SK Hynix Dünyanın İlk DDR5 DRAM Belleğini Geliştirdi

Yaklaşık 2 yıldır 16GB DDR5 RAM üzerinde çalışmalarını sürdüren SK Hynix sonunda hazırlıklarını tamamladı. Dünyanın ilk DDR5 RAM'i üretici ortaklara gönderilmek üzere hazır hale getirilmiş durumda. Ancak seri üretim ve kullanım için net bir tarih verilmiş değil.

Standartları geliştirmekle sorumlu olan JEDEC konsorsiyumu geçtiğimiz ilk yıl olarak LPDDR5 standartlarını belirlemişti. Böylece belleğin mobil cihazlarda kullanımı mümkün hale getirilmiştir. Xiaomi'nin Mi 10 cihazında kullanıldığı LPDDR5'in kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Bu yıl ise DDR5 belleğin standartları tamamlandı. DDR5 standardı yine performans ve verimlilik üzerine odaklanmaktadır. DDR5 standardı piyasaya çıktığında 4.8 Gbps - 5.6 Gbps bant genişliğine sahip olacak. Bu rakamın DDR4'ün iki katı olduğunu hatırlatmak gerekmektedir.

SK Hynix yaptığı duyuruda 16 GB DDR5 DRAM bellek modülünün geliştirilme aşamasından geçtiğini belirtmiştir. Ayrıca modülün test onayları da alındı. Böylece firma, pek çok üretici ortağına DDR5 RAM bellek tedarik etmek için hazır hale gelmiş durumda.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap