Alienware'den Concept Nyx: Akış Hizmeti Görecek Ev Donanımı

Geliştirmiş olduğu oyuncu donanımları ile bilinen Alienware, Concept Nyx isimli bir çözüm ortaya attı. Concept Nyx ile temel amaç aynı anda birden fazla ekrandan oyun akışı gerçekleştirmek olacak. Diğer ifadeyle Concept Nyx televizyonda, bilgisayarda, tablette ve telefonda oyun oynanmasını sağlayacak bir sunucu görevi görecek.

Alienware tarafından geliştirilen Concept Nyx'in arkasındaki fikir aslında oldukça basit. Tek bir donanıma sahip olup AAA olarak adlandırılan oldukça kaliteli oyunları herhangi bir ekrandan stream edebilmek diyebiliriz. Fikir her ne kadar şu an başlangıç aşamasında olsa bile donanımlara bakış açımızı değiştirebilecek.

Concept Nyx Ekranlar Arası Geçişe İzin Verecek

Concept Nyx'i bir bulut oyun hizmeti olarak düşünebilirsiniz. Xbox Game Pass, Nvidia GeForce Now veya Google Stadia bulut oyun hizmetlerine verilebilecek en ideal örnekler. Concept Nyx'i diğerlerinden ayıran en önemli durum ise uzak sunucuları kullanmak yerine evde yer alan merkezi bir sunucudan akış gerçekleştirecek.

Ancak bu durum internet bağlantısını gereksiz kılmayacak. Çünkü verilerin farklı cihazlara aktarılabilmesi için donanımın yerel ağa bağlı olması gerekecek. Yine de Xbox Game Pass, Nvidia GeForce Now ve Google Stadia gibi aylık abonelikle çalışan sistemler karşısında güçlü bir alternatif olacağını söyleyebiliriz.

Böylece AAA olarak adlandırılan yüksek kaliteye sahip oyunları oynamak için oyun için üretilmiş en iyi dizüstü bilgisayarlara veya en iyi masaüstü bilgisayarlara sahip olmanıza gerek kalmayacak. Concept Nyx sayesinde tüm oyunlar dilediğiniz ekrana aktarılabilecek.

Concept Nyx hakkında şöyle bir örnek verebiliriz. Örneğin odanızdaki bilgisayarınızda Grand Theft Auto V oynadığınızı düşünün. Concept Nyx sahibi olduğumuz zaman yan odada yer alan televizyona gidip oyuna kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Concept Nyx, Aynı Anda Farklı Cihazlara Akış Sağlayacak

Concept Nyx bununla sınırlı kalmayacak. Siz televizyondan oyun oynarken, aileden bir başkası bilgisayardan ve bir başkası telefondan oyun oynayabilecek. Böylece oyunculara istenilen tüm imkanları sunmuş olacak. Elbette bunun için evde orta büyüklükte siyah bir donanıma yer açmak gerekecek.

Bu siyah donanım konusunda çok fazla endişeye kapılmamanız gerek. Çünkü çok büyük bir donanım olmayacak. Onu evde bir noktaya yerleştirip Wi-Fi ağına bağlamanız yeterli olacak. Bununla birlikte maksimum verim alınabilmesi için Wi-Fi 6E standardının kullanılması daha uygun olacak.

Burada Wi-Fi 6E standardına bir parantez açılması gerekebilir. Bu standardın amacı aslında Wi-Fi 6 standardının bandını genişletmek diyebiliriz. Wi-Fi 6 sadece 5 GHz bandına kadar destek sunuyordu. Wi-Fi 6E ise 6 GHz bandına kadar destek sunabiliyor. Ancak bu teknolojinin şu an için tüm ülkelerde erişilebilir olmadığını söylemek gerek.

Gerekli donanım ayarlamalarını sağladıktan sonra oyun istemcisi üzerinden dilediğiniz oyuna erişebileceksiniz. Bu istemci popüler işletim sistemlerine sahip herhangi bir cihaza yüklenebilecek. Bu noktadan sonra oyun oynayamaya başlayabileceksiniz.

Concept Nyx'in Özellikleri Henüz Belli Değil

Concept Nyx'in bir diğer önemli özelliği ise aynı ekrandan farklı oyunların oynanabilir olmasını sağlamak. Bu aynı anda birden fazla oyun oynamak istediğinizde işinizi kolaylaştıracak. Örneğin, çok büyük bir ekrana sahip televizyon aldığınız zaman aynı ekrandan aynı anda dört farklı oyun akışı gerçekleştirebileceksiniz.

Concept Nyx'in özellikleri henüz netleşmiş değil. Alienware bu konuda herhangi bir bilgilendirme yapmayı ancak zaman içerisinde bu bilgiler ortaya çıkacaktır. Concept Nyx'in hem standart hem de meraklı oyuncuların ilgisini çekebilecek bir donanım olduğunu söyleyebiliriz.

Concept Nyx'in henüz konsept aşamasında olmasından dolayı herhangi bir fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. Her şeyin daha çok yeni olduğunu söyleyebiliriz. Zaman içerisinde donanımsal olarak değişiklikler yaşanabilir. Ancak bu Concept Nyx'in çok güçlü bir donanım olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap