2021’in En Değerli Markaları Açıklandı

Kantar BrandZ tarafından her yıl açıklanan en değerli markalar listesi güncellendi. 100 markanın listelendiği çalışmada zirvede ise Amazon yer aldı.

Dünya genelinde en çok takip edilen ve prestijli olarak görülen Kantar BrandZ en değerli markalar listesi geçtiğimiz gün itibarı ile güncelledi. Özellikle geçtiğimiz yılı itibarı ile büyük bir çıkış yakalayan Apple'ın 2021'de listenin ilk sırasında yer alması bekleniyordu. Ancak raporun yayınlanması ile birlikte beklentilerin ötesinde bir durumun gerçekleştiği görüldü ve Apple, Amazon’un arkasında kaldı.

Amazon Zirveyi Kaptırmıyor

Açıklanan listede ilk 10 marka arasında Amazon, Apple, Google, Microsoft, Tencent, Facebook, Alibaba, Visa, McDonald's ve MasterCard yer aldı.

Listenin ilk sırasında yer alan Amazon, 2019 ve 2020 yıllarında da zirveyi bırakmamıştı. Büyümesinde durağanlık beklense de koronavirüs ile birlikte Amazon yüzde 64 oranında devasa bir büyümeye imza attı ve dünyanın en değerli markası olma unvanını kimseye kaptırmadı.

Listenin ikinci sırasında yer alan Apple ise yüzde 74 oranında büyüme yakalamış olsa dahi Amazon’u geçmek için bu büyüme yeterli olmadı. Şirketin son güncellenen rakamlara göre değeri 612 milyar dolara ulaştı. Google ise büyüme ve şirket değeri olarak ilk iki rakibinin daha fazla gerisinde kalmış durumda. Bir yıllık süreyi yüzde 42 oranında büyüme ile tamamlayan Google, düşük büyümesi ile birlikte 458 milyar dolarlık bir değere ulaştı. 

Yayınlanan listede, beklentiler dışında herhangi bir değişim olmadı. Hazırlanan raporda şirketlerin pazarlama alanında yaptığı yenilikler ile birlikte büyümelerini güçlü bir şekilde sürdürdüğü, akıllı yatırım yapan şirketlerin daha fazla sıra atlamayı başardığı vurgulandı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap