BlueStacks Windows 11'in Yeni Özelliğinden Hoşlanmadı!

Windows 11 tanıtımında dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi Android uygulama desteğinin getirilmesi oldu. Ancak yeni özellik Bluestacks’ı memnun etmedi.

Microsoft tarafından bugüne kadar geliştirilen işletim sistemleri Windows uygulamaları dışında uygulama desteğine sahip değildi. Ancak Windows 11 için yapılan geliştirmelerde kullanıcıların Android uygulamalarını da artık sistemde kullanılabileceği açıklandı.

Windows 10 başta olmak üzere tüm Windows işletim sistemlerinde Android uygulamalarını kullanmak için BlueStacks gibi sektörün önde gelen emülatörler tercih ediliyordu. Ancak Windows 11 ile birlikte Android uygulama desteğinin gelmesi, kuşkusuz yeni işletim sistemlerinde emülatör kullanımlarının ciddi oranda düşmesine neden olacak. Ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan Android uygulamalarını kullanacak olan Windows 11 kullanıcıları üstelik daha iyi bir performans elde etme şansına sahip olacak.

Bluestacks CEO’sundan Tepki Geldi!

Konu ile ilgili Bluestacks CEO’su Rosen Sharma tarafından yapılan son açıklamalarda ise mevcut özelliğin hem uygulama geliştiricileri hem de kullanıcılar için pek çok farklı zorluk yaratabileceği belirtildi. CEO, “BlueStacks, Android uygulamalarını PC’de çalıştırma konusunda öncü bir firma, bize göre Android kullanıcıları ve oyuncuları kısıtlanmamalı. Biz Android oyuncularının tam olarak nelere ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Klavye ve fare desteği gibi hayati önem taşıyan konular için özel bir Android teknolojisi geliştirdik. Başlangıç için Windows’un dokunmatik desteği olmayan cihazlarında bu uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırması gerekmekte. ABD’de çalışan sistem Brezilya’da çalışmayabilir. BlueStacks için durum böyle değil. Ayrıca hangi uygulamaların destek vereceği de muamma” dedi.

Microsoft Android uygulama desteğini sunacağını belirtse DE klavye VE fare gibi donanımların nasıl kullanılacağını net olarak aktarmadı. Bu bakımdan Bluetooth CEO'su tarafından yapılan açıklamalarda bazı detaylar oldukça dikkat çekici. Microsoft’un bu açıklamalara yanıt verip vermeyeceği bilinmezken özellikle Android uygulamaları için geliştirilen desteğin daha kapsamlı bir şekilde açıklanması gerekiyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap