Apple, Cüzdanları Apple Watch İle Değiştirmek İstiyor

Apple için yapılan yeni açıklamalarda Apple Watch için şirketin çok daha farklı planları olduğu öğrenildi. Açıklamalara göre Apple Watch, standart cüzdanların yerini almaya aday.

Apple, akıllı saati için önümüzdeki hafta itibariyle açık beta olarak watchOS 8 yazılımını kullanıma sunacak. Yapılacak güncelleme ile birlikte pek çok özelliğin kullanıma sunulacağı işletim sistemi, pek çok konuda yenilikler sunacak.

Güvenli kilit desteği

Apple Watch yeni sürümünden çok dikkat çeken detay dijital kimlik kartları özelliği olacak. Kullanıcıların her biri için özel olarak belirlenecek anahtarlar sayesinde kullanıcılar Apple Watch kullanarak araçlardan kapılara kadar uyumlu olan her cihazda Apple Watch üzerinden kilitleme yapılabilecek.

Yeni cüzdan desteği

Konuyla ilgili detayları aktaran Apple Watch Ürün Pazarlama Direktörü Deidre Caldbeck, "Bu, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuz fiziksel cüzdanı değiştirmek için bir tür vizyonumuz" dedi. Bu açıklamalar ile birlikte Apple Watch’un gelecekte yer almak istediği alan da böylece netlik kazanmış oldu. Kullanıcıların herhangi bir cüzdan taşımasına gerek kalmadan Apple Watch üzerinden tüm ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.  

2015 yılında cüzdan için ilk adımı atan Apple, şu anda sınırlı özelliklerle kullanılabiliyor. Ancak yapılan yeni açıklamalarda kullanıcıların mevcut cüzdan özelliğinde kimlik kartlarını da kullanılabileceği belirtildi. Böylece kimlik kartının taşınmasını da ortadan kaldıracak olan Apple Watch, kullanıcıların banka kartları, kredi kartları, ehliyet da dahil olmak üzere kimlik kartlarını taşıyabilmek adına Apple Watch üzerinde özel bir alanı olacak. Güvenli cüzdan içerisinde tutulacak kişisel veriler, bu sayede kullanıcıların yanında sadece saatinin olması yeterli olacak.

Mevcut değişiklikler ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak. Ancak mevcut özelliklerin kullanılabilmesi adına öncelikle eyaletlerde mevcut sistemlerin geçerlilik kazanması bekleniyor. Ancak Apple söz konusu olduğunda ABD’deki resmi prosedürler hızlı bir şekilde aşılabilir. Apple'ın watchOS 8 beta sürümünün bu yaz piyasaya sürülmesi ve son sürümün bu sonbaharda stabil olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap