Artık Herkes Google Haritalar'a Sokak Görüntüsü Ekleyebilecek

Google, belki de en çok kullanılan hizmetlerinden biri olan Google Haritalar'ın Sokak Görüntüsü özelliğini genişletmek adına bir takım testlere başladı.

Test aşamasında olan yeni özellikle birlikte artık tüm kullanıcılar 360 derece kameraya sahip olmasa bile cep telefonları ile çektikleri görüntüleri Sokak Görüntüleri özelliğine yükleyebilecek.

Google tarafından test edilen yeni özellikle hakkında henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, artık etrafımızda gezen kameralı Google araçlarını görmeyecek olmamız ve bizzat cep telefonlarımı ile çektiğimiz görüntüleri anlık olarak Google Haritalar servisine yüklememizle biz dahil bir çok kullanıcının Sokak Görüntüleri özelliğini kullanırken çok daha güncel fotoğraflar görecek olması sevindirici.

Burada merak edilen konu ise yüklenen görsellerdeki insan yüzleri ve plakaların sergilenip sergilenmeyeceği. Google, bu durumu geliştirdiği kontrol sistemi ile çözmüş durumda. Hali hazırda manuel kontrol edilen görüntülerde olduğu gibi yüklenen görüntülerde insan yüzleri ve plakalar otomatik bulanıklaştırılacak ve manuel kontrol için sıraya alınacak. Manuel kontrolden geçen görseller ise herkese açık bir şekilde yayınlanacak.

Uygulamanın son sürümüye bir çok kişiye gelmesi beklenen özelliği siz nasıl buldunuz?

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap