Intel Arc Alchemist Ekran Kartlarının Çıkış Tarihi Ertelendi

İşlemci piyasasının en önemli isimlerinden biri olan Intel masaüstü ekran kartı piyasasına adım atmak için gün saymaya devam ediyor. Intel tarafından geliştirilmiş olan Intel Arc Alchemist ekran kartlarının 2022 yılının Ocak ayında sürülmesi bekleniyordu. Gelen yeni bilgiler bu çıkış tarihinin gecikeceğini gösteriyor.

Ekran kartı piyasasının en önemli isimleri konumunda olan NVIDIA ve AMD markalarına rakip olacak Intel işini pek şansa bırakmak istemiyor. Araştırma ve geliştirme çalışmalarını daha derinlemesine yapmaya devam ediyor. Intel Arc Alchemist ekran kartlarının çıkış tarihinin 2022 yılının Mart ayına sarktığını söyleyebiliriz.

Intel İki Farklı Modelle Piyasaya Giriş Yapacak

Intel Arc Alchemist ekran kartlarının çıkış tarihini Ocak ayından Mart ayına alan Intel masaüstü ekran kartı piyasasına ilk aşamada iki adet DG2 masaüstü modeliyle giriş yapacak. İlk model 16 GB GDDR6 belleğe ve 256-bit veri yoluna sahip olacak. İkinci model ise 12 GB GDDR6 bellek ve 192-bit ile veri yoluyla gelecek.

Intel tarafından piyasaya sürülecek bu iki farklı modelin doğrudan NVIDIA tarafından üretilen RTX 3060 Ti ile RTX 3070 Ti ekran kartlarını rakip alacağını söyleyebiliriz. Bu anlamda ekran kartları orta seviyeye hitap edecek. Intel bu kartlarda yer alan yapay zeka kullanılarak geliştirilmiş XeSS teknolojisinden büyük bir verim elde etmek istiyor.

Intel'in ekran kartının çıkış tarihini iki ay geciktirmesinin sebebi ise aslında NVIDIA ile doğrudan rekabet etmek istememek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü NVIDIA'nın Ocak ayında üç yeni ekran kartı piyasaya sürmesi bekleniyor. Intel, DG2 Arc Alchemist ekran kartlarıyla daha detaylı bilgileri Ocak ayındaki CES 2022'de paylaşacak.

Intel Arc Alchemist'in Fiyatı Ne Olacak?

Intel Arc Alchemist ekran kartının fiyatıyla ilgili bir bilgi verebilmek şimdilik mümkün değil. Ancak ekran kartının AMD ve NVIDIA karşısında rakip olacağını düşünürsek fiyatlandırma rekabetçi bir biçimde olacaktır. Zaten fiyat rekabetçi olmazsa piyasaya sürülmesinin pek bir anlamı kalmayacaktır.

Intel'in Arch Alchemist için yapacağı fiyatlandırma büyük oranda 200-250 dolar bandından başlayacak ve yukarılara doğru çıkacak. Bunun pazarda hareketlilik kazanmak için bir fiyat duyumu olduğunu söyleyebiliriz. Intel fiyatlandırma konusunda çok daha farklı ve çok daha fazla bir esnekliğe sahip olacaktır.

Intel Arc Alchemist ile rekabet edilecek kartları çok daha yakından takip etmek gerek. NVIDIA ile AMD cephesinde yer alan kartlar büyük oranda Intel'in fiyatlandırma politikasını etkileyecek. Bunun için çıkarılacak yeni kartları da yakından takip etmenin önemli olabileceğini söyleyebiliriz.

Intel her ne kadar teknoloji dünyasında çok iyi bir konuma sahip olsa bile ekran kartı piyasasında yeni bir isim olacak. Intel Xe ilk duyurulduğunda pek çok kişinin beklentisi bütçe dostu bir üründü. Ancak Intel ortayı üst düzey pazara doğru kırarak rekabetçi olmak istediğini gösterdi.

Intel Arc Alchemist'in Öne Çıkan Özellikleri

Intel Arc teknolojisiyle ilgili Intel tarafından onaylanmış bazı önemli özellikler mevcut. Bu özelliklerin dikkate değer olduğunu düşünüyoruz. Intel Arc gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zeka destekli süper örnekleme teknolojilerine sahip olacak. Böylece doğrudan NVIDIA DLSS ile rekabet edecek.

Hemen alt başlığın üzerinde yer alan videoyu izlerseniz aslında ekran kartının neler yapabileceğiyle ilgili önemli bir izlenime sahip olabilirsiniz. Intel Arc'ın temel alacağı Intel Xe-HPG mimarisinin 4096 gibi yüksek çekirdek sayısına sahip olduğu bir gerçek. Ancak bu çekirdek sayısı ile NVIDIA'nın gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

Intel eğer bir şekilde Intel Arc Alchemist için doğru fiyatlandırmayı bulabilirse pazarda ses getirmeyi başarabilir. Özellikle ekran kartı açısından AMD'yi zor günler bekleyebilir. NVIDIA'nın yeri bu açıdan biraz daha sağlam gözüküyor. Eğer Intel başarılı olursa ekran kartı piyasasında ikinci sıraya yerleşmesi kaçınılmaz olabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap