PC'de Kullanılabilecek En İyi 16 Çizim Programı

Dijital sanatçılar için bambaşka bir çağda yaşadığımızı söyleyebiliriz. Hem ücretsiz hem de ücretli birçok çizim programı vardır. Dijital sanatçıya kalan sadece becerileri ve hayal gücünü en iyi şekilde kullanmaktır. PC platformunda kullanılabilecek çok sayıda çizim programı olduğundan en iyisini seçme konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Dijital bir sanatçı olarak başlangıçta doğru aracı seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi bir çizim programına alıştıktan sonra diğerine geçmenin biraz zor olmasıdır. Başlangıç yaparken en iyi seçimi gerçekleştirmek için araştırmanızı en iyi şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

1. Adobe Photoshop

Çoğu tasarımcı tarafından saygıyla karşılaşılan ve kullanılan bir program olan Adobe Photoshop, çizim programı denildiğinde ilk sırada yer alan uygulamalardan birisidir. Adobe Photoshop muhtemelen en iyi çizim programıdır. Size çok yüksek düzeyde kontrol sunar ve fırçaların düzgünlüğü gibi ufak detaylar çok ama çok fark yaratırlar.

Mükemmel bir hazır paneli olduğu için buranın üzerinden yüzlerce farklı fırçaya erişim sağlayabilirsiniz. Adobe Photoshop, ambalajlar, afişler, web siteleri, logolar, simgeler ve daha fazlasını oluşturmak için en iyi dijital çizim programlarından birisidir.

2. AutoDesk Sketchbook

AutoDesk Sketchbook uzun zamandır PC'deki en iyi çizim programlarından birisi durumundadır. Daha önemlisi, programın artık tamamen ücretsiz olmasıdır. Bu değişiklik, onu hemen hemen her tasarımcı için en iyi ücretsiz çizim programı haline getirmiş durumdadır.

İster tasarımcı, ister illüstratör, ister animatör olun Sktechbook yalnızca becerilerinizi geliştirmenize değil aynı zamanda üzerinde biraz zaman geçirdiğinizde harika sanat eserleri yaratmanıza da yardımcı olacaktır. Sktechbook içerisinde yer alan en sevilen özelliklerden birisi minimalist tarzda olan kullanıcı panelidir.

3. Corel Painter 2020

Corel Painter 2020, tasarımcılar, illüstratörler ve dijital sanatçılar için bir başka harika araçtır. Bu araç sayesinde sayısız proje ortaya çıkarabilmeniz mümkündür. Corel Painter, profesyoneller tarafından oluşturulan bir araç olarak kendisini pazarlamaktadır. Yaptıklarıyla ile bu açıklamanın pek uzağında kalmadığını söylemek mümkündür.

Çok çeşitli fırçalar, özel parçacıklar, desen kalemleri, kalın boya fırçaları ve çok daha fazlası Corel Painter 2020 içerisinde yer alır. Ayrıca aracın çok geniş olan bir video eğitim kitaplığı vardır. Yeni başlayan birisi olmanız durumunda kullanımının zor olduğunu fark edebileceksiniz. Bu nedenle eğitim videolarını es geçmemelisiniz.

4. Adobe Illustrator

Adobe Illustrator ile Adobe Photoshop programlarını birbirine karıştırmamak gerekir. Adobe Illustrator, vektör tasarımı için en iyi çizim programlarından birisidir. Yüz binlerce tasarımcı ve sanatçı Adobe Illustrator programını web simgeleri ve ürün ambalajlarından kitap illüstrasyonlarına kadar her şeyi oluşturmak için kullanmaktadır.

Adobe Illustrator ile basit şekilleri ve renkleri sofistike logolara, simgelere ve grafiklere dönüştürmek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olacaksınız. Burada vektör grafiklerle çalıştığınız için resminiz küçük bir akıllı telefondan reklam panosuna kadar her yerde ölçeklenebilir olacaktır.

5. Krita

Krita alanının en iyisi çizim programlarından birisidir. Ücretsiz ve açık kaynak kodludur ve istediğiniz şey tam olarak bu ise Krita yardımınıza koşacaktır. Profesyonel araçların tümünü bu çizim programının içerisinde bulabileceksiniz. Krita, dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar tarafından çizgi roman ve illüstrasyon oluşturmak için kullanılmaktadır.

Krita diğer programların aksine illüstrasyonlara değil daha çok çizgi romanlara ve konsept sanatçılarına odaklanan bir programdır. Uygulama, fırça dengeleyiciler, açılır paletler, farklı fırça motorları, kapsamlı bir kaynak yöneticisi ve daha fazlası gibi harika özelliklere sahip sezgisel ve özelleştirilebilir bir kullanıcı paneline sahiptir.

6. Inkscape

Yaratıcılar için bir başka açık kaynaklı, ücretsiz ve güçlü çizim programı Inkscape olarak bilinir. Bir illüstratör, tasarımcı, web tasarımcısı veya sadece bazı vektör görüntüleri oluşturması gereken biriyseniz sizin için harika bir ücretsiz araç olacağından emin olabilirsiniz.

Bu çizim programı, nesne oluşturma, nesne işleme, renk seçici, node düzenleme, yol dönüştürme, çok satırlı metin desteği gibi özellikleri destekler. Aynı zamanda tüm bilinen dosya formatları için desteği vardır. Açık kaynaklı bir uygulamada bundan daha iyisini bulabilmeniz pek mümkün olmayabilir.

7. Clip Studio

Clip Studio özellikle manga çizimleri üzerinde çalışan sanatçılar ve illüstratörler için en iyi çizim programlarından biridir. Normal çizimler ve animasyonlar için kolayca kullanılabilir bir program olmasına rağmen manga oluşturmak için kullanıldığında gerçekten mükemmel sonuçlar sunar.

Program, doğal, gerçekçi görünümlü kalem vuruşları için gelişmiş kalem basıncı algılama, karmaşık alanların kolay çizimi için dekorasyon araçları, vektör katmanları, hızlı renklendirme ve daha fazlası gibi özellikler sunar. Manga veya çizgi roman endüstrisinde çalışmayı planlıyorsanız bu yolculuğunuzda size yardımcı olacak en ideal araçtır.

8. Rebelle 3

Rebelle, gerçek renk karıştırma, ıslak difüzyon ve kurutmayı kullanarak gerçekçi sulu boya, akrilik, ıslak ve kuru ortam çizimleri oluşturmanıza olanak tanıyan türünün tek örneği bir boyama yazılımıdır. Rebelle 3, en doğal boyama araçlarıyla bir boyama programı oluşturmanın mümkün olup olmadığını öğrenmek için bir projeden ortaya çıktı.

Proje başarıyla sonuçlandı. Oldukça güçlü ve popüler olduğu için ihtiyaçlara karşılık verebilmesi mümkün hale geldir. Rebelle 3, zaten sahip olduğu beceri seti ile dijital sanata dalmak isteyen geleneksel ressamlara yönelik olduğunu göstermektedir. Onlardan birisi olmanız durumunda bu çizim programına mutlaka göz atmalısınız.

9. FireAlpaca

Eski bir bilgisayarınız varsa ve bazı temel özelliklere sahip hafif bir araç arıyorsanız FireAlpaca sizin için en iyi çizim programı olacaktır. Bu programla ilgili en iyi şeylerden biri kaynak açısından oldukça hafif olmasıdır. Böylece eski bilgisayarları olan insanlar tarafından kolayca kullanılabilmektedir.

FireAlpaca, alanındaki ağır oyunculara kıyasla özellikler konusunda hafif kalabilir. Buna rağmen yeni başlayanlar için güçlü bir PC gerektirmeyen araç olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca, aracın kendisi tamamen ücretsizdir. Bu nedenle başlamak için bir kuruş bile harcamanıza gerek kalmaz.

10. Leonardo

Leonardo, çalıştırmak için aşırı güçlü bir donanım gerektirmeyen bir başka çizim programıdır. Leonardo kaynaklara ışık tutan ve eski sürüm Windows bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilen bir yapıdadır. Uygulama eskiz, çizim, boyama ve izleme gibi unsurlar için işe yarar.

Çok hızlı, kullanımı kolay ve sezgisel bir kullanıcı paneli vardır. Uygulamanın diğer özellikleri arasında perspektif çizim araçları, sonsuz tuval, güçlü bir fırça motoru ve daha fazlası bulunur. Leonardo, dijital kalem girişlerini destekleyen dokunmatik ekranlı Windows tabletler için özel olarak üretilmiştir.

11. MediBang Paint

MediBang Paint, manga ve çizgi roman oluşturucular için harika bir çizim programıdır. Uygulama, 800'den fazla ton/arka plan, 50'den fazla fırça ve 20 yazı tipi stili dahil olmak üzere çeşitli araçlar sunar. Çizgi roman veya manga oluşturmaya yeni başlayanlara yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır.

Uygulama ayrıca platformlar arasında bulut senkronizasyonu sunar. Windows, iPad, iPhone ve Android için uygulamalar sunar ve tüm çalışmalarınız cihazlar arasında senkronize edilir. Kendini yetiştiren bir manga veya çizgi roman oluşturucu için kesinlikle iyi bir seçenektir.

12. BlackInk

BlackInk biraz farklı bir yapıya sahip çizim programıdır. Geleneksel araçların ötesine geçmek ve sanatınızı denemek isteyen biriyseniz BlackInk tam size göre demektir. Uygulama, kendi fırçalarınızı oluşturmanıza ve onları özelleştirmenize olanak tanıyan çığır açan bir kontrol sistemi sunar.

Hatta mevcut fırçaları özelleştirme yoluna gidebilir ve yalnızca sizin hayal edebileceğiniz bir resmi oluşturma adımını atabilirsiniz. Sanatçılar fırçalarını toplulukla paylaşabilirler. Böylece başlamadan önce bile diğer sanatçılar tarafından paylaşılan binlerce özelleştirilmiş fırçaya erişebilirsiniz.

13. Artweaver

Artweaver, hevesli sanatçılara veya çizim tekniklerini iyi bir şekilde öğrenmek isteyenlere kolayca hitap edebilen bir çizim programıdır. Onlardan birisi olmanız durumunda bu kullanışlı çizim yazılımından başka bir yere bakmanıza gerek olmayacaktır. Muhtemelen bu yazılımın en büyük özelliği tanıdık gelecek olan sezgisel kullanıcı panelidir.

Dahası, etkileyici sanatlar yaratmanıza izin veren iyi bir hazır fırça koleksiyonuna sahiptir. Daha fazla kontrole sahip olmak istemeniz durumunda fırça sistemini yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bu çizim programının bir diğer özelliği ekip arkadaşlarınızla senkronize bir proje üzerinde çalışmanıza olanak tanıyan kusursuz işbirliği çözümüdür.

14. ArtRage

ArtRage, harika sanatlar yaratmak için bir dizi gerçekçi boyama aracına sahip olmayı tercih edenler için akılda tutulması gereken bir araçtır. Özenle tasarlanmış kalemlerden yağlı boya fırçalarına ve büyüleyici suluboyalara kadar bu çizim programı deneyimi en üst düzeye çıkartmak için çeşitli adımlar atmıştır.

Ayrıca, daha fazla esneklik için tüm favori araçlarınıza ince ayar yapmanıza da olanak tanır. Kullanıcı paneline gelince, ArtRage her şeyi minimumda tutmaya özen göstermiştir. Böylece araçları kullanmak için işleri olabildiğince kolaylaştıracağını düşünmektedir.

15. PaintShop Pro

PaintShop Pro popüler bir araç değildir ama övgüye dolu çalışmalar yapmanız için çok verimli bir şekilde çalışan araçlardan birisidir. Onu bu kadar kullanıcı dostu yapan şey, üç önemli açıdan oldukça iyi performans gösterebilmesidir. Çizim, fotoğraf düzenleme ve grafik tasarlama onun en önemli özellikleridir.

Dolayısıyla, tüm bu yönleriyle beklentilerinizi karşılayabilecek oldukça iyi bir çizim yazılımı istiyorsanız, PaintShop Pro göz atmaya değer olabilecektir. Yazılım sağlam bir araç koleksiyonuna sahip olmanın yanı sıra eksik olan yaratıcılık özünü eklemede uzun bir yol kat edebilecek birçok eklentiye sahiptir.

16. SketchUp

SketchUp, harika 3D tasarımlar yaratmaya daha meyilli kişiler için harika bir seçenektir. Eğer bu gruba uyan biriysen senin seçimin kesinlikle bu olmalıdır. Kullanımınıza sunulan yüzlerce profesyonelce tasarlanmış uzantı içeren, fikirlerinize doğru şekli vermekten keyif alacaksınız.

Önceden tanımlanmış araçları yeterince ilginç bulmazsanız, zevkinize daha iyi uymaları için bunları özelleştirebilirsiniz. Dahası, SketchUp yaratıcılığınızı arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve onlarla sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmanıza olanak tanır. SketchUp ücretsiz bir temel sürüm sunmaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap