Chrome 91 Resmen Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler

Google tarafından periyodik olarak güncellenmeye başlanan Chrome için 91. versiyon kullanıma sunuldu. Yeni sürüm ile birlikte uygulamaya pek çok yenilik getirildi.

4 haftada bir yeni Chrome sürümü yayınlayarak tarayıcı alanındaki liderliğini güçlü bir şekilde sürdüren Google, yeni bir versiyonun daha tanıtımını gerçekleştirdi. Chrome 91 olarak adlandırılan yeni versiyon bugün itibariyle güncelleme olarak kullanıcılara sunulurken yeni güncellemede bir dizi yenilik de tarayıcıya dahil edildi

Chrome 91 Özellikleri Neler?

Chrome 91 ile güncellemesi ile birlikte tarayıcıda ön plana çıkan bazı yenilikler şöyle.

Linux Uygulamalarında Beta Süreci Tamamlandı

Chrome 91 ile birlikte Chromebook modellerde beta süreci devam eden Linux uygulamaları için Beta programı kapatıldı. Yeni dönem ile birlikte Linux kararlı bir şekilde desteklenecek.

Kapatılan Sekmeler Desteği 

Chrome 91 ile birlikte tarayıcılarda kapatılan sekmelere yönelik de işlevsel bir özellik getirildi. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan mevcut özellik ile birlikte yakın zamanda kapatılan sekmelere tarayıcı çubuğunun sağ tarafında bulunan ok tuşuyla ulaşmak mümkün olabilecek.

Gelişmiş Kopyala Yapıştır Desteği

Kopyala yapıştır desteğini daha da geliştiren Google, bilgisayardaki herhangi bir dosyayı kopyalayarak mail ekine direk yapıştırmayı destekliyor. Önceden sürükle yöntemiyle yapılabilen pek çok işlem, kopyala yapıştır komutları ile daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

chrome://flags/#clipboard-filenames özelliğinin aktif hale getirilmesiyle bu özellik, tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Web Sitelerini Takip Etme Özelliği

Google tarafından Google Reader çok uzun süre kapatılmış olsa da bu konuda daha farklı bir yenilik kullanıcılara sunuluyor.  Android için RSS okuyucu tarzı özelliği sunan Google, menüde yer alan yeni bir seçenek ile istenilen web sitelerinin takip edilmesini sağlıyor. Takip edilen siteler ise yine uygulamada yer alan Takip Edilenler bölümünden kontrol edilebiliyor.

Chrome 91 geçiş için tarayıcı üzerinden kontrol sağlayabilecek kullanıcıların Google Chrome Ayarlar > Hakkında menüsü> Yardım sekmesine göz atması yeterli.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap