Windows 10'da RAM Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10'da RAM'in azaldığını belirten mesajları veya işaretleri gördükten sonra RAM'i nasıl boşaltacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu işlem biraz teknik detay gerektirse bile çok zor değildir. Windows 10'da RAM temizleme yapmak için ekstra araca bile ihtiyacınız yoktur.

RAM'i temizlemek ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı pratik adımlara göz atmanız gerekir. RAM temizliği yaparken belleği neyin kullandığını öğrenebilir ve kaynaklarınızı daha iyi bir biçimde kullanabilirsiniz.

RAM Nedir?

RAM temizleme konusunda ipuçlarına giriş yapmadan önce RAM'in ne olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Burada RAM'in ne olacağını kısaca açıklamaya çalışacağız. RAM, Random Access Memory anlamına gelir. Bilgisayarınızda çalışan işlemleri tutan kısa vadeli bir depolama ortamıdır.

Bilgisayarınızda ne kadar çok RAM varsa performansı olumsuz yönde etkilemeden aynı anda daha fazla program çalıştırabilirsiniz. RAM azaldığında, depolama sürücüsünün sahte RAM gibi davranan bir yapısı kullanır. Ama bu çok yavaştır ve bilgisayarda yavaşlamalar görülür.

RAM geçici olduğundan, bilgisayarınız kapandığında içeriğini kaybetmiş olursunuz. Saklamak istediğiniz her şey sabit sürücü gibi kalıcı depolamaya kaydedilmelidir. Bu yüzden birazdan bahsedeceğimiz gibi RAM'i temizlemenin en etkili yolu bilgisayarı baştan başlatmaktır.

RAM nedir? ve RAM türleri hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek için yukarıdaki banner'a tıklayarak sizler için hazırladığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

1. Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Bu muhtemelen aşina olduğunuz bir ipucudur ama genelde göz ardı edilen bir öneridir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak RAM'in temizlenmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Windows 10'da RAM temizleme yapmak istiyorsanız ilk başvurmanız gereken nokta burasıdır.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman çalışan tüm işlemler yeniden başlatılacaktır. Bu mevcut maksimum RAM'i artırmaz ama arka planda çalışan ve belleğinizi tüketebilecek işlemleri temizleyecektir. Bu nedenle belirli aralıklarla bilgisayarınızı yeniden başlatmak iyi bir fikir olacaktır.

2. RAM Kullanımını Kontrol Edin

RAM kullanımını belirli tahminler üzerinden ilerletmeniz doğru olmayacaktır. Windows size bunun için çeşitli araçlar sunmaktadır. Windows içerisinde yer alan Görev Yöneticisi aracını çalıştırarak uygulamalarınızın ne kadar RAM tükettiğine göz atabilirsiniz.

Görev Yöneticisi aracında yer alan İşlemler sekmesinde, RAM kullanımının çoğundan en azına doğru sıralamak için Bellek başlığına tıklayın. Burada gördüğünüz uygulamaları daha sonra ele almanız gerekecektir. Dolayısıyla uygulamaları bir yere not etmeyi düşünebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Performans sekmesine geçiş yapabilirsiniz. Bellek bölümünde zaman içindeki RAM kullanımının bir grafiğini göreceksiniz. En alttaki Kaynak İzleyicisini Aç seçeneğine tıklayarak Bellek sekmesinden daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

3. Uygulamaları Kaldırın

Artık hangi uygulamaların sisteminizde en çok RAM kullandığını gördüğünüze göre onları gerçekten kullanıp kullanmadığınızı düşünün. RAM'i temizlemenin kolay yolu zaten kullanmadığınız ama aynı zamanda kaynak tüketen uygulamaları ortadan kaldırmaktır.

Aylardın açmadığınız uygulamalar bilgisayarınızdaki kaynakları boşa harcayacaktır. Bu yüzden onları kaldırmalısınız. Bunu, Ayarlar > Uygulamalar yoluna giderek yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken listeden kaldırmak istediğiniz doğru uygulamayı seçmektir.

Bazen kullandığınız için bir uygulamayı kaldırmak istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda onun başlangıçta çalışmasını engelleyebilirsiniz. Pek çok uygulama, her oturum açtığınızda otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanır. Uygulamayı nadiren kullanıyorsanız buna gerek yoktur.

4. Hafif Uygulamalar Kullanın

Gerçekten RAM kullanımınızı azaltmanız gerekiyorsa ama bazı programları kullanmanız gerekiyorsa yapabileceğiniz pek fazla şey yokmuş gibi görünebilir. Ancak bu doğru değildir. Alternatif programlara yönelerek daha az RAM tüketen bir şeyler bulmaya çalışabilirsiniz.

Örneğin, Photoshop çalıştırdığınız zaman bilgisayarınız gerçek anlamda çok fazla RAM tüketiyorsa ve siz sadece ufak düzenlemeler yapıyorsanız bunun yerine GIMP tarzı programlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Photoshop programını ise daha kapsamlı projelerde kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan aktif olarak kullandığınız programları yakından takip edin. Aktif olarak kullanmadığınız ve üzerinde çalışma yapmadığınız tüm yazılımları kapatın. Daha sonra okumak istediğiniz açık tarayıcı sekmelerine yer işareti koyun ve ardından o sekmeyi kapatın.

5. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapın

Bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Kaynakları çalan dolandırıcı yazılımlar ve açıkça mevcut RAM miktarınızı sömüren bazı yazılımlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için etkin ve güçlü bir güvenlik programı kullanmalısınız.

  • Kaspersky Security Cloud Free (Ücretsiz)
  • Bitdefender Antivirus Free Edition (Ücretsiz)
  • Windows Defender (Ücretsiz)
  • Kaspersky Total Security (Ücretli)
  • Bitdefender Antivirus Plus (Ücretli)
  • Norton 360 Deluxe (Ücretli)

6. Sanal Belleği Ayarlayın

Sisteminizin sanal belleğinin azaldığına dair hata mesajları görürseniz bunu artırabilir ve performansı sabit tutmaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için arama kısmını kullanıp oraya Denetim Masası yazın. Daha sonra Denetim Masası uygulamasını çalıştırın.

Sağ üstteki kategori görünümünü küçük simgeler olarak değiştirin ve ardından Sistem seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan yeni pencerede sağ tarafta yer alan seçeneklere göz atın ve ardından Gelişmiş sistem ayarları seçeneğini seçin.

Daha sonra burada Gelişmiş sekmesinde Performans altındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın. Görsel Efektler adını taşıyan bir pencere karşınıza çıkacaktır. Burada Gelişmiş sekmesine geçiş yapın ve Sanal bellek bölümündeki Değiştir düğmesine tıklayın.

Şimdi ana sürücünüz için disk belleği boyutunu görmeniz gerekmektedir. Çoğu durumda, otomatik olarak yönet kutusunu işaretli bırakabilirsiniz. Böylece durumla Windows'un ilgilenmesine izin vermiş olursunuz. Bununla birlikte dilerseniz maksimum değeri kendiniz belirleyebilirsiniz.

7. RAM Ekleyin

Her zaman RAM sıkıntı çekiyorsanız ve aynı anda daha fazla program çalıştırmak istiyorsanız yeni RAM satın alıp takviye yapmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Ucuz olmasa bile RAM eklemek bilgisayarınızda ciddi bir performans artışı yaşanmasına neden olabilecektir.

Daha fazla RAM eklemek için yazılım boyutlu çözümlere inanmayın. Bunların çoğu ya "şaka" ya da "kötü amaçlı yazılım bulaştırma" girişimleridir. RAM eklemenin tek yolu RAM satın almaktır. RAM satın alma dışında RAM ekleme imkansız bir şeydir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap