En İyi 6 Antivirüs Programı

Günümüzde bilgisayar kullanımı hayatımızın her yerinde yer alıyor. Bilgisayara olan ihtiyacımız o kadar arttı ki eskisi gibi bilgisayarlarımız sadece evimizde masamızın üzerinde değil artık cebimize kadar girdi. Birçok işimizi gerçekleştirdiğimiz, alışveriş yaptığımız, bilgilerimizi sakladığımız bilgisayarlarımızı kötü yazılımlara karşı nasıl koruyabiliriz? Tam bu noktada yardımımıza antivirüs programları yetişiyor.

Antivirüs programları, bilgisayarlarda bulunan zararlı yazılımları bulmak ve onları kontrol altına alıp yok etmek için geliştirilmiştir. Ancak bilgisayar güvenliğini sağlamak için sürekli değişim içinde olan teknolojiyi takip ederek güncel olması ve kaliteli olması gerekir.

Antivirüs programları, sunduğu güvenlik kapasitesi ve ek hizmetleri arttıkça programlar ücretli hale gelebiliyor ancak bu durum ücretsiz antivirüslerin sunduğu korumanın yetersiz olacağı anlamına gelmiyor. Güvenlik alanında birçok kaliteli antivirüs programı mevcut fakat seçenek çok fazla olduğundan karar vermek zor olabiliyor. Sizler için oluşturduğumuz liste, kendini kanıtlamış programlar ile bilgisayarınızın güvenliği için en uygun seçeneği tercih edebileceksiniz.

Bitdefender (Ücretli)

50 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Bitdefender, güvenlik alanında en çok güvenilen program olarak karşımıza çıkıyor. Porgram, PcMag, The Anti-Malware Testing Standart Organization gibi ölçüm merkezlerinden birçok ödül alarak listenin birinci sırasında yer alıyor.

Bitdefender, yüksek oranda virüs saptayabilme kapasitesi, güvenli şekilde internette gezinme, dizüstü bilgisayarlarda düşük pil tüketimi özellikleri sunuyor.

Kaspersky (Ücretli)

Kaspersky’ın tercih edilmesinde kötü yazılımları algılamasındaki başarısı ve düşük sistem gereksinimleri son derece etkili oluyor. Sanal klavye, web kamerası koruması, bilgi hırsızlarına karşı koruma, yedekleme, dosya şifreleme gibi özellikleri sahip olduğu çeşitli paketleri ile sunuyor. Kaspersky, sunduğu ekstra özellikler ve sahip olduğu yazılım motoru ile ücretli antivirüs programları listesinin ikinci sırasında yer alıyor.

Norton AntiVirüs (Ücretli)

Norton AntiVirüs, kullanıcılarına yedekleme ve depolama imkanı, çevrimiçi ortamdan kontrol imkanı, 3. kişilerin bilgisayara erişimini engelleme imkanı sunarak ücretli antivirüs programları listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Kaspersky (Ücretsiz Versiyon)

Kaspersky, ücretsiz versiyonunda en iyi koruma ve özellikleri sunan program olarak dikkatleri çekiyor. Sade bir arayüze, tarama sırasında düşük performansa, bolca ekstra özelliğe sahip olan program, VPN ve dosya şifreleme gibi hizmetlerde sınırlı şekilde kullanım imkanı sağlıyor.

Bitdefender (Ücretsiz Versiyon)

Bitdefender ücretsiz versiyonunda kullanıcılarına genel sistem koruması dışında çok fazla özellik sunmuyor. Ancak sahip olduğu motor ile kötü yazılımları algılama konusunda fazlasıyla yetkin olması nedeniyle ücretsiz olarak kullanılabilecek en iyi programlar arasında girmeyi başarıyor.

Windows Defender (Ücretsiz)

Windows Defender, ücretsiz versiyonlar arasında Kaspersky, Bitdefender kadar başarılı olmasa da birçok programı geride bırakan yazılım motoruna sahip. Ekstra özellik sunmayan programda oyun modu, Internet Explorer ve Microsoft Edge için koruma özellikleri mevcut.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap