Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En Etkili Web Site Hiti Arttırma Yöntemleri

Sitesi olan kime sorarsanız sorun en önemli isteklerinden birisi daima daha fazla ziyaretçiye sahip olmaktır. Hatta e-ticaret sitesi sahibi olanlara bu soruyu yöneltseniz muhtemelen daha fazla müşteri demekten hiç çekinmeyeceklerdir.

Daha fazla trafik her zaman site sahiplerinin ilk isteklerinden birisidir. Site trafiğini artırmanın birçok farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bazılarına ufak ufak değinmek istedim.

1. Reklam Verme

Site trafiğini artırmanın en iyi yolu reklam vermektir. Aslında en iyi demek pek doğru olmayabilir. En etkili yolu demek daha doğrudur. Ücretli aramalar, sosyal medya reklamcılığı ve görüntülü reklamcılık yoluyla marka oluşturmak ve markayı insanların önüne ulaştırmak oldukça kolaydır. Ücretli reklam stratejilerini hedeflerinize göre tasarlayan daha fazla trafik alabilir ve bunların dönüşüm olmasını sağlayabilirsiniz. Her reklam kanalının kendine özgü niteliklerinin, avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu unutmamalısınız.

2. Sosyalleşme

İçerik oluşturmak ve bunların bulunmasını beklemek yeterli olmaz. Aktif olmalı ve içeriğinizi doğru kullanıcılara ulaştırmayı başarmalısınız. Site trafiğini artırmanın en iyi yollarından birisi sosyalleşmedir. Sosyalleşme, oluşturduğunuz içerikleri sosyal medya kanallarında paylaşmaktır. Bunun için öncelikli olarak işinize en çok yarayan sosyal medya kanallarını tespit etmeli ve buralarda aktif olmalısınız.

3. Harmanlama

İçerik pazarlama konusunda başarılı olmak istiyorsanız tek bir yolu takip edemezsiniz. Bu neden çalışmalarınızı harmanlama yoluna gitmelisiniz. İçeriği tek bir kullanıcı kitlesine yönelik hazırlamamak yerine birden fazla kitleye yönelik hazırlayabilirsiniz. Görsel içeriklerin yanında metin içeriklere yer vermelisiniz, uzun içeriklerin yanında kısa içeriklere yer vermelisiniz. Bunları yaparak site trafiğini artırmanın yollarını keşfedebilirsiniz.

4. Sayfa İçi SEO Düzenlemeleri

Bazıları sürekli olarak SEO artık geçerliliğini yitirdi derler. Bunlara inanmayın. Oluşturduğunuz içerikleri arama motorları için iyileştirmek hala değerli ve pratik bir yöntemdir. Görsellere alt metin ekliyor musunuz? Yeni içeriklerde eskilere bağlantı veriyor musunuz? Meta açıklamaları yazıyor musunuz? Bu tür sayfa içi SEO çalışmalarını önemseyerek sitenizin organik trafik miktarını yükseltebileceğinizi biliyor muydunuz?

5. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleme

Anahtar kelime stratejinizde değişikliğe giderek daha fazla trafiğe sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz? Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler aramalarda önemli bir yere sahiptir. Eğer bunları hedeflemeyi unutuyorsanız veya oluşturduğunuz stratejilerde bunlara yer vermiyorsanız tekrar düşünmelisiniz.

6. İlgi Çekici Başlıklar

İster inanın ister inanmayın, başlıklar size trafik kazandırabilir. Başlıklar oluşturduğunuz içeriklerin en önemli parçalarıdır. Karmaşık başlıklar yazdığınız zaman kimse bunları okumayacaktır. Başlık yazmak ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bunun için genellikle birden fazla başlık seçmeli ve içeriği yayınlamadan önce son başlığa karar vermelisiniz.

7. Schema Kullanımı

Schema kullanıyor musunuz? Bu basit kodların doğrudan site trafiğine hiçbir katkısı yoktur. Fakat dolaylı katkıları çok fazladır. Arama motorlarının sitenizi daha kolay bulmalarını sağlamak ve arama sonuçlarında kullanıcıya daha geniş bilgiler sunmak site trafiğiniz artmasını sağlayacaktır. Schema kullanımını aksatmadan gerçekleştirerek site trafiğini yükseltebilirsiniz.

8. Dahili Bağlantı Düzenlemesi

Bağlantı profilinizin güçlü olup olmadığı sadece sitenize gönderilen bağlantılarla ilgili değildir. Aynı zamanda dahili bağlantı düzeniniz bu konuda kilit role sahiptir. İçerik oluştururken ve yayınlarken dahili bağlantı fırsatlarını gözden geçirmelisiniz. Bu sadece SEO açısından size fayda sağlamayacak aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştirecektir. Bunların tamamı ise site trafiğinin artmasına yardımcı olacaktır.

9. Sektör Liderleriyle Röportaj

Sektörünüzde lider kişilerle röportaj yapmaya çalışın. Birçok insan bu kişilerin fikirleri ve düşünceleri konusunda meraklıdır. Sektör liderlerine e-posta göndererek onlarla röportaj yapmak istediğinizi belirtin ve röportajları sitenizde paylaşın. Bu kişilerle yaptığınız röportajlar onların tanınır kişiliklerinden yararlanmanızı sağlamakla kalmayacak aynı zamanda içeriğin paylaşılması yoluyla daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olacaktır.

10. E-posta Pazarlamacılığı

Büyük veya küçük birçok marka yeni müşteriler kazanmak için içerik pazarlamacılığından yararlanma yoluna giderler. Fakat geçmişte kullandıkları klasik yöntemleri terk etme yoluna giderler. E-posta pazarlamacılığı bu terk edilen ama güçlü yöntemlerden birisidir. Site trafiğini artırma konusunda oldukça önemli bir yöntemdir. Sadece insanlara e-posta gönderme sıklığınızı iyi ayarlamanız gerekir. Bununla birlikte diğer klasik pazarlama yöntemlerini yabana atmamanızı öneririm.

11. Duyarlı Tasarım Kullanma

Mobil aramaların artış gösterdiği bu dönemlerde duyarlı tasarım kullanmaktan kaçınmak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Artık birçok insan mobil cihazlar kullanarak arama yapmaktadır. Mobil cihazları masaüstü sistemlerden ayıran en önemli özellik ise hiç kuşkusuz ekranlarının boyutudur. Eğer duyarlı bir tasarım kullanmazsanız siteniz bu ekranlarda doğru düzgün gözükmeyecektir. Bu size trafik kaybı yaşatacaktır ve bununla birlikte arama motoru sonuçlarında geri plana atılmanız söz konusu olacaktır.

12. Site Hızını İyileştirme

Site hızı sahip olduğunuz trafiği koruma konusunda önemli bir yere sahiptir. Siteniz yavaş açılıyorsa ziyaretçiler hiç beklenmeden sitenizden kaçacak ve kendisine farklı bir bilgi kaynağı bulacaklardır. Sitenizi teknik açıdan kontrol etmeli, görsel boyutlarını küçültmeli, sayfa yapılarında düzenlemelere gitmeli ve eğer varsa kullandığınız eklentileri gözden geçirmelisiniz. Sitenizin hızlı açılması için gerekli iyileştirme çalışmalarını yapmalısınız.

13. Topluluk Oluşturma

İnsanlar birbirleriyle konuşmak ve fikirlerini karşılaştırmak ister. Bu nedenle bir topluluk oluşturmak site trafiğini yükseltmenin en iyi yollarından birisidir. İyi bir yorum sistemi kullanmak veya bir forum açmak bunun için iyi olabilir. Topluluğu yönetmeyi ihmal etmemeli ve onların istediği minimum standartları karşılamaya çalışmalısınız.

14. Yorumlardan Faydalanma

Kendinize yakın gördüğünüz sitelerde yorum bırakarak isminizi duyurabilirsiniz. Bıraktığınız yorumların içerikle ilgili ve alakalı olması önemlidir. Bunun yanında boş mesaj olarak görülecek ifadelerle dolu mesajlar atmamalısınız. Bunun en büyük dezavantajı insanların sizi sadece bağlantı almak için yorum yapan kişi olarak tanımlamasıdır. Eğer bu yaşanırsa kaybettiğiniz itibarı geri kazanmanız konusunda epey çaba sarf etmeniz gerekecektir.

15. Analitik Verileri İnceleme

Google Analytics kullanıyorsanız siteniz hakkında elinizde türlü veriler olacaktır. Bu verilerden yola çıkarak hangi sayfaların ziyaret aldığını daha rahat görebilir ve hedef kitleniz ile ilgili demografik bilgilere erişebilirsiniz. Analitik verileri inceleme konusunda ısrarcı olmalısınız çünkü bunlar size tanıtım ve içerik stratejilerinde destek olacaktır. Stratejilerinizi verilerle desteklediğiniz zaman daha fazla trafiğe sahip olabileceğinizi unutmamalısınız.

16. Video İçerikler Hazırlama

Metin içerikler her zaman iyiydi ve her zaman iyi olacaklar. Fakat metin içeriklerin yanında diğer içerik türlerini göz ardı etmeden hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü video içerikler bir trend olarak yükselmeye ve insanların dikkatini çekmeye devam ediyor. Kitlelerin dikkatini çekmek ve daha fazla trafiğe sahip olmak istiyorsanız video içerikler hazırlamalısınız.

17. Rekabeti Araştırma

Rekabet analizi sadece anahtar kelime seçerken yapılmaz. Rakiplerinizin sosyal performanslarını incelemek ve sundukları içeriklerin potansiyel erişim düzeylerine göz gezdirmek olağan analiz stratejileriniz içerisinde yer almalıdır. Rakipleriniz hangi konuları ele almakta ve bu konularda neler söylemekte bunları yakından takip etmelisiniz. Onlarla aynı içerikleri değil, onların belirledikleri konularda daha kaliteli içerikleri sunarak sitenize daha fazla trafik alabilirsiniz.

Burada belirttiğim trafik artırma yöntemlerinden hepsini kullanabilirsiniz. Belki hepsi işinize yaramayabilir ama sizin için önemli olan hangisiyse o konuda daha ciddi atılımlar yapmayı düşünebilirsiniz. Önemli olanın sitenize trafik kazandırmaktan ziyade gelen trafiği kaybetmemek olduğunu ise unutmamalısınız. Bu nedenle site trafiği çalışmalarına başlamadan önce mutlaka sitenizin arzu edilen kullanıcı deneyimi gereksinimlerini karşıladığından emin olmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap