeme sistemi vardır. Bu şeffaflığı desteklemek için üyelerin ECOS Telegram grubuna katılıp soru sorması mümkündür.

ECOS, birkaç sabit plana sahip olmak yerine, ayarlanabilen değişkenlerle bir hesap makinesi aracılığıyla önemli ölçüde daha fazla esneklik sunar. Buna 12-50 ay arasında değişebilen sözleşme süresi ve hizmet bedeli dahildir. Örneğin, 0.045$ hizmet ücreti olan 24 aylık bir sözleşmeden 801$'a 5,43 TH/s güç sunmaktadır.

Önemli Not: ECOS şu anda pek çok otorite tarafından en sağlıklı ve en güvenilir bulut madenciliği platformu olarak görülüyor. Ancak site içerisinde yer alan potansiyel kazanç hesaplama aracının yanlış veriler sunduğu belirtiliyor. ECOS güvenilir görülse bile bulut madenciliği kendi başına yüksek riskli bir iş olduğundan yatırım yapmadan önce dikkatli olmanızı öneriyoruz.

2. Trust Cloud Mining (Şüpheli)

Trust Cloud Mining özellikle küçük ölçekli yatırımcılara hitap eden bir bulut madencilik platformudur. Sisteme dahil olmak için istenilen bedel oldukça düşüktür. Tüm madencilik işlemlerini kendileri üstlenir ve bu şekilde size kripto para piyasasına hızlı bir şekilde girme fırsatı sunar. Bu platform SHA256, Ethash ve Equihash olarak üç farklı algoritmayı destekler.

Trust Cloud Mining üç yıldır aktif bir biçimde bulut madencilik hizmeti sunuyor. Bu platformda madencilik için ekran kartları kullanılmaz. Enerji kullanımını ve karbon ayak izini azaltmak için kripto para madenciliği için tasarlanmış olan ASIC madencileri kullanılır.

Kendisini maksimum kazanç sunma konusunda iddialı gören firma İngiltere'nin Lancashire bölgesinde yer aldığını belirtmektedir. Platformda güvenli bir şekilde hizmet sunulabilmek için tüm imkanlar yer alır. Kullanıcıların yardım istemesi durumunda müşterilerle hemen ilgilenilir. Destek dili İngilizce ve Rusça şeklindedir.

Önemli Not: Trust Cloud Mining şu anda stabil durumda olan bulut madenciliği platformlardan birisidir.TrustPilot yorumlarına pek güvenmeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü manipülasyon yapılabiliyor. Trust Cloud Mining'i bu nedenle biraz şüpheli görüyoruz. Bulut madenciliğine yatırım yaparken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

3. Eobot (Kapalı)

Eobot, 2013'ten beri piyasada olduğunu iddia etmektedir ve California kayıtlı bir şirkettir. Sahipleri isimsiz kalmaya karar vermişlerdir. Bu nedenle ana sitelerinde fotoğraf veya ofis adresi bulunmamaktadır. Bu da pek güven verici bir şey değildir.

Eobot 24 saatlik veya on yıllık madencilik sözleşmeleri teklif etmektedir. Sitesinin düzgün bir şekilde düzenlendiğini söylemek mümkündür. Ayrıca satın aldığınız hash gücü karşılığında günlük kazancı hesaplamanıza izin veren bir ücret tahmincisi yer almaktadır.

Ana sayfasından elde edilebilecek bilgide yer aldığı gibi çoğu yatırımın denkleştirilmesi yaklaşık 52 ay sürecek durumdadır. Bakım ücretleri 0.00021$ gibi oldukça düşüktür. Ayrıca çok çeşitli kripto para birimleri için sözleşmeleri mevcuttur.

Önemli Not: Eobot faaliyetlerini sonlandırmış durumdadır. Genel olarak söylemek gerekirse kullanıcılar oldukça memnundular. Şu anda tüm kullanıcılara çekim yapmaları için vakit tanımış durumdalar ve tüm kullanıcılar çekim yapana kadar aktif kalacaklar. Eğer buraya yatırım yaptıysanız yatırımınızı çekmenizi öneririz.

4. Genesis Mining (Riskli)

Genesis Mining en büyük bulut madencilik firmalarından birisidir. Bitcoin madenciliği için özel projeler sunar. 2013 yılında kurulmuş platform kripto para piyasasında önemli bir yer edinmiştir. Akıllı, hızlı ve kolay yatırım çözümleriyle ön plana çıkar. Her kullanıcı tarafından sorunsuz bir biçimde kullanılabilir.

Platformun dünya genelinde iki milyonu aşkın kullanıcısı vardır. Hash gücü söz konusu olduğunda oldukça güçlü bir altyapıdan yararlanma fırsatı sunar. Bitcoin madenciliği konusunda özel bir yere sahip olmasına rağmen diğer kripto paralarla ilgili de çeşitli çözümlere sahiptir.

Hesabınızda yer alan hash gücüyle farklı kripto paralara yönelebilirsiniz. Bu sayede almak istediğiniz riske göre yatırımınızı farklı şekilde yönlendirme fırsatına sahip olursunuz. Madencilerin çalışmasından ve bakımından firma sorumludur. Birbirinden farklı paketler sunsa bile diğer platformlara göre biraz daha pahalıdır.

Önemli Not: Genesis Mining her ne kadar dünyanın en büyük bulut madenciliği platformlarından biri olsa bile son dönemlerde yorumlar olumsuza dönmüş durumdadır. Birçok kullanıcı sürekli değişen sözleşme şartlarından şikayetçiler. Bazı kullanıcılar ise ödeme alamadıklarını belirtiyorlar. Doğal olarak Genesis Mining platformunu riskli platformlar arasına dahil ediyoruz.

5. Hashing24 (Şüpheli)

Hashing24 özellikle Bitcoin söz konusu olduğunda oldukça güvenilir olan platformlardan biri olarak görülür. 2016 yılından bu yana faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bünyesinde bulundurduğu araştırma ekibi ise 2012 yılından bu yana kripto para alanında çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Bu platformun resmi olarak Birleşik Krallık, Tayland ve Ukrayna'da merkezleri vardır. Diğer pek çok bulut madencilik firmasına göre kullanıcılara sınırsız sözleşmeler sunarak onların yatırım yapmasına izin verir. Platformda sabit tarihli herhangi bir sözleşme yoktur.

Müşteriler sahip olacakları hash gücünü seçip ödeme biçimine karar verirler. Hesaplama aracında yer alan değerlere göre planlara karar verebilmek mümkündür. Bu platform sadece Bitcoin bulut madenciliğini destekler. Ayrıca firmanın iddiasına göre kullanıcılar ödemelerini kesintisiz bir biçimde almaktadırlar.

Önemli Not: Hashing24 platformunda durum aslında stabil olsa bile kullanıcılardan gelen geri bildirimleri iyi anlamak gerekir. Genel olarak ödeme yaptığınız miktarı %90 oranında geri kazanıyorsunuz. Bunun sebebi yapılan kesintlerdir. Şimdilik buraya yatırım yapmaktan biraz uzak durmanızı öneririz. Maliyetler ve kazançlar daha doğru hale gelince tekrar düşünebilirsiniz.

6. HashShiny (Riskli)

HashShiny kullanımı oldukça kolay olan bulut madencilik platformlarından biridir. Bitcoin madenciliği yapabilmek için bu platformu kullanabilirsiniz. 2017 yılından bu yana hizmet veriyor Geliştiricilerin iddiasına göre dünyanın en iyi bulut madenciliği platformunu oluşturmuş durumdalar.

Bitcoin'e ek olarak farklı kripto para birimleri için hizmet sunumu mevcuttur. ETH, ZEC, LTC ve DASH dahil olmak üzere birçok kripto para birimi için bulut madenciliği yapabilirsiniz. Başlangıçta yeni kullanıcılar için oluşturulmuş özel paket vardır. Bu paketi kullanarak sunulan karma oranlardan yararlanabilirsiniz.

Platformda ilgili planı seçtikten sonra bulut madencilikten yararlanmaya başlayabilirsiniz. Başlıca özellikler arasında havuzdan tahsis, destek ekibine ulaşabilme, ekstra güvenlik, günlük ödemeler, mobil uygulama ve düşük bakım ücreti gibi imkanlar yer alır. Sadece doğru planı seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Önemli Not: HashShiny konusunda son dönemdeki yorumların çok olumlu olmadığını düşünüyoruz. Önceden kabul edilebilir bir hizmet sunsa bile artık kazanç üzerinden yaptıkları kesintiler aşırı artmış durumda. Ayrıca son dönemde çekim işlemi yapamadığını söyleyen kullanıcı sayısında önemli bir artış söz konusu. Bu açıdan HashShiny platformunu yüksek riskli buluyoruz ve artık önermiyoruz.

7. ChickenFast (Şüpheli)

ChickenFast bulut madenciliği hizmeti sunan bir yerdir. Çeşitli yatırım stratejileriyle zaman içerisinde kripto para kazanmanızı sağlar. Alan adı kontrolü yapıldığında sitenin 2015 yılından beri kayıt altığında olduğu görülmektedir. Sistem bilgisayar gücünü otomatik olarak kripto para birimine aktaran bir algoritma kullanır.

ChickenFast bulut madenciliğini olabildiğince kolay hale getirmiştir. Kayıt işlemi oldukça kolaydır. Öncelikle ihtiyaç duyulan bilgileri girmeli ve ardından para yatırmalısınız. Platform tarafından sunulan sözleşmelerden birini seçtikten sonra zaman içerisinde gelir elde etmeye başlarsınız. Kazanç oranları genelde aylık %10'a kadar ulaşır.

Platformun içerisinde yatırımınızla ne kadar kripto para kazanacağınızı hesaplayan bir araç vardır. Herhangi bir gizli ücretlendirme yoktur. Tüm ödemeler günlük bir şekilde gerçekleştirilir. Kazançlara yönelik istatistikleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Belirttiğimiz gibi paketler arasında büyük farklılıklar yoktur.

Önemli Not: ChickenFast ile ilgili yapılan yorumların tamamının pozitif olması elbette mümkün değil. TrustPilot yorumlarını incelediğimiz zaman biraz sahte yorum çalışması yapıldığını hissettik. Ayrıca platformun ponzi şemasıyla işlediğine dair bilgiler edindik. Bu yüzden ChickenFast'a biraz şüpheyle yaklaşıyoruz ve yatırım yapmadan önce dikkatli olmanızı öneriyoruz.

8. CryptoUniverse (Riskli)

CryptoUniverse, 2018 yılından beri aktif olduğunu iddia eden bulut madencilik platformlarından birisidir. Platform basit bir biçimde planlar ve sözleşmeler üzerinden kullanıcılara kripto para kazandırmaya odaklanır. Faaliyetlerini Rusya'da yürütür. Bunun sebebi ise elektrik maliyetlerinin düşük olmasıdır.

Bu platformda üç farklı plan vardır. Planlardan birisi standart, diğeri özel ve bir diğeri ise uzun vadeli şeklindedir. Kullanıcının Cloud Miners ve BTC Mining şeklinde iki farklı sözleşmeye dahil olması mümkündür. Platform kullanıcılarına madencilik için ekipman alımı sağlar. Kullanıcı sözleşmesi bitince ekipmanı geri verir ve parasını alır.

Kripto pazarında sürekli olan fiyatlar değiştiği için kazanç oranlarında değişiklikler olabilmektedir. Platformun kullanımı oldukça kolaydır. Düşük yatırımlarla giriş yapmak mümkündür ve herhangi bir gizli kesinti yoktur. Ayrıca kullanıcılara çeşitli iş ortaklığı programlarıyla ekstra kazanç imkanı tanır.

Önemli Not: CryptoUniverse son döneme kadar oldukça güvenilir olan platformlardan biriydi. Son dönemde ise işlem maliyetlerinde ciddi dalgalanmalar yaşandı. Kullanıcıların bir kısmı ödeme yaptıkları planlardan kazanç sağlayamadıklarını ve bakım maliyetleri nedeniyle ekside kaldıklarını dahi söylüyorlar. Bu nedenle alternatiflere yönelmenizi daha uygun görüyoruz.

9. Shamining (Riskli)

Shamining ekibi, 2018'den beri Bitcoin madenciliğine dahil olduklarını iddia etmektedirler. Bu da onları bu alanda nispeten yeni bir oyuncu yapmaktadır. Şirket, San Jose, Meksika, Cape Town, Güney Afrika ve Londra konumları gibi bölgelerde veri merkezleri yer aldığını belirtmektedir. Elbette bunların birer iddia olduğunu unutmamalısınız.

Bulut madenciliğine yeni başlayanlar için son derece işlevsel araçlara sahip olan Shamining'in "Calculate income" özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu, bulut madenciliğinin arkasındaki bazı kavramları anlamanıza yardımcı olmanın iyi bir yoludur. Ancak bunun gelecekteki kazançları kesin olarak yansıtması söz konusu değildir.

BTC fiyatı zamanla (doğal olarak) değişeceğinden gelecekteki kazançları kesin olarak yansıtması mümkün değildir. İlk adım kayıt olmak ve hesap oluşturmaktır. Daha sonra madencileri akıllı telefon üzerinden dahi kontrol edebilirsiniz. Shamining tarafından sunulan dört farklı sözleşme vardır. Hangisini seçmek istediğinize karar vermeniz gerekir.

Önemli Not: TrustPilot, Shamining için sahte incelemeler yapıldığını tespit etmiştir. Reddit ve Quora gibi sosyal platformlarda Shamining'in birkaç ay ödeme yaptıktan sonra ödeme yapmayı kestiği gibi çeşitli söylemler vardır. Bu nedenle Shamining'i çok yüksek riskli bir platform olarak görüyoruz ve yatırım yapmadan önce dikkatli olmanızı öneriyoruz.

10. BeMine (Stabil)

BeMine platformunun 2018 yılında kurulduğu iddia edilmektedir. Genel olarak Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine hizmet verir. ASIC madencilerinin kullanımı konusunda son derece iyidirler. Moskova, Sibirya ve Kazakistan gibi yerlerde faaliyet gösteren yerleri vardır ve sürekli büyümeye devam etmektedir.

Madenciler ekipmanlarını ortak veri merkezlerinde depolamaya davet edilir. Kullanıcılara ASIC ekipmanlarını satın alma konusunda kolaylık sağlar. Bir ekipmanın tamamını satın almak yerine belirli bir hissesini satın almanız mümkündür. Genel olarak bir ASIC ekipmanının 100'de 1'i satın alınabilmektedir.

BeMine gerekli ekipmanları fiziksel olarak temin etmenin yanı sıra çeşitli bulut madenciliği kontratlarına sahiptir. Bir şekilde kripto madenciliğine dahil olmak istiyorsanız deneyim kazanmak için ideal bir yerdir. Madencilik ekipmanlarının aşırı pahalı olduğu düşünülürse küçük hisselerle başlamak iyi bir fikir olabilir.

Önemli Not: BeMine ile ilgili düşüncelerimiz maalesef karmaşık. Platform güvenli ama kazanç konusunda ekside kalıyorsunuz. Bulut madenciliği sözleşmelerinin fiyatlandırması sebebiyle yatırdığınız miktarın yarısını anca geri alıyorsunuz. BeMine güvenilir olsa bile sözleşme satın almadan önce iyi hesaplama yapmanızı öneriyoruz.

11. IQ Mining (Şüpheli)

IQ Mining, 2016 yılından beri faaliyette olduğunu iddia eden bulut madencilik firmalarından birisidir. Bu firma özellikle müşterilerden gelen olumlu geri bildirimler ile övünmektedir. Basit bir biçimde kullanıcılara kripto madenciliğinde kullanılan ekipmanları kiralama imkanı sunulmaktadır.

Platformun içerisinde Bronze, Silver ve Gold olmak üzere üç farklı paket vardır. Madencilik yapılacak olan kripto parayı seçebilmek mümkündür. Üye olmak ücretsizdir ve herhangi bir abonelik kesintisi yapılmaz. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilecek kaybı azaltmak için akıllı sözleşmeler vardır.

IQ Mining platformu Avrupa merkezlidir ve genel olarak küçük yatırımcılara hitap eder. Destek kısmı İngilizce bir şekilde hizmet verir. Platforma yatırım yapmadan önce bir kazanç izlenimi elde etmek isteyebilirsiniz. Maalesef bu izlenimlerdeki kazançların gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz.

Önemli Not: IQMining ile ilgili düşüncelerimiz karışık durumda. Firmayı karalayarak reklam amacıyla yapılan çok fazla olumsuz yorum var. Kullanıcıların büyük bir kısmı yüksek kesintilerden şikayet ediyorlar. Bazısı bir sorun yaşamadığını bazısı ise birkaç kez ödeme aldıktan sonra artık ödeme alamadığını bildiriyor. Bu nedenle yatırım yapmak isterseniz dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Şu anda aktif olan ve bir şekilde itibar kazanmayı başarmış cloud mining firmalarını size sunmaya çalıştık. Tüm cloud mining firmaları risk taşırlar. Bu nedenle sizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapmanız gerekir. Stabil olan platformlar biraz daha güvenlidir. Şüpheli olanlarda bazı işler doğru gitmiyor demektir. Riskli olanlardan ise tamamen uzak durmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

Mustafa Polat
20 Şubat 2022, 10:21

Sizin yüzünüzden dolandırıldım. Telefon numaram 05** 60000 tl borcun altına girdim. İş bulamıyorum. Bankalar sıkıştırıyor. Artık biriniz beni kaile alın.

Kaan Karadeniz
24 Şubat 2022, 23:57

Merhaba,

Bizim yüzümüzden dolandırılmış olamazsınız. Bu servisleri biz yönetmiyoruz, ortaklığımız yok ve reklam anlaşması falan imzalamadık. Yaptığımız tek şey cloud mining veya bulut madenciliği hizmeti sunan yerleri araştırmak, ödeme yapıp yapmadıklarını veya dolandırıcılık girişimi olup olmadıklarını kontrol etmek.

İçerikte görebileceğiniz gibi servislerin her birisiyle ilgili "stabil, şüpheli, kapalı, riskli" gibi yorumlarımızı belirtiyoruz. Her bir alt başlıkta servislerin ne durumda olduğuna yönelik "önemli not" paylaşıyoruz. Yazının kapanış kısmında bu firmaların hepsinin "risk taşıdığından" bahsediyoruz. Tüm bunları yapmışken ve sizin bunları okuyup ona göre hareket etmeniz gerekirken suçu bize atamazsınız.

Sitelere girmek, servisleri kullanmak, hizmet sözleşmelerini imzalamak ve yatırım yapmak sizin sorumluluğunuzda olan bir şey maalesef. Başınıza böyle bir şey geldiyse yani maddi kayıp yaşadıysanız üzgünüz. Umarım en kısa sürede toparlayabilirsiniz. Ancak bu tür bir durumda tüm uyarıları yapmış olduğumuz için bir mesuliyet kabul edecek değiliz.

Yorum Yap