Samsung'un Exynos 1080 İşlemcisinden İlk Bilgiler Geldi

2020 yılının geneline bakıldığında üreticilerin özellikle 5 nm üretim sürecini tercih ettikleri görülmektedir. Bu işlemcilerin performansının kayda değer bir biçimde artması anlamına gelmektedir. Böylece şirketler kullanıcıları etkilemeyi başarmışlardır.

Samsung benzer yolu takip ederek 5 nm Exynos 1080 isimli işlemcisini duyurdu. İşlemci kısa süre sonra tüketicilerin beğenisine sunulacak. Her ne kadar detaylı açıklama yapılmamış olsa bile işlemcinin Cortex-A78 çekirdeklere ve Mali-G78 GPU'ya sahip olduğu düşünülmekte.

ARM verilerinde yer alan bilgilere göre ise Cortex A-78, Cortex A-77'den %20 oranında daha güçlü bir çekirdek. Mali G78 GPU ise Mali-G77'ye göre %25 oranında daha fazla performans sunmaktadır. Bu da işlemcinin mobil oyun gereksinimlerini karşılayacak gibi duruyor.

Ortaya atılan iddialara göre Samsung Exynos 1080 daha çok Çin pazarı için üretilmiş bir durumda. Samsung bu telefonu ilk olarak hangi telefonda kullanılacak bunun bilgisini bulunmuyor. Yine ortaya atılan iddialara göre son dönemde adından sıkça söz ettiren Vivo bu işlemciyi kullanan ilk marka olabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap