FaceTime İçin Sürpriz Gelişme: Birleşik Arap Emirlikleri'nde Yeniden Etkin

FaceTime, dünyanın dört bir noktasında kullanılsa da Birleşik Arap Emirlikleri kapsam dışında kalmıştı. Ancak yapılan yeni güncellemede, ülkedeki resmi kullanımın yeniden başladığı belirtildi.

FaceTime'ın piyasaya sürülmesinden ardından Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon ve Dijital Devlet Düzenleme Kurumu' tarafından alınan karar, FaceTime da dahil olmak üzere Skype ve WhatsApp gibi arama uygulamalarının kullanımında ciddi bir engel getirdi. Ancak geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan gelişmeler sonrasında FaceTime için getirilen engellemelerin kaldırıldığı görüldü.

Böylece kaliteli video ve ses görüşmelerinde FaceTime ülkede yeniden kullanıma sunuldu. Çağrıların BAE’de neden engellenmeden geçtiği tam olarak bilinmiyor. Ancak kullanımı ciddi şekilde kısıtlayan ve engelleyen bu denetim, şu an için FaceTime’da serbest bırakıldı.

2018’de resmi girişimler sonuçsuz kalmıştı

FaceTime'ın şu anda ülkede yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması uygulamanın kısa süre içerisinde popüler hale gelmesini sağladı. Ancak WhatsApp ve Skype aramalarının engellenmeye devam etmesi ülke için soru işaretlerini daha da artırdı. 

2018'de Apple ve Microsoft, BAE hükümetiyle özel görüşmeler yapmıştı. FaceTime ve Skype'taki engellerin kaldırılmasını isteyen yöneticiler, tüm seçenekleri masaya sürse de herhangi bir sonuç alamamıştı. Şimdi ise arka planda farklı görüşmelerin yapılarak FaceTime için engellerin kaldırıldığı  düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap