Microsoft ve AMD Bir Sonraki Surface Pro X’te Birlikte Çalışabilir

Microsoft'un geçtiğimiz günlerde tanıttığı Surface serisinin ardından gelecek yıl piyasaya sunulacak modeller hakkında çarpıcı bir rapor paylaşıldı.

Microsoft’un bilgisayar alanında en başarılı olduğu serilerden bir tanesi Surface modelleri. Farklı konseptlerde üretilen cihazlar, kullanıcılar tarafından ilgi ile karşılanırken modeller hakkında yeni bazı detaylar ortaya çıktı.

İlk olarak 2019 yılında piyasaya sürülen Surface Pro X modeli, mevcut tarihten itibaren özellikle işlemcisinde yapılan yenilemeler ile birlikte çok daha iyi bir performans sunabilecek hale getirildi. Yaşanan bu değişimlerin ardından her geçen yıl artan kullanıcı sayısı ile dikkat çeken Microsoft, şimdi daha fazla kullanıcıyı cezbedecek yenilikler peşinde. 

AMD ve Microsoft birleşiyor!

Surface Pro X modeli için bir araya gelecek olan iki şirket, 2022 yılında piyasaya sunulacak yeni modellerde daha iyi bir performans sunacak donanımları kullanıcılara sunacak.  İddialara göre Microsoft ve AMD, Samsung'un bir Arm CPU ile eşleştirilmiş mRDNA grafiklerini kullanarak Exynos 2200'ü takip eden dizüstü bilgisayar sınıfı işlemci geliştirecek.

Yapılacak mevcut çalışmaların tamamlanması ile birlikte yeni bilgisayarlarda çok daha üst düzey performans sunacak bir işlemci geliştirilmiş olacak. Daha iyi bir teknoloji ile kullanıcılara ulaşmak isteyen Microsoft, pazardaki payını arttırabilmek adına bu konuda önemli bir gücü elinde bulunduruyor. Bu bakımdan iddialar doğruysa ve bir sonraki modellerde çok daha iyi bir deneyim sunacak işlemciye yer verilirse kuşkusuz bu durum pazar paylarında da önemli bir değişiklik yaşanmasını sağlayabilir.

Paylaşılan raporlara göre yeni işlemcide çok daha yüksek hızlar ve yüzde 15'e varan bir performans artışının elde edilmesi amaçlanıyor. Geliştirilecek yeni işlemci hakkında çok fazla detay olmasa da yapılan sızıntıların ardından önümüzdeki günlerde çok daha fazla bilginin gündeme gelmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap