En İyi AMD Ekran Kartları (2021)

Fiyat ve performans söz konusu olduğunda AMD ekran kartları en iyi değeri sunarak NVIDIA'nın karşısında durmaya çalışıyor ve bunda başarılı oluyor. Her ne kadar NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti gibi çözümler olsa bile AMD'nin teklifleri karşısında fiyat anlamında pek makul durmuyorlar.

Bütçe dostu ve orta sınıf oyuncuların favorisi olan en iyi AMD ekran kartları, bütçeye veya üst düzey ekran kartlarına baksanız da bol miktarda güç ve rekabetçi fiyatlara sahiptirler. Çok daha düşük bir fiyata gelirken NVIDIA'nın ekran kartlarına karşı kendi kartlarını konumlandırırlar.

8. AMD Radeon RX 560

Bütçeniz kısıtlıysa ve bir ekran kartı almanız gerekiyorsa tercih etmeniz gereken en doğru ekran kartı AMD Radeon RX 560 olacaktır. Bunun sebebi oldukça açıktır. Fiyat olarak düşüktür ve ihtiyaç duyduğunuz özellikleri size sunabilecek güçtedir.

AMD Radeon RX 560 ekran kartından çok büyük beklentiler içerisine girmemelisiniz. Oyun açmanızı ve bazı eski oyunları maksimum ayarlarda oynamanızı sağlayacaktır. Bunun dışında yaptığınız harcamaya değecektir ama en güçlü seçenek olmadığını bilmeniz gerekir.

7. AMD Radeon RX 570

AMD'nin geleneksel olarak parlamayı sevdiği orta seviyede en önemli kart konumundadır. AMD Radeon RX 570 ile mücadele edebilecek bir orta segment kart bulabilmek mümkün değildir. Bu son derece uygun fiyatlı AMD ekran kartıdır.

Buna rağmen birçok AAA bilgisayar oyununu yüksek ayarlarda çalıştırabilme potansiyeline sahiptir. AMD Radeon RX 590 kadar güçlü değildir. Ancak etkileyici bir performans için epeyce nakit tasarrufu yapmış olursunuz.

6. AMD Radeon RX 5500 XT

AMD Radeon RX 5500 XT tamamen 1080p oyunlar düşünülerek tasarlanmıştır. Bütçeyi aşmak istemeyen oyuncular için son derece güçlüdür. Elbette, piyasadaki en güçlü ekran kartı değildir. Ancak fiyat noktasında son derece güçlü olduğunu söylemek mümkündür.

Karşılaştırılması gereken ekran kartı ise NVIDIA GeForce GTX 1660 olacaktır. Bu ekran kartı çoğu oyunu 60 FPS'de çalıştırmanıza yardımcı olacaktır. Bazı zorlayıcı oyunlarda sıkıntı yaşamanız olasıdır. 1080p için en iyi bütçe seçeneğini istiyorsanız bu sizin için en iyi seçim olacaktır.

5. AMD Radeon RX 6800 XT

AMD'nin 4K oyun performansı için sunmuş olduğu en nadide çözümdür. Işın izleme teknolojisi vardır ve DirectX 11 açısından muazzam bir performansa sahiptir. Peki neden bu kadar geride diye soracak olabilirsiniz. Çünkü NVIDIA'yı tahtından edebilmiş değildir.

Söylediğimiz gibi NVIDIA'yı tahtından edebilecek bir hamle olmaması tam bir hayal kırıklığıdır. Ancak AMD'nin üst düzey ekran kartı pazarındaki efsanevi canlanmasının ardında yer alan en önemli adımını temsil etmektedir. Bu da üst düzey ekran kartları için ilk atılımlardan olmasıdır.

4. AMD Radeon RX 5700 XT

Ayıracak çok paranız varsa ve 1440p çözünürlükte oyun oynamak istiyorsanız AMD Radeon RX 5700 XT'ye biraz para harcamak mantıklı olabilecektir. Bu ekran kartı, performans açısından NVIDIA GeForce RTX 2070 ile doğrudan rekabet halindedir.

Kartın tam anlamıyla bir güç merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda en yüksek ayarlarda mükemmel bir 1440p oyun deneyimi sunar. AMD ekran kartları listesinde daha düşük sıralamaya sahip olmasının sebebi kesinlikle fiyattır.

3. AMD Radeon RX 5600 XT

AMD Radeon RX 5600 özellikle 1080p oyun için en ideal ekran kartı konumundadır. NVIDIA'nın RTX 2060'ı ekran kartını geride bırakmayı başarmıştır. Üstelik bunu uygun fiyatlı etiketi doğrultusunda gerçekleştirmiş durumdadır.

Bu geride bırakma hamlesi yüksek kare hızları ve çok sayıda yazılım özelliği sunmanın yanı sıra daha az güç gerektirir. Rakibin sahip olduğu ışın izlemeye ve derin öğrenme süper örnekleme (DLSS) teknolojisine sahip değildir. Ancak ham performans açısından kusursuzdur.

2. AMD Radeon RX 5700

AMD Radeon RX 590 artık hüküm süren şampiyon olmayabilir. Ancak bu güçlü orta sınıf ekran kartı ana pazarda ultra veya maksimum ayarlarda 1440p oyun performansı sunarak göz alıcı olmayı başardı denilebilir. En azından söz konusu ekran kartıyla bunu başardığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar ışın izlemeden mahrum olsa bile özellikle söz konusu fiyat için oldukça inanılmaz bir çözüm olduğundan bahsetmek gerekir. Şu anda fiyat performans açısından AMD'nin en iyi kartı konumundan RX 5700 kesinlikle alıcısını üzmeyecek bir seçimdir.

1. AMD Radeon RX 6800

AMD, Radeon RX 6800 ile büyük bir atılım gerçekleştirdi. Bu atılım sayesinde üst düzey ekran kartları arasında yer almayı başardı. Bu sayede NVIDIA'nın üst düzey pazarda tartışmasız olması durumu son buldu denilebilir.

NVIDIA'nın RTX 3070 model ekran kartıyla neredeyse baş başa giden bu ekran kartı, AMD'nin ışın izleme teknolojisini de içeriyor. NVIDIA'nın 4K'daki performansı kadar iyi olmamasına rağmen 1440p çözünürlükte ışın izleme etkileyici düzeyde bir çözüm denilebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap