Qualcomm CEO'su Apple'ın M1 Çipine Meydan Okudu!

Apple geliştirmiş olduğum M1 çipi ile sektörde büyük bir fark yaratsa da Qualcomm CEO’su çipi geçebileceklerini iddia etti.

İşlemci alanında yeni oyunculardan birisi olan Apple, M1 işlemcisi ile birlikte sektörde büyük bir fark yaratmayı başardı. Yeni işlemci ile birlikte cihazlarda sağlanan verimlilik ve yüksek performans, kullanıcıları da bu konuda memnun etmeyi başardı. Sektörünün lider markalarından birisi olan Qualcomm ise geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği yeni bir satın alma ile rekabette yeni bir dönem başlatacağını net bir şekilde gösterdi.

M1 geliştiricilerini bir araya getirdi

Qualcomm tarafından yapılan satın alma ile birlikte Nuvia şirketi tamamen Qualcomm bünyesine dahil oldu. Bu, çoğu kişi için sıradan bir satın alma olarak değerlendirilirse de yeni satın almanın en dikkat çeken detayı satın almanın sadece personeller için yapılması.

Apple’da M1 çipinin geliştirilmesi aşamasında etkin bir şekilde görev yapan mühendisler, çip geliştirildikten sonra Apple’dan ayrıldı ve Nuvia şirketiyle faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Qualcomm’un bu şirketi tamamen satın alması ise mevcut mühendislerin de Qualcomm himayesine girmesini sağladı.  M1 çipi için daha iddialı bir modeli geliştirmek isteyen Qualcomm, yeni mühendise ekipleri ile birlikte yoğun bir çalışma sürecine girecek. 

Apple’a meydan okudu!

Qualcomm'un yeni CEO'su Cristiano Amon ise verdiği bir röportajda Apple'a adeta meydan okudu. Yeni çipler ile birlikte sektörde dengeleri değiştireceğini belirten CEO, yeni geliştirecekleri çipin performans ve verimlilikte rahat bir şekilde M1’i geçileceğini ve üstelik fark yaratacağını öne sürdü.

Qualcomm tarafından geliştirilecek bu işlemci aynı zamanda Apple ekosistemi dışında olan kullanıcılar için de oldukça önemli. Windows dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak mevcut işlemciler, M1 ile benzer performansı ve verimliliği cihazlara getirebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap