Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Bitcoin’in Yasal Olarak Kabul Edildiği İlk Ülke El Salvador Olabilir

Bitcoin hükümetler tarafından resmi olarak kabul edilmese de bu konuda bir ilk yaşanabilir. El Salvador devlet başkanı açıklamaları bu konuda ilk işaretleri verdi.

El Salvador hükümeti tarafından üzerinde sürdürülen yeni yasa tasarısı, Amerika Birleşik Devletleri'nin para biriminin yanı sıra Bitcoin’in de yasal hale gelmesini hedefliyor. Mevcut yasal düzenlemenin, kongreden geçerek yasalaşması halinde ise Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke El Salvador olacak.

Strike ile ortaklık resmen duyuruldu

El Salvador Bitcoin teknolojisini kullanarak ülkenin modern finansal altyapısını inşa etmek için önemli bir değişim hareketini başlattı. Geçtiğimiz hafta içerisinde El Salvador Başkanı Nayib Bukele tarafından yapılan resmi açıklamalarda, dijital cüzdan şirketi Strike ile ortaklığın kurulduğu belirtilmişti. Bu ortaklık açıklamasının hemen ardından yapılan yeni açıklamalarda ise önümüzdeki hafta itibariyle Bitcoin'i yasal bir hale getirecek düzenlemenin kongreye gönderileceği de açıklandı. Mevcut gelişmeler, kripto sektöründe oldukça dikkat çekti. Özellikle şu anda ciddi bir düşüş yaşayan kripto paralarda böylesine bir hamlenin gelmesi, trendi tersine çevirebilir!

Strike’dan dönüm noktası vurgusu

El Salvador ile yapılan anlaşma ve kripto para sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan Strike’ın kurucusu Jack Mallers ise mevcut hamlenin Bitcoin için dünya çapında önemli bir dönüm noktası olabileceğini belirtti. Mallers, “Burada dönüştürücü olan şey, Bitcoin’in hem şimdiye kadar yaratılmış en büyük rezerv varlığı hem de üstün bir parasal ağ olmasıdır. Bitcoin barındırmak, gelişmekte olan ekonomilerde fiyat para enflasyonunun olası şoklarından korumasında en güçlü yollardan birisidir.” dedi.

Farklı bir ekonomik politikanın izlendiği El Salvador’da ekonomi nakde dayanmakta. Ülkedeki insanların yüzde 70’inin banka hesabı veya kredi kartı kullanmaması, ülkedeki alışveriş ve para tutumunu net bir şekilde gösteriyor. Yeni düzenleme ile birlikte çok farklı bir ekonomik politikanın takip edileceği ülkede, özellikle mevcut yükselişin Bitcoin ile birlikte yaşanması bekleniyor. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap