Film Çekmek İçin En İyi 10 4K Kamera

Yüksek kare hızları düzgün çekimler için çok önemlidir. En iyi 4K kameralar, 60 FPS'ye kadar yüksek videolar çekmenize yardımcı olabilirler. Önde gelen 4K kameralar, inanılmaz derecede hızlı performans için en iyi işlemcilere sahiptirler.

Satın alabileceğiniz en iyi 4K kamerayı mı arıyorsunuz? En yeni ve en iyi 4K kameraların tümünü bir arada düşünerek bir öneri listesi hazırladık. İste film yapımcısı ister yüksek çözünürlüklü içerik yaratıcısı olun. İdeal seçeneğinizi bu satın alma listesinde bulabileceksiniz.

10. Panasonic Lumix G9

Bu, Panasonic'in video merkezli kameralarından biri değildir. Panasonic bu konuda çok daha farklı seçeneklere ve daha işlevsel kameralara sahiptir. Özellikle üst modeller yazılım güncellemeleri sayesinde fotoğraflar ve videolar için harika, çok yönlü olmayı başarmışlardır.

Bu, 10 bitlik 4:2:2 video yakalama gibi bazı halihazırda lezzetli videolar yakalamanıza olanak sağlayan bir kameradır. Pürüzsüz 60 FPS kare hızında Cinema 4K videosu çekebilmek istiyorsanız bu kamera idealdir. G9 ayrıca 6,5 ekstra poz durağına sahiptir.

9. Sony Alpha A6400

Sony Alpha A6400'ün gövde içi sabitleme ve kulaklık jakı eksikliği video kaydı söz konusu olduğunda yetersiz görünmesine neden olabilir. Ancak mükemmel görüntülü kalitesi, sağlam magnezyum alışımlı yapısı, uygun fiyat etiketi ve en önemlisi mükemmel performansı dikkat çekidir.

Gerçek hayattaki göz ve yüz takibini içeren otomatik odaklama, hem video hem de fotoğraf çalışmalarından çok fazla işi alır. Özellikle de sık sık başkalarını ve kendinizi çekiyorsanız bu sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Buna rağmen isterseniz serideki bir üst modellere göz atabilirsiniz.

8. Canon EOS R5

Kağıt üzerinde Canon ESO R5 bugün mevcut olan en iyi melez kameralardan birisidir. Kullanımı kolaydır. Denenmiş ve test edilmiş bir form faktörünü benimsemektedir. Bu açıdan onun muhteşem bir performans sunduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Video özellikleri de benzer şekilde olağanüstüdür. EOS R5, raw çekim seçeneğiyle pürüzsüz 120 FPS'de 4K görüntüler çekebilirler çözünürlük 8K/30p'de maksimuma çıkar. IBIS'in stabilize RF montajlı lenslerle kombinasyonu oldukça pürüzsüz seçim sağlayabilmektedir.

7. Fujifilm X-T4

En büyük destek, vücit içi görüntü sabitlemenin eklenmesinden gelmektedir. Bu X-T4'ü, X-T3'ten biraz daha büyük ve ağır yapar. Ancak yine de meraklı düzeyindeki bir DSLR'den önemli ölçüde daha hafiftir. Bir gimbal ihtiyacını tamamen değiştirmez.

Bunu, selefi ile aynı 26.1MP arkadan aydınlatmalı APS-C sensörüyle birleştirdiğinizde hem fotoğraflar hem de videolar için harika bir performansa sahip olursunuz. İkincisi, 60 FPS'ye kadar Cinema 4K filmleri çekim özelliğine sahip olduğu unutulmamalıdır.

6. Panasonic Lumix S5

Tutmak ve kontrol etmekten keyif alan, tamamen eklemli dokunmatik ekranı S5'i harika bir video aracı yapar. Aynı şekilde, 60p'de kırpılmış 4K görüntüleri veya 30p'de kırpılmamış 4K görüntüleri yakalayabilen 24.2 MP full frame sensörü vardır.

Panasonic'ten beklediğiniz gibi video kalitesi mükemmeldir. Çok fazla ayrıntı vardır. Gövde içi görüntü sabitleme ise her şeyin pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Kontrast temelli otomatik odaklama, son teknoloji değildir. Ancak çerçevenin etrafındaki nesneleri mükemmel şekilde takip edebilir.

5. Panasonic Lumix GH5

Panasonic tarafından üretilen Lumix GH5S ortaya çıkana kadar Lumix GH5 video çekmek isteyenler için en ideal seçimdir. Yenisinden biraz daha ucuz olan bu kamera hem fotoğraf hem de video çekmek isteyenler için çok yönlü bir çözümdür.

Video özelliği hala biraz etkileyicidir. 60p'de Cinema 4K'da çekim yapabilirsiniz. Full HD video ise 180 FPS'ye kadar yakalanabilmektedir. Hepsi bu kadar değildir. GH5, 4:2:2 renk alt örneklemesi ve 10 bitlik renk derinliği sunabilmektedir.

4. Panasonic Lumix GH5S

Oldukça iyi bir biçimde hareketsiz görüntüler çekebilse bile 10.2 MP gibi sınırlı bir çözünürlüğe sahiptir. Bu her şeyden önce bir video kamera olarak görülmelidir. Her ikisini de yapmak istiyorsanız daha iyi bir seçeneğe sahip olabilirsiniz.

Yerleşik görüntü sabitlemenin olmaması bazıları için bir hayal kırıklığı olsa bile video çekimi konusundaki kalitesi muazzam derecede iyidir. Şu anda daha iyi video odaklı bir kamera bulmanız mümkün olmayabilir. Yayın kalitesi çekimler yapmaya hazır olabilirsiniz.

3. Panasonic Lumix S1H

Panasonic tarafından üretilmiş olan Lumix S1H, Netflix tarafından orijinal prodüksiyonlarda kullanılmak üzere onaylanan kameraların içerisinde yer alan en küçük ve en ucuz kameradır. Bu, sinema becerilerinin ne kadar harika olduğunun göstergesidir.

Dual Native ISO sayesinde mükemmel performansı ile video kalitesi her koşulda pratik olarak mükemmeldir. 6K/24p'den 4K/60p'ye kadar şaşırtıcı bir çözünürlük ve kare hızı aralığı vardır. Her çözünürlük bol miktarda düzenleme esnekliği sunan 10 bit renkte mevcuttur.

2. Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K

4K videolar çekmek için uygun fiyatlı bir kamera istiyorsanız o zaman bu seçim işinizi görecektir. Blackmagic'in Pocket Cinema Camera 4K modeli baştan sonra film yapımcıları için tasarlanmıştır. Sadece fotoğraf çekmek için bir tane almamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Micro Four Thirds sensör ve lens yuvasına dayalı olarak, 5.0 inçlik devasa bir dokunmatik ekrana sahiptir. Video merkezli bir bakışık açısından diğer MFT çekim araçlarıyla yarışabilecek niteliktedir. Yerleşik bağlantı yelpazesi de sınıfında liderdir.

1. Sony A7S III

Sony A7S III şu anda satın alabileceğiniz neredeyse en iyi melez fotoğraf makinesidir. Satın alabileceğiniz en iyi 4K kamera olma hırsıyla çözünürlüğü düşük tutmakta ve çıkışı da 4K'da sınırlamaktadır. Bazı modeller ise 6K/8K çıktı sunabilmektedirler.

Olağanüstü iyi çıktının yanı sıra süper akıcı kayıt için 120 FPS'ye kadar çekimin yanı sıra sunulan başka özellikler de vardır. HDMI üzerinden 16-bit raw çekimler yakalayabilirsiniz. Ayrıca dokunmatik arayüze sahip tem eklemli bir ekran yakalama yeteneği vardır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap