Xiaomi, 80W Kablosuz Hızlı Şarj Teknolojisini Duyurdu

Çinli teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefon sektöründe önemli bir yeniliğe daha imza atmayı başardı. Şirket düzenlemiş olduğu bir etkinlikle yeni kablosuz hızlı şarj desteği teknolojisini duyurdu. Bu yeni teknoloji 4.000 mAh kapasiteli bir bataryayı sadece 19 dakikada şarj edebiliyor.

Xiaomi tarafından sunulan en hızlı kablosuz şarj çözümü 50W hızlı şarj desteğiydi. Gerçek kullanıcılar tarafından yapılan denemeler sonucunda 4.500 mAh bir bataryanın 40 dakika civarında dolduğu tespit edilmişti. Haliyle 80W değerinde bir çözüm çok daha dikkat çekici olacak.

Her ne kadar yeni teknolojinin duyurusu yapılmış olsa bile bunun ne zaman ticari amaçla kullanılacağı henüz belli değil. Ancak yapılan araştırmalar ve verilere göre 2021 yılında 100W hızlı şarj desteğinin bir standart hale gelmesi bekleniyor.

Buna rağmen hızlı şarj teknolojileriyle ilgili pek bir standardın olmadığını söylemek gerekiyor. Çünkü OPPO tarafından geliştirilmiş olan 125W hızlı şarj destekli telefonların 800 pil dolum döngüsünden sonra batarya kapasitesinde %80'e varan düşüşün olduğu itiraf edilmişti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap