Samsung, 200MP HP1 Mobil Görüntü Sensörü İçin Yeni Bir Tanıtım Videosu Paylaştı

Samsung, yeni ISOCELL HP1 mobil görüntü sensörünün özelliklerini detaylandıran yeni bir tanıtım videosu yayınladı.

Üç dakikalık videoda, Samsung Sensör Tasarım Ekibi üyesi Minho Kwon, HP1 sensörünün mobil görüntüye getirdiği çeşitli teknolojilere değiniyor. özellikle sensörün 0,64μm piksel boyutunun yanı sıra 8K video kaydederken kullanılan 4'e 1 piksel gruplama yapabilmesi (1.28μm'ye eşdeğer bir piksel boyutu vermek için) dahil olmak üzere çeşitli piksel gruplama modlarına, ayrıca hareketsiz görüntüler için düşük ışıklı ortamlarda 2,56μm'ye eşdeğer bir piksel boyutu vermek için kullanılan 16'ya 1 piksel gruplama yapabilmesine değiniyor.

HP1 sensörü, ana renklerin her birinin 4 x 4'lük bir fotodiyot grubunu kapsadığı bir renk filtresi dizisi kullanıyor. Kamera daha sonra bu 4x4 bölgelerindeki eksik R, G veya B değerlerini yüksek çözünürlüklü modunda, Samsung'un "yeniden mozaikleme" algoritması dediği şeyi kullanarak enterpolasyon yapıyor. Bu algoritma, basit matematiksel enterpolasyondan daha makul sonuçlar üretmek için makine öğrenimi kullanılarak eğitilmiş durumda.

Piksel boyutları, HP1 sensörünün yaklaşık 10,5 x 8 mm olduğunu gösteriyor. Bu, sensör endüstrisi tarafından kullanılan sınıflandırma sistemine göre 1/1.2” tipi olarak sınıflandırılacak 13 mm diyagonal haldeyken, bir akıllı telefon için oldukça yüksek boyutlara sahip olacağı görülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap