Samsung'dan 4K 240Hz Oyuncu Monitörü: Odyssey Neo G8

4K oyuncu monitörler daha kaliteli görüntü sunsalar bile genelde oyuncular yenileme hızlarından dolayı daha düşük çözünürlüklü monitörleri tercih ederler. Samsung yeni ürünüyle bu ezberi bozmaya hazırlanıyor. Hem 4K çözünürlüğü hem de 240Hz yenileme hızını sunan dünyanın ilk oyuncu monitörünü piyasaya sürecek.

Odyssey Neo G8 bir oyuncu monitöründen beklenebilecek tüm üstün özelliklere sahiptir. DisplayPort 1.4 ve HDMI 2.1 girişlerini sunacak. Bu girişlerden yararlanarak monitörün 4K çözünürlüğe ve 240Hz yenileme hızına sahip olmasını sağlayabileceksiniz. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir durumun olduğu bilinmelidir.

Dünyanın İlk 4K 240Hz Oyuncu Monitörü: Odyssey Neo G8

Samsung Odyssey Neo G8'i piyasaya sürer sürmez bir ilki başarmış olacak. Çünkü bu monitör dünyanın ilk 4K 240Hz oyuncu monitörü unvanını elde edecek. Monitörün özellikleri çok dikkat çekici olsa bile bu özelliklerden tam olarak faydalanabilmek için HDMI 2.1 girişini destekleyen ekran kartları gerekli olacak.

Odyssey Neo G8 oldukça net bir görüntü sunacak. 32 inçlik bir Quantum Mini LED panele sahip olacak. Bu panel Quantum HDR 2000 sertifikasıyla desteklenecek. Bu sayede yüksek kontrast ve daha derin siyah seviyeleri elde edilebilecek. Monitör tüm bu özellikleriyle harika bir görüntü kalitesine sahip olacak.

Odyssey Neo G8'de CoreSync fonksiyonu yer alacak. Bu fonksiyon sayesinde monitör arka tarafında yer alan RGB LED şeridini ekrandaki renkle uyumlu hale getirerek harekete geçirebilecek. Monitöre bağlanan birden fazla cihaz varsa en son kullanılan cihazı kolayca hatırlayabilecek Auto Source Switch+ teknolojisinden yararlanabileceksiniz.

Ultra İnce Genel Monitör: Smart Monitor M8

Samsung, CES 2022'de sadece Odyssey Neo G8'i tanıtmadı. Ona ek olarak Smart Monitor M8 adını taşıyan bir monitöre daha yer verdi. Smart Monitor M8 ultra ince yapıda olacak. 11.4 milimetre kalınlığındaki monitör düz siyah tasarımla gelecek ve elbette modern bir yapıda olacak.

Smart Monitor M8 genel kullanıma uygun bir monitör olacağından onu rekabetçi oyunlarda kullanmak pek mümkün olmayabilir. Smart TV ile birlikte gelecek olan monitörün içerisinde çeşitli üretkenlik uygulamaları yer alacak. 400 nit parlaklıkla birlikte %99 oranında sRGB renk gamı sunacak.

Smart Monitor M8, 3840 x 2160 çözünürlüğe sahip olacak ve 4K görüntü kalitesi sunacak. Monitörün ne zaman piyasaya çıkacağı ve fiyat bilgisi henüz belli değil. Ancak fiyatının diğer üst düzey monitörlere göre biraz daha uygun olması bekleniyor. En azından standart kullanıcılar tarafından alınabilir olacağını söyleyebiliriz.

Video Düzenleyicilere Özel: High Resolution Monitor M8

Samsung, CES 2022'de Odyssey Neo G8 ve Smart Monitor M8'e ek olarak yüksek renk doğruluğu oranına sahip bir UHD monitör tanıttı. High Resolution Monitor M8 adını taşıyan bu monitörün 27 inç ve 32 inç olmak üzere iki farklı modeli olacak. Her iki monitör de 4K görüntü kalitesi ve %98 oranında DCI-P3 renk gamı sunabilecek.

High Resolution Monitor M8 uzun süre boyunca ekran karşısında çalışmak zorunda olan kişiler düşünülerek üretilmiştir. Özellikle yüksek renk doğruluğu isteyen bir işiniz varsa veya video düzenleme işleriyle uğraşıyorsanız sizi fazlasıyla memnun edebilecektir. Monitörün aynı zamanda Glare Free olarak nitelendirildiğini belirtmeliyiz.

Odyssey Neo G8'in tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağını ve fiyatının ne olacağını henüz bilmiyoruz. Duyumlara göre Samsung bu oyuncu monitörünü 2022'i yılının ortalarında piyasaya sürecek. Ancak söylediğimiz gibi bu monitörü tam anlamıyla kullanabilmek için üst düzey bir ekran kartına sahip olmanız gerekecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap