Mobil Cihazlarda Cortana Desteği Sona Eriyor!

Cortana için iOS ve Android desteği sunan Microsoft, sürpriz bir şekilde bu kararından döndü. Teknoloji şirketi tarafından yapılan açıklamalarda, Cortana için mobil desteğin sona erdirileceği belirtildi. Sanal asistanı kullanan kişiler, Mart ayı sonrasında destek alamayacak.

Konuyla ilgili ilk gelişme 2020’nin Temmuz ayında yaşanmıştı. Dönem içerisinde yapılan açıklamalarda Cortana mobil desteğinin çok yakında sona ereceği belirtilmişi. Yapılan son açıklamada ise mevcut planlamalar doğrultusunda 31 Mart tarihinin son gün olduğu ve 31 Mart 2021 itibariyle Cortana kullanımının mümkün olmayacağı belirtildi.

Microsoft, Cortana Mobile desteğini sonlandırdı

Blog gönderisinde Cortana kullanan kişilerin verilerinde herhangi bir kayıp olmayacağı ve Microsoft tarafından bu konuda özel bir önlemin alındığı belirtildi. Sanal asistan telefonlarda kullanılmayacak olsa da kullanıcıların mevcut verilerine ulaşması mümkün olacak ve Microsoft tarafından bu konuda özel rehberler hazırlanacak. Kullanıcıların mobil versiyonda oluşturmuş olduğu hatırlatıcılar ve liste gibi öğeler, Windows Cortana'dan erişilebilir durumda. Bu verilere erişmek isteyenlerin bilgisayarlarda mobil hesap bilgileri ile oturum açması yeterli olacak.

Oturum açtıktan sonra tüm sanal asistan içeriklerine erişilmesi mümkün olacak. Bununla birlikte Cortana kullanamayacak kullanıcılar, Microsoft’un diğer uygulamalarını kullanarak bilgilerini aktarabilecek. Cortana’da yer alan listeler ve görevler için Microsoft To Do tercih edebilecek kullanıcılar, Cortana’daki tüm verilerini bu uygulamaya aktarabilecek.

Microsoft tarafından neden böyle bir kararın net olarak alındığı bilinmiyor. Ancak mobil kullanıcılar için bu durum büyük bir kayıp olmayacak. Zira iOS’ta Siri, Android’de ise Google Asistan kullanılabiliyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap