Apple, Podcast Abonelikleri İçin Satış Ortaklığı Programını Duyurdu

Apple Podcasts adı ile geçtiğimiz ay itibariyle yeni bir uygulama tanıtmıştı. Şimdi ise yeni uygulama için satış ortaklığı sistemi başlatıldı.

Podcasts büyük bir popülerlik kazandı. Bu akıma ayak uydurmak ve yeni bir alan yaratmak isteyen Apple ise Apple Podcasts adını verdiği yeni uygulamasını geçtiğimiz ay itibariyle tanıttı. Uygulama ücretli podcast abonelik planlarıyla yayıncıların kazanç sağlayabileceği yeni bir platform olarak tasarlanıyor. Uygulama ile ilgili yapılan açıklamalarda ise Apple Podcasts abonelikleri için satış ortaklığı sisteminin kullanılacağı belirtildi.

Apple Podcasts satış ortaklığı sistemi başladı

Apple News ve Apple Books gibi farklı uygulamalar için ortak bir şekilde kullanılan iş ortağı programına dahil edilen Apple Podcast uygulaması, böylece pazarlamacılar için de yeni bir gelir kapısı olacak. 20 Mayıs tarihi itibariyle "Apple Hizmetleri Performans İş Ortağı Programı", podcast uygulamasını da kapsayacak şekilde genişletildi.

Sosyal ağlar ve teknoloji siteleri yeni bir gelir alanı olabilecek satış ortaklığı sistemi ile abonelik fiyatı üzerinden yüzde 50 oranında komisyon kazanılabilecek. Her bir abonelik için bir defa komisyon Hakkı elde edileceğini belirten Apple, kullanıcı tarafından kaç aylık abonelik alınmışsa, toplam tutar üzerinden yüzde 50 oranında bir komisyon ödemesi yapacağını söyledi.

Mevcut yönlendirme üzerinden kayıt olan her yeni abone için geçerli olacak komisyon ödemelerinde herhangi bir üst limit bulunmuyor. Üstelik podcast oluşturucuları tarafından da kullanılabilecek olan satış ortaklığı sistemi, böylece aboneliklere ek olarak satış ortaklığı ile içerik üreticilerinin kazanç elde etmesini sağlayacak.

Başvuru ile dahil olabilen satış ortaklığı sisteminde başvurular Apple uzmanları tarafından değerlendirilecek ve uygun görülen kişiler satış ortaklığı programına dahil edilecek. Başvuru sırasında satış ortaklığının kullanılacağı alanlar, istatistikî bilgiler ve bazı temel verilerin de belirtilmesi gerekecek. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap