LG'den UltraFine OLED Pro Serisine İki Yeni Üye: 27" ve 32" Monitörler

LG tarafından üretilmiş olan UltraFine OLED Pro monitör serisine iki farklı seçenek daha ekleniyor. Bu iki yeni seçenek 2022 yılında satışa sunulacak. Oldukça çarpıcı bir ekran paneline sahip olan monitörler, çok daha yaratıcı bir çalışma alanı sunabilmek için donanım tabanlı ve yazılım tabanlı kalibrasyon araçlarına sahip olacaklar.

LG, CES etkinliği öncesinde UltraFine OLED Pro serisine dahil olacak iki yeni monitörü tanıttı. Monitörlerden birisi 27 inç, diğeri ise 32 inç boyutlarındalar. Boyut dışında monitörlerin tüm özelliklerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz. Monitörler 16:9 en boy oranında 4K çözünürlük sunacak ve geniş bir renk gamına sahip olacaklar.

UltraFine OLED Pro Serisine İki Yeni Monitör

27 inç ve 32 inç olarak tanıtılan yeni UltraFine OLED Pro monitörler özellikle kameramanlara ve dijital sanatçılara yönelik olarak geliştirildiler. Bu monitörler geniş bir renk alanını destekliyorlar ve doğru renkleri sunabiliyorlar. Her iki monitör de 1.000.000:1 kontrast oranını destekler ve 4K UHD çözünürlüklü ekranlara sahiptir.

Bu yeni monitörlerin panellerinde OLED Pixel Dimming HDR (piksel karartma) teknolojisi bulunuyor. Daha koyu siyahlar ve daha zengin renk sunumu gerçekleştirmek için HDR400'den yararlanıyorlar. Ayrıca, geniş DCI-P3 renk alanına ek olarak profesyonel çalışmalar için Adobe RGB renk alanının %99'unu destekliyorlar.

LG, UltraFine OLED Pro serisine ait yeni monitörlerin tanıtımını gerçekleştirirken yenileme hızlarıyla ilgili net bir bilgi paylaşmadı. Buna rağmen, UltraFine OLED Pro serisinin yeni üyeleriyle ilgili tanıtım bilgilerinde monitörlerin tepki süresinin 1 ms'den düşük olduğu iddia ediliyor. Bunun gerekli testler sonrasında netleşeceğini söylemek gerek.

Bu yeni monitörler daha önceki UltraFine OLED Pro monitörler gibi maksimum 90 watt güç dağıtımına sahipler. Monitörler güç dağıtımı için USB-C aracılığıyla bir dizüstü bilgisayara bağlanabiliyorlar. Buna ek olarak, monitörlerde bir adet HDMI bağlantı noktası ve iki adet DisplayPort bağlantı noktası yer alıyor.

LG UltraFine OLED Pro 32" Monitör (32BP95E) Özellikleri

LG UltraFine OLED Pro 32" (32BP95E) monitörün özelliklerini incelemek isterseniz hemen aşağıda yer alan tabloya göz atabilirsiniz. Bu tablodaki bilgilerin LG tarafından sunulduğunu unutmamalısınız. Ayrıca bu model ile LG UltraFine OLED Pro 27" (27BP95E) arasında tek farklılığın boyut olduğunu özel olarak belirtmek istiyoruz.

LG UltraFine OLED Pro 32" (32BP95E)
Görüntü Teknolojisi OLED
Boyut 31,5 inç
Çözünürlük 4K UHD (3840 x 2160)
Renk Gamı DCI-P3 %99
Adobe RGB %99
Kontrast Oranı 1.000.000:1
HDR OLED Pixel Dimming HDR
Display HDR 400 True Black
Tepki Süresi 1ms
Kendiliğinden Kalibrasyon LG Calibration Studio Desteğiyle
Donanım Tabanlı Kalibrasyon Evet
Kendiliğinden Kalibrasyon Sensörü Evet
Monitör Başlığı Evet
Bağlantılar (USB-C) 90W Güç Dağıtımlı USB-C
Bağlantılar (USB) 1x Upstream
3x Downstream
Bağlantılar (Diğer) 1x HDMI
2x DisplayPort

LG UltraFine OLED Pro 27" Monitör (27BP95E) Özellikleri

LG UltraFine OLED Pro 27" (27BP95E) monitörün özelliklerini incelemek isterseniz hemen aşağıda yer alan tabloya göz atabilirsiniz. Bu tablodaki bilgilerin LG tarafından sunulduğunu unutmamalısınız. Ayrıca bu model ile LG UltraFine OLED Pro 32" (27BP95E) arasında tek farklılığın boyut olduğunu özel olarak belirtmek istiyoruz.

LG UltraFine OLED Pro 27" (27BP95E)
Görüntü Teknolojisi OLED
Boyut 27 inç
Çözünürlük 4K UHD (3840 x 2160)
Renk Gamı DCI-P3 %99
Adobe RGB %99
Kontrast Oranı 1.000.000:1
HDR OLED Pixel Dimming HDR
Display HDR 400 True Black
Tepki Süresi 1ms
Kendiliğinden Kalibrasyon LG Calibration Studio Desteğiyle
Donanım Tabanlı Kalibrasyon Evet
Kendiliğinden Kalibrasyon Sensörü Evet
Monitör Başlığı Evet
Bağlantılar (USB-C) 90W Güç Dağıtımlı USB-C
Bağlantılar (USB) 1x Upstream
3x Downstream
Bağlantılar (Diğer) 1x HDMI
2x DisplayPort

LG'den Önemli Yenilik: Donanım Tabanlı Renk Kalibrasyonu

UltraFine OLED Pro serisinin bu yılki üyelerindeki önemli bir yenilik yer alıyor. Donanım tabanlı renk kalibrasyon aracı olarak adlandırılan teknoloji doğrultusunda monitörün zaman içinde renk doğruluğunu koruması sağlanabiliyor. LG bu kalibrasyona destek olabilmesi için LG Calibration Studio yazılımını da sunuyor.

LG tarafından geliştirilen UltraFine ailesinin yeni üyeleri eski üyelerle benzer bir tasarım çizgisini takip ediyor. Monitörler son derece basit, ince ve minimalist profile sahipler. Monitörlerle birlikte verilen stand sayesinde tek bir tıklamayla yükseklik, döndürme ve eğme ayarı yapabiliyorsunuz.

LG: "Yaratıcı Profesyoneller Düşünülerek Tasarlandılar"

LG'nin UltraFine OLED Pro serisine dahil edeceği 27 inç monitörün (27BP95E) ve 32 inç monitörün (32BP95E) tamamen yaratıcı profesyoneller düşünülerek tasarlandığı belirtildi. Bu nedenle profesyonellerin işine yarayacak özelliklerle donatıldılar. Monitörlerin tanıtımları sırasında ilk bilgiler Kıdemli Başkan Yardımcısı Seo Young-jae'den geldi:

"Yaratıcı profesyoneller düşünülerek tasarlanan yeni UltraFine OLED Pro monitörlerimiz, çarpıcı, kendi kendine aydınlatmalı görüntü kalitesi ve güvenilir kalibrasyon imkanlarıyla saf görsel hassasiyet sunuyorlar. İnanılmaz doğruluk, geniş renk gamı ve HDR ile SDR içeriğini yeniden işleme yeteneği, bu birinci sınıf monitörleri film ve dijital medya endüstrileri için ideal kılıyor."

UltraFine OLED Pro serisine dahil olacak 27 inç ve 32 inç monitörler için henüz bir fiyat bilgisi paylaşılmadı. Monitörlerin 2022 yılının Ocak ayından itibaren satışa sunulması bekleniyor. Bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız bu yıl 4.000 dolardan piyasaya sürülmüş olan OLED monitörü baz almayı düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap