Valve'den Switch'e Yeni Bir Rakip Geliyor

Nintendo tarafından geliştirilen Switch’e karşı uzun bir aranın ardından güçlü bir rakip geliyor. Valve’nin yeni bir donanın üzerinde çalıştığı öne sürüldü.

Nintendo’nun Switch modellerine rakip olmak isteyen Valve’nin SteamPal adındaki yeni bir donanım için son hazırlıkları yaptığı belirtildi. Oyun dünyasının en güçlü ve iddialı şirketlerinden birisi olan Valve’nin bu iddialar ile gündeme gelmesi büyük bir sürpriz olurken, iddialarda geliştirilecek cihazın adının SteamPal olacağını belirtilmesi, iddiaları da güçlendirdi.

Geçmişte başarılı olamamıştı

Daha önce de Steam üzerinden benzer çalışmalar yapan Valve, kumanda ve konsol gibi ürünlerle beklentileri karşılayamamış, projeleri ilerletememişti. Ancak yeni SteamPal için şirketin çok daha iddialı olduğu öne sürüldü. Yeni modelinde DLSS destekli NVIDIA GPU ile grafik performansını arttıracak olan şirket, taşınabilir el konsolundaki kaliteli ve performansı yüksek tutmayı hedefliyor.

Kaynak kodlarında görüldü

İddiaların doğruluk oranının yüksek olmasındaki bir diğer etken, şirketin kodlarda yaptığı değişiklik. Steam kodlarında yapılan incelemelerde SteamPal adıyla yeni bir konsola yer verildi. El konsollarında sıklıkla kullanılan bu tanımlama, SteamPal adıyla Steam’in yeni bir cihaz üzerinde çalıştığını akıllara getiriyor.

Şu anda birkaç araştırmacının Twitter mesajların ve Steam’deki kodlara dayanan SteamPal hakkında çok fazla detay bilinmiyor. Ancak öne çıkan bazı özellikler şöyle;

  • Linux tabanlı bir işletim sistemi
  • Steam mağazasıyla tam uyumlu yapı
  • Dokunmatik ekran
  • USB-C bağlantı desteği
  • Dahili oyun kumandası

Valve’nin SteamPal ile Windows oyunlarını çalıştırabilecek bir alternatif sunmayı başarması, sektörde ön plana çıkmasını sağlayabilir. Zira bu konuda büyük bir eksikliği bulunan Switch, SteamPal’ın bu hamlesiyle sektörde güç kaybedebilir.

SteamPal ne zaman piyasaya sunulacak?

Cihaz için gelen son bilgiler, 2021 yılının sonuna doğru cihazın kullanılabilir hale geleceğine işaret ediyor.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap