Radeon Super Resolution: Oyunlarda %70'e Varan Performans Artışı

Radeon Super Resolution, NVIDIA'nın DLSS teknolojisine karşı yapılmış bir hamledir. Radeon Super Resolution her oyunda çalışabilecek şekilde geliştirildiğinden onu etkinleştirmek çok zor değildir. AMD'nin iddiasına göre teknoloji etkinleştirildiğinde oyunlarda %70'e varan performans artışları elde edilebilecek.

AMD, Radeon Super Resolution (RSR) adını verdiği teknolojisini özel bir internet sitesiyle tanıttı. Pratik açıdan bakacak olursak RSR aslında FidelityFX Super Resolution (FSR) ile hemen hemen aynıdır. Hatta RSR teknolojisinin FSR teknolojisiyle desteklendiğini söylersek hata yapmış olmayız.

Oyunlarda %70'e Varan Performans Artışı Sunacak

AMD'ye göre Radeon Super Resolution (RSR) binlerce farklı oyunda oyun içi performansı %70 oranında yükseltebilecek. Ancak bu kıyaslamanın 4K çözünürlükte oyun oynarken geçerli olduğunu söyleyebiliriz. RSR açıldığı zaman AMD ekran kartları 1440p görüntüden 4K görüntüye geçiş yaparak geliştirilen teknolojiden yararlanılmasını sağlar.

RSR, FSR teknolojisinden farklı olarak onu sürücü düzeyine indirgemiş durumdadır. Bu nedenle RSR, sürücü desteğine sahip olan tüm uygun Radeon RX kartlar tarafından kullanılır. RSR teknolojisini aktif hale getirmek için Radeon Software içerisinde yer alan ilgili özelliği etkinleştirmek gerekir.

AMD henüz RSR teknolojisini destekleyen tüm ekran kartlarının bir listesini yayınlamadı. Ancak internet sitesinde teknolojinin Radeon RX 5000 serisi ve daha yeni ekran kartları tarafından destekleneceğini belirtti. Bununla birlikte, AMD Software: Adrenalin Edition'un yeni sürümünün yüklü olması gerekecek.

Radeon Super Resolution Aslında FSR Destekli

Radeon Super Resolution (RSR) teknolojisini aslında bir yükseltme olarak görmek gerekir. FidelityFX Super Resolution teknolojisini ilerletme konusunda önemli bir hamledir. RSR yeni sürücüler yüklendiği zaman desteklenen tüm kartlarda aktif hale getirilebilecek.

AMD Oyun Çözümleri Baş Mimarı Frank Azor, "FSR teknolojisini Adrenalin yazılım paketinin bir sonraki sürümüne entegre ettiklerini ifade etti. Radeon Super Resolution olarak adlandırılan bu yeni özellik hemen hemen her oyunda FSR tarafından sunulan performans avantajlarından yararlanmanıza yardımcı olacak." sözlerine yer verdi.

Şu anda RSR teknolojisinin oyunlarda nasıl görüneceği konusunda herhangi bir net bilgiye sahip değiliz. Oyunlarda yer alan belirgin optimizasyon problemlerinin bu teknolojinin sunacağı performans kalitesini olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Ancak uygun kartlara sahip olması durumunda denenmesi gerektiğine inanıyoruz.

AMD RSR vs. AMD FSR

Radeon Super Resolution sürücü desteğiyle sunulduktan sonra muhtemelen akıllardaki en önemli soru AMD RSR ile AMD FSR arasındaki farklılık olacak. Henüz tam olarak performans testleri yapılamadığı için bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Bilinen tek şey AMD'nin FSR teknolojisinin her geçen gün biraz daha geliştiğidir.

Bu gelişmelere rağmen FSR teknolojisinin destek sayısında henüz 50 tane bile oyun olmadığını söylemekte fayda var. RSR bu problemi ortadan kaldırabilecek çünkü sürücü tarafına entegre edilerek bir anlamda FSR teknolojisinden yararlanmayı mümkün hale getirecek. Elbette bundan yararlanmak için RSR destekleyen bir donanıma sahip olmak gerekecek.

RSR, AMD Software'deki Tek Gelişme Değil

Radeon Super Resolution teknolojisini aslında NVIDIA'nın kısa bire süre tanıttığı Image Scaling teknolojisine benzetebiliriz. Image Scaling, Deep Learning Super Sampling (DLSS) teknolojisine bir alternatif olarak sunuldu. NVIDIA'nın hedefi ise DLSS desteklemeyen oyunlarda ve donanımlarda bu teknolojiyi deneyimle fırsatı sunmaktı.

Ancak durum sadece benzerlikten ibaret. Teknolojilerin birbirinden farklı yapıda olduğunun altını çizmek gerekir. Frank Azor, "RSR teknolojisinin bir sonraki yazılım sürümünde planlanan yeni özelliklerden sadece biri." diyerek diğer yeniliklere de kapı aralamış oldu.

AMD Software: Adrenalin Edition'ın bir sonraki sürümünde AMD Link 5.0 ve AMD Privacy View gibi diğer özellikleri görebileceğiz. Yazılıma ait yeni versiyon yayınlandığında onu yükleyerek bu teknolojileri kullanabilir hale geleceksiniz. Sadece doğru ekran kartı donanımına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

AMD yeni hamlesiyle 2022 yılına iyi bir giriş yapmış oldu. Bir yandan NVIDIA ile rekabet etmeye çalışırken diğer yandan geriden gelen Intel ile rekabet edeceğinin farkında olduklarını düşünüyoruz. AMD ekran kartına sahipseniz ve yeni teknolojilerle uyumlu bir model ise ondan ekstra verim almaya çalışmanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap