Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Apple; Spotify ve Netflix Gibi Uygulamalara Torpil Geçecek!

Japonya Adil Ticaret komisyonu ile yapılan anlaşma kapsamında Spotify ve Netflix gibi pek çok uygulamaya özel imtiyazlar tanınacak. Yeni dönem bugün başlıyor.

Apple uygulama mağazası üzerinden çok fazla eleştiri alırken, pek çok farklı ülkede de çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kaldı. Japonya'da yaşanan son gelişmelerde Apple ile Japonya Adil Ticaret Komisyonu arasında özel bir anlaşma yapıldı. Anlaşmada App Store kurallarının bazılarının esnetileceği ve Japonya Adil Ticaret Komisyonu tarafından öngörülen şekilde gerekli değişikliklerin gerçekleştirileceği belirtildi.

Spotify ve Netflix gibi uygulamalara yeni imtiyazlar tanınacak!

Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre bazı uygulama geliştiricilerine hesap oluşturmak ya da hesapların yönetilebilmesi adına harici web sitelerine yönlendirme izni sağlanacak. 2022 yılına kadar sadece belirli şirketler ile sınırlı kalacak mevcut yöntem, 2022'nin ilk ayları itibariyle de daha fazla geliştiriciye sunulacak ve küresel olarak değişiklik gerçekleştirilecek. Mevcut yeni sistem ile birlikte uygulama geliştiricileri, müşterilerine daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek ve doğrudan etkileşim kurabilecek.

Mevcut özellikten sadece içerik (film, müzik, gazete, e-kitap) hizmeti sağlayan ancak uygulamayı kullanmak için abonelik gerektiren uygulamalar yararlanabilecek. Bu nedenle tüm uygulamaların yararlanamayacağı yeni sistem ile birlikte Apple, AppStore üzerindeki hâkimiyetinde ciddi bir kayıp yaşayacak. 

Konuyla ilgili olarak Apple, “Okuyucu uygulamalarının geliştiricileri, satın almak için uygulama içi dijital ürünler ve hizmetler sunmadığından Apple, JFTC ile bu uygulamaların geliştiricilerinin, kullanıcıların kurulum yapmasına yardımcı olmak için web sitelerine tek bir bağlantı paylaşmasına izin verme konusunda anlaştı” dedi.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap