Öğrenciler EBA'ya Erişim Sorunu Yaşıyor

Ülkemizde son zamanlarda şiddetini gittikçe arttıran COVID-19 salgınından dolayı eğitim hayatının büyük bir bölümü ya durmuş ya da uzaktan eğitim şeklinde devam etmektedir. Bu bağlamda Eğitim Bilişim Ağı veya diğer adı ile EBA, uzaktan eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk ve tek kaynağı konumunda. Fakat öğrenciler, ara ara EBA'ya erişim sorunu yaşadıklarını dile getiriyorlar.

EBA üzerinden canlı derslerine girmek isteyen öğrencilerin özellikle bugün (30 Kasım) dile getirdikleri erişim sorunu, hemen herkese yansımış durumda. Milli Eğitim Bakanlığı, EBA'ya erişimde yaşanan bu sorunla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı fakat tahminlere göre EBA erişim sorununun asıl kaynağı yoğunluk.

EBA sistemlerine olan yığılmadan dolayı ara ara erişim sorunu yaşayan öğrenciler, bu durumun geçici olduğunu ve bir süre sonra düzeldiğini ifade ettiler.

EBA "Mapping verisi alınamadı" Hatası

Gün içerisinde EBA'ya giriş yapmaya çalışırken "Mapping verisi alınamadı" şeklinde bir hata ile karşılaşırsanız, bu hatanın bağlanmaya çalıştığınız sunucularla bağlantının kurulamamasından kaynaklandığını bilmelisiniz. Az önce bahsettiğimiz yoğunluk sebebi ile EBA, ara ara bağlanmak isteyen öğrencilerin karşısına sunucularına çok fazla talep gelmesinden dolayı "Mapping verisi alınamadı" şeklinde hata çıkartmaktadır.

Bu hatanın tek çözümü, şimdilik bir süre sonra tekrar denemekten geçiyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap