Çizim Tableti Tavsiyeleri: Hangi Tablet Daha İyi?

En iyi çizim tabletlerinden birini satın almak isterken ne aradığınızı bildiğinizden emin olmanız gerekir. Ne kadar çözünürlük istiyorsunuz? Ne kadar büyük bir ekrana sahip olmak istersiniz? Kablosuz bağlantı gibi ekstra özelliklere ihtiyacınız var mı? En önemlisi çizim tableti satın almak için bütçeniz ne kadar?

Burada yer alan çizim tabletlerinin bazıları kutusunda bir ekran kalemi içerirler. Bazılarında ise kalemi ayrı olarak satın almanız gerekmektedir. Bu yüzden her modeli incelerken fiyata ek bir maliyetin eklenebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bütçenizi ayarlarken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

1. Wacom Cintiq 22

Wacom Cintiq 22 çizim tabletinde işlevsellik ön plandadır. Özellikle işlevsellik ile satın alınma durumu arasında bir denge yakalanmıştır. Kapsamlı kalem vuruşları yapmak için muazzam bir özgürlük sunan Full HD çizim ekranının kullanımı son derece keyiflidir.

Bu çizim tabletinin yüzeyi iyi tasarlanmıştır. Parlama önleyici bir kaplamaya sahiptir. Çizim tabletiyle birlikte gelen Wacon Pen 2, açı ve hareketteki en ince değişiklikleri yakalamak için kapsamlı basınç ve eğim hassasiyetine sahiptir. Bu çizim tabletinin kullanımın son derece keyif verici olduğunu söylemek mümkündür.

Wacom Cintiq 22 Fiyatı: ~12.500 TL

2. Apple iPad Pro 12.9"

Apple iPad Pro 12.9", Apple tarafından çıkarılmış olan en güzide tabletlerden birisidir. Rakipleri zahmetsizce geride bırakabilmektedir. Bu tablet, firmanın en yeni tabletidir ve aynı zamanda çizim tableti olarak kullanılabilmektedir. En büyük artısı ise elbette M1 işlemci yongasıyla birlikte gelmesidir.

Bu durum, uygulamaların her zamankinden daha hızlı çalışmasını sağlar. Bununla birlikte tamamen yeni mini LED destekli XDR ekranla birleştiğinde dijital sanat yapmak ve bir şeyler görüntülemek için rakipsiz bir çözüm ortaya koyar. Üstelik Apple Pencil 2 ile çizim yapmak oldukça sorunsuz bir deneyimdir.

Apple iPad Pro 12.9" (128 GB) Fiyatı: ~11.300 TL

3. XP-PEN Artist 15.6" Pro

XP-PEN Artist 15.6" Pro bir çizim tabletinden isteyebileceğiniz neredeyse tüm özelliklere sahiptir. Makul boyutta bir çizim alanına, çok sayıda hassasiyet düzeyine sahip rahat bir kaleme ve oldukça iyi bir ekrana sahiptir. Bununla birlikte, diğer markaların sunduğu ayrıntılarla boğuşmak zorunda kalmazsınız.

Gelişmiş bir ekosistemin parçası olmak istemiyorsanız bu çizim tableti işinizi görecektir. Ekran kalemi ucu ile ekran imleci arasındaki mesafeye alışmak biraz zaman alacaktır. Bu çizim tableti şu anda en uygun fiyatlı çizim tabletlerinden birisidir. Doğal olarak onu yeni başlayanlar için ideal olduğunu söylemek mümkündür.

XP-PEN Artist 15.6" Pro Fiyatı: ~5.750 TL

4. Apple iPad Pro 11"

Apple iPad Pro 11" markanın amiral gemisi tabletlerinden biri olmasına rağmen ekranı küçük versiyonudur. 12.9" aksine 11" ile birlikte gelir. M1 yongası hala mevcuttur. Bu nedenle performansı yoğun emek gerektiren görevlerde bile son derece şaşırtıcı düzeydedir.

Ekran açısından daha büyük olan modele göre mini LED arka ışığından yoksundur. Buna rağmen ekran hala son derece iyi görünmektedir. Daha büyük olan modele göre tasarruf etmeniz söz konusu olsa bile ucuz olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü satın alırken aynı zamanda Apple Pencil 2 fiyatını hesaba dahil etmelisiniz.

Apple iPad Pro 11" Fiyatı: ~8.600 TL

5. Huion Kamvas Pro 24

Huion Kamvas Pro 24, markanın en iyi çizim tabletlerinden biridir. Son derece harika görünen 1440p QHD ekranıyla göz doldurmaktadır. Renkleri olabildiğince keskin ve detaylar olabildiğince ayrıntılıdır. Bu sadece söz konusu çizim tabletini kullanmak epey bir keyiflidir.

Bu tabletteki çizim deneyimi sunulan çizim kalemiyle son derece tatmin edicidir. Üzerine çalışmak için büyük ve yeterli bir alana sahipsiniz. Bununla birlikte tablet sRGB renk gamının %120'sini kapsamaktadır. Bu sayede 16.7 milyon renk görüntülenmesine izin vererek görüntünün her zaman mükemmel doğrulukta olmasını sağlamaktadır.

Huion Kamvas Pro 24 Fiyatı: ~18.750 TL

6. XP-PEN Innovator 16

XP-Pen Innovator 16, çizim tableti dünyasının orta sınıfında yer alan en önemli tabletlerden biridir. Son derece rekabetçidir. Bu nedenle paranızın karşılığını fazlasıyla alırsınız. Bu seviyedeki tabletlerin çoğu makul bir fiyata çok miktarda güç sunar ve bu çizim tableti en ideal örneklerden biridir.

Bu çizim tableti oldukça iyi bir ekrana sahiptir. Hafif bir tablet üzerinde sorunsuz bir çizim deneyimi elde etmiş olursun. Üstelik tüm bunları çok daha pahalı olan rakipleriyle neredeyse aynı düzeyde gerçekleştirmektedir. Full HD çözünürlüğü olan bir ekranı vardır ve %92 Adobe RGB desteği sunmaktadır.

XP-PEN Innovator 16 Fiyatı: ~6.900 TL

7. XP-PEN Deco Pro Medium

XP-PEN Deco Pro Medium, rakiplerinin fiyat kırmasına neden olan bir çizim tabletidir. Bu çizim tableti daha küçük bir özellik listesi sunar. Buna rağmen maliyet açısından alternatiflerinin üçte biri kadardır. Sizin için bütçe çok önemliyse bu çizim tabletine yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Her ne kadar fiyat olarak uygun olsa bile tabletin yazılım sürücüleri biraz hantaldır. Temel deneyim açısından ise son derece iyi bir performans ortaya koymaktadır. Kalemi yeterli basınç hassasiyetini sunmaktadır. Bu tablet, bütçenizin kısıtlı olması durumunda başvuracağınız en iyi çizim tabletidir.

XP-PEN Deco Pro Medium Fiyatı: ~1.150 TL

8. Wacom One 13"

Wacom One, markanın fiyatıyla dikkat çeken ürünlerinden biridir. Son derece rekabetçi bir fiyat politikasına sahip olan bu tablet 13 inç boyuta sahiptir. Bu çizim tabletinin asıl amacı rakiplerin orta seviye çizim tabletlerine rakip olacak bir çizim ortaya koymaktır.

Tabletin Full HD ekranı vardır. %72 NTSC rengini destekler ve parlama önleyici özellikleri vardır. Çantanıza sığdırabileceğiniz ideal bir boyutta olduğunu söylemek gerekmektedir. Bu açıdan ilgili çizim tableti harika bir çizim deneyimi sunmaktadır.

Wacom One 13" Fiyatı: ~5.150 TL

9. Wacom Intous Pro Large

Wacom Intous Pro Large çizim deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyacaktır. Sanat eseri yaratmaya çalışırken genel olarak eskiz yapmak için alan ve kağıt eşdeğerine mümkün olduğunca yakın hissettiren bir çözüm peşinde olursunuz. Bu çözümü size sunabilecek en iyi çizim tableti ise budur.

Tablet size dijital bir cihazdan alabileceğiniz en saf çizim deneyimlerinden birini sunar. Kaleminin 8.000'den fazla basınç hassasiyeti seviyesi vardır. Çok büyük olmamasına rağmen epey geniş bir çizim alanı sağlar. Tüm bu özellikler markanın Texture Sheets ekosistemi tarafından desteklenmektedir.

Wacom Intous Pro Large Fiyatı: ~9.700 TL

10. Huion H430P

Huion H430P bir çizim tableti olarak tam anlamıyla başlangıç seviyesidir. Bir çizim tabletinin, maliyetini karşılayacak kadar düzenli olarak kullanacağınız bir şey olup olmadığından emin değilseniz bu tablete yönelebilirsiniz. Çünkü tablet büyük bir yatırım gerektirmeden çizim yapmanıza olanak tanır.

Tabletin çizim alanı küçüktür. Ancak kalemi çizim tabletlerinin getirebileceği faydalar konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacak kadar hassastır. Bu tabletle yolculuğunuz çok uzun sürmeyebilir çünkü daha rahat bir çizim alanı için yükseltme yapmak istersiniz. Buna rağmen yeni başlayan biriyseniz çok uygun bir yoldur.

Huion H430P Fiyatı: ~250 TL

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap