Apple’ın Akıllı Saatine watchOS 8 İle Eklediği Özellikler Belli Oldu

watchOS 8 için tanıtım öncesinde pek çok özellik piyasaya sızdırıldı. Dün ise beklenen tanıtımı gerçekleşti ve iddiaların büyük bir doğruluk taşıdığı ortaya çıktı.

Apple'ın giyilebilir teknoloji alanındaki en güçlü modellerinden bir tanesi olan Apple Watch için yeni bir işletim sistemi güncellemesi geldi. WatchOS 8 olarak adlandırılan yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılarına daha kullanılabilir ve verimlilik şansı veren Apple, sağlıktan diğer cihazlar ile uyumlu çalışmaya kadar pek çok farklı yeniliğe imza attı.

Saatlere araba desteği geldi

Akıllı saatler için yapılan en büyük yenilik araç desteği oldu. Apple Watch 6 serisi ve üzerindeki modellerde kullanılabilecek olan bu özellik, uyumlu olan tüm araçlarda anahtar gereksinimini ortadan kaldırıyor. Saat üzerinden araçların kapı kilidini açabilecek olan kullanıcılar, böylece Apple Watch ile kolay bir şekilde araç yönetimi sağlayabilecek. Üstelik Apple Watch kilit açma konusu sadece araçlar ile sınırlı değil. Ofis, ev ve daha fazla yerdeki kilitlerin açılması için uyumlu sistemlerin kullanılması yeterli.

Evde daha fazla hakimiyet

Apple Watch için ev uygulamalarını ve donanımlarını da daha kolay yönetilebilir hale getiren Apple, farklı odalarda bulunan aksesuarları kullanıcıların oturduğu yerden yönetmesini sağlayacak. Home Kit özelliği bulunan kameraları doğrudan saat üzerinden görüntüleme imkânına sahip olacak kullanıcılar böylece güvenlik konusunda da önemli bir avantaj elde edecek. Akıllı ev ve ev teknolojileri konusunda Apple Watch’un daha fazla ön planda olacağının ilk sinyallerini veren şirket, yaptığı yenilikler ile kullanıcıların da bu alandaki beklentilerini karşılayacak gibi görünüyor.

Yeni sağlık ve fitness özellikleri

Giyilebilir teknolojilerin tercih edilmesindeki en büyük özelliklerden olan sağlık ve fitness için gelişmiş özelliklere ek olarak yeni geliştirmeler de yapıldı. Yenilenen nefes uygulaması sayesinde kullanıcıların zihnini yenilemesi, doğru bir şekilde nefes alıp vermesi artık Apple Watch üzerinden sağlanacak. Bu bakımdan yeni deneyimler ve alışkanlıklar kazanabilmek adına akıllı saatini bu yönde yapılandıran Apple, özel rehberleri ile birlikte kullanıcılara farklı egzersiz deneyimleri sağlayacak.

Pilates ya da Tai Chi gibi bir dizi yeni etkinliği tercih edebilecek olan kullanıcılar, akıllı saatlerinin yardımı ile birlikte meditasyondan sağlıklı yaşama kadar tüm ihtiyaçlarını tek bir saat ile karşılayabilecek. Uyku sırasında kullanıcı takibinin daha iyi hale getirildiği saat, uykudaki solunum hızını ve dakikadaki nefes sayısını belirleyecek. Uyku kalitesinin belirlenmesi adına oldukça önemli olan bu yenilik kullanıcılara WatchOS 8 ile birlikte daha fazla fırsat sunacak.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap