.DAT Dosyası Nasıl Açılır? Nasıl Okunur?

Bilgisayarınızda .DAT uzantılı bir dosya bulursanız onun yalnızca belirli dosyayı oluşturmak için kullanılan program hakkında önemli bilgiler içeren genel bir veri dosyası olduğunu bilmelisiniz.

Bu dosyalar, e-posta eki (winmail.dat dosyası olarak), resim veya video, belge veya hatta veri gibi dosyalar olabilecektir. Bunlar belirli bir yazılımın işlemesi için gerekli olan dosyalardır. .DAT dosyasında yer alan bilgiler binary olabileceği gibi düz bir metin de olabilecektir.

Bir .DAT dosyasını okumak veya açmak için ne tür bir dosya olduğunu bilmeniz ve ardından onu açmayı kolaylaştırmak için dönüştürmeniz gerekir.

Bu tür dosyalar belirli programla ilişkilendirilmemiş olabilir. Bunlar düz metinse, not defteri gibi farklı bir programı kullanarak onu açmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede içeriği görüntüleme şansı elde edersiniz. Aksi taktirde bir programcı olmadığınız sürece anlamayacağınız bazı kaba veriler görürsünüz.

.DAT Dosyası Nasıl Okunur?

Çoğu dosya, dosyaları okuyan ve açan varsayılan programlara sahiptir. Örneğin MP3 ses dosyalarını açar, düz metin dosyaları not defteri kullanılarak açılır. Ancak .DAT dosyalarını açacak belirgin bir program yoktur.

Bir .DAT dosyasına takılı kaldıysanız ve nasıl açılacağından, ne yapılacağından emin değilseniz öncelikle onun metin veya video olup olmadığını anlamanız gerekmektedir. Bunu anlamanın en kolay yolu .DAT dosyasını elde ettiğiniz yere geri dönmektir.

.DAT Dosyasını Not Defteri İle Açmaya Çalışmak

Metin tabanlı .DAT dosyaları için bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz. Bu bir .DAT dosyasını açmak için ilk denemeniz gereken yollardan biridir. Windows'ta not defteri uygulamasını kullanarak bu dosyayı açmaya çalışabilirsiniz.

Ancak .DAT dosyalarının tümü metin dosyası değildir. Bu nedenle bunları bir metin düzenleyicisi kullanarak açamazsınız. .DAT dosyalarının düzenlenmesi, silinmesi ve hatta taşınması kolay olmayabilir. Çünkü kilitli olabilirler veya bir programın yapılandırma dosyaları olabilirler.

Bir metin düzenleyicisi kullanarak .DAT dosyasını açmak istiyorsanız dosyaya sağ tuş tıklayın ve Birlikte Aç seçeneğini kullanın. Daha sonra kullanmak istediğiniz metin editörünü seçin ve Tamam tuşuna basın.

Metin tabanlı bir .DAT dosyasıysa içinde ne olduğunu okuyabileceksiniz. Değilse, birçok NUL referansı ve anlaşılmaz karakterler görürsünüz.

Bir winmail.dat dosyası biçiminde bir e-posta eki aldıysanız gönderenin size e-postayla tekrar göndermesine gerek kalmadan Winmaildat.com adresini kullanabilirsiniz.

.DAT dosya ekini indirdikten sonra Winmaildat.com adresine gidin ve Browse seçeneğini seçip dosyayı gösterin. Yükleme tamamlandıktan sonra Start butonuna basıp analiz işlemini başlatın. .DAT dosyasının içeriğini görebilmek için sonuç sonuçları kontrol edin.

Video .DAT dosyaları için kaydedildiği programı kontrol edebilir ve bu programı kullanarak onu açmayı deneyebilirsiniz. Belirli bir video dosyası programına bağlı bir program klasöründe yer alması durumunda dosyayı oynatabilirsiniz. Ayrıca bu iş için bilgisayarınızda VLC kullanmayı deneyebilirsiniz.

.DAT Dosyaları Nasıl Dönüştürülür?

Ayrıca, ücretsiz veya ücretli bir dosya dönüştürücü kullanarak .DAT dosyasını dönüştürebilirsiniz. .DAT dosyalarını dönüştürmek için atacağınız adımlar sahip olduğunuz dosya türüne bağlı olacaktır.

Ancak .DAT dosyasını dönüştürmek onu kullanılamaz hale getirebilecektir. Örneğin, bir .DAT video dosyasını onu oluşturmak için kullanılan programda açabilirsiniz. Ardından onu MP4, WMV, AVI veya FLV olarak dışa aktarmayı düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap