Cloudflare'den Gizlilik Öncelikli Web Analytics

Eylül ayında yapılan duyuru ile Cloudflare tüm web için yeni ve ücretsiz bir Web Analytics ürünü oluşturduğunu belirtmişti. Kısa bir süre önce ise DNS ayarlarınızı değiştirmeden Web Analytics hizmetinin herkes için kullanılmaya hazır hale getirildiği açıklandı.

Artık sitenize bir HTML parçacığı ekleyerek Cloudflare'in Web Analytics aracından yararlanabilirsiniz. Cloudflare'in bu analiz aracındaki en büyük iddiası ise verilerin gizlilik odaklı olması. Yani kullanıcı bilgilerini gizlilik öncelikli olarak analiz edebileceksiniz.

Cloudflare Web Analytics'e neden ihtiyaç var?

Popüler web analytics araçlarının reklam gelirine dayalı bir iş modeline sahip olduğu bilinmektedir. Bunları kullanmak için sistemin içerisine giriş için belirli koşulları kabul etmeniz gerekir. Web Analytics araçları ziyaretçi davranışlarını izleyerek onları birer alıcı profillerine dönüştürürler.

Cloudflare ise bunu reddetmektedir. Daha iyi bir internet oluşturmaya yardımcı olmak ve kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden bir site oluşturan herkese temel web analizi sunmak istediklerini belirtmektedirler. Üstelik bunu diğer pek çok web analytics aracı gibi bedava yapmaktadır.

Doğru, hızlı ve gizliliği ön planda tuttukları için tercih edildiklerini açıklayan şirket, müşterilerinin uzun zamandır Web Analytics araçlarına güvendiklerini belirtmektedir. Eylül ayında daha esnek hareket etmeyi planlayan şirket Web Analytics aracında büyük bir iyileştirme yapmıştı.

Başlangıçta bu hizmet Cloudflare altyapısının bir parçası olarak sunulmuştu. Ancak Cloudflare altyapısını kullanmayan birçok kişinin varlığından haberdar olan şirket Web Analytics aracını farklı bir çözüm halinde sunma kararı alarak herkese açık hale getirdi.

Kullanıcılar neler beklemeli?

Cloudflare Web Analytics, bir sunucu talebinden birkaç saniye sonra neredeyse gerçek zamanlı son kullanıcı davranışı sunan, özelliklerle dolu bir hizmettir. Gelecekteki bir güncelleme, kontrol panelinin gerçek zamanlı olarak otomatik güncelleme yenilemesini sağlayacaktır.

Hala bir noktada eksikliği hissedilen gerçek zamanlı güncelleme gibi bazı özellikler var. Ayrıca dönüşüm izleme konusunda çeşitli eksiklikler mevcut. Yine de bu, pazarlamanızı ve SEO'nuzu geliştirmenize yardımcı olacak trafiği analiz etmek için kontrol etmek için yararlı bir araç olabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap