DPI Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir mouse satın almaya karar verdiğiniz zaman en çok dikkat çeken özelliklerden birisi DPI adını taşır. DPI, profesyonel bir biçimde mouse kullanmayı isteyen herkes için önemlidir. Peki DPI nedir? Son zamanlarda oyuncuların dilinden düşmeyen DPI ayarı nasıl yapılmalıdır?

Dahası DPI her zaman gerekli midir? Profesyonel mecrada yarışacak düzeyde bir oyuncu olmanız durumunda DPI sizin için çok değerli olacaktır. Şimdilik DPI ayarını ve diğer detayları bir kenara bırakıp DPI nedir bu soruya bir cevap bulalım.

Mouse'ta DPI nedir?

DPI bir çözünürlük birimidir. Dot per Inch kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bir başka ifadeyle inç başına düşen nokta anlamına gelir. Mouse DPI değeri mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılır. DPI, mouse tarafından okunacak nokta anlamındadır.

Örneğin bir mouse'ta DPI ne kadar yüksek olursa noktalar bir o kadar iyi okunabiliyor demektir. Örnek olarak, 3200 DPI, inç başına 3200 nokta düştüğünü söyler. Bu ortalama bir değerdir. Bize ise farenin çözünürlüğünü sunmuş olur.

Teorik olarak mouse'u 1 inç hareket ettirmeniz durumunda mouse işaretçisi 3200 piksel hareket edecek demektir. DPI değeri ne kadar yüksekse mouse bir o kadar hassas olur. Bir başka ifadeyle çok az hareket ettirilmiş olan bir mouse ekran boyunca büyük bir mesafe kat eder.

Mouse DPI Değeri Nasıl Öğrenilir?

Elinizde doğru bilimsel ekipmanlar olmadığı sürece mutlak değeri öğrenme şansınız olmayacaktır. Bu durumda size sunulmuş olan "pazarlama aracı" DPI değerine bağlı kalırsınız. Mouse'un DPI değeri ölçüm ekipmanları ile tespit edilen bir şeydir.

Piyasada bulunan çoğu mouse ürününün 800-1000 DPI arasında bir değere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak oyuncu mouse ekipmanları devreye girdiği zaman değiştirilebilir DPI seçeneklerini kullanmak söz konusu olacaktır.

DPI ne kadar önemlidir?

Mouse çalışma prensibi sabittir. Lazer veya optik sensör aracılığıyla altlarındaki yüzeyi tarayarak hareket ederler. Mouse çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, mouse küçük bir hareket alanında o kadar fazla hareket eder. Bu yüzden kullanım alanına özgü bir seçim yapılması gerekir.

Bir mouse ürününde aşırı yüksek DPI değerinin yer alması her zaman kaliteli bir ürün aldığınız anlamına gelmez. Örneğin, ofiste kullanım için bir mouse arıyorsanız bir oyuncu mouse ürününe yatırım yapmanız doğru olmayacaktır.

Bu kısımda mouse ürünleri genel olarak oyuncuların tercihlerine göre kalitelerini belli ederler. Oyuncular oynadıkları oyundaki hassasiyet seviyesine göre belirli DPI değerinde mouse alırlar. Buna ek olarak anlık olarak DPI artırma veya düşürme yapılan ürünlere yönelirler.

DPI seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Mouse DPI değeri ne kadar yüksek olursa mouse duyarlılığı bir o kadar yüksek olur. Bu ayarları değiştirmek için mouse ile birlikte gelen özel yazılımlara el atmak gerekir. DPI seçerken nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız kullanacağın ekranın çözünürlüğüne göz atmalısınız.

Düşük değerlere sahip bir mouse'u yüksek bir çözünürlükte hareket ettirmek için uğraşmamalısınız. Yüksek hassasiyet değerine ayarladığınız zaman en sağdan en sola geçişiniz epey bir uzun sürebilecektir. Özellikle çevrimiçi oyun oynayan oyuncular için bu dengeyi yakalamak çok önemlidir.

DPI nasıl değiştirilir?

Mouse çözünürlüğünü satın almış olduğunuz markanın ürün yazılımı ile değiştirebilirsiniz. Böyle bir seçeneğe sahip değilseniz Windows'un ayarlarını kullanarak mouse hassasiyetini ayarlamayı başarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken oldukça nettir.

  1. Başlat menüsünün yanında yer alan arama kısmına denetim masası yazarak Denetim Masası uygulamasını açmalısınız.
  2. Sağ üst köşede yer alan "Görüntüleme ölçütü" ayarını "Kategori" biçiminden "Büyük simgeler" biçimine getirmelisiniz.
  3. Daha sonra "Fare" yazan seçeneğe tıklamalısınız ve "İşaretçi Seçenekleri" kısmına gelmelisiniz.

Burada "Hareket" adını taşıyan alanda işaretçi hızını belirleyebilirsiniz. Yapacağınız bu değişiklik ile mouse DPI ayarlarınızı gerçekleştirmiş olacaksınız. Elbette her şeyin bir anlamda kullanmış olduğunuz mouse için belirlenmiş varsayılan değerlere bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap