Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Oyunlardaki d3dx9_42.dll Hatasının Çözümü

Çoğu zaman d3dx9_42.dll hatasıyla bir oyunu yüklerken veya çalıştırmaya çalışırken karşılaşırsınız. Bu hata "d3dx9_42.dll bulunamadı" şeklinde karşınıza çıkar. Bu hatayla karşılaşıyorsanız endişelenmeyin. Çözümünü biraz sonra öğrenmiş olacaksınız.

d3dx9_42.dll bulunamadı hatası Windows DirectX sorunlarından kaynaklanır. DirectX birçok Windows tabanlı oyun ve grafik programı tarafından kullanılır. Genel olarak bu hatanın çıkış noktası ise oyunları açma noktasıdır. Bu nedenle, dosyada bir sorun olabileceğinden d3dx9_42.dll dosyasını bilgisayarınıza yeniden yüklemeyi denemelisiniz. Sorunu gidermek için için Windows bilgisayarınızdaki DirectX'i ve ilgili ekran kartı sürücüsünü de güncellemeyi denemelisiniz.

1. DirectX'i güncellemelisiniz

Sisteminizde kullandığınız DirectX güncel değilse d3dx9_42.dll hatasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda söz konusu hatayı düzeltmek için DirectX'in en son versiyonunu yüklemeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Yükleme tamamlandığı zaman DirectX sürümünüz son versiyon ile güncellenmiş olacaktır. Bu güncelleme sayesinde yaşanan d3dx9_42.dll hatasını çözmüş olabilirsiniz. Çözüm olmadıysa bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

2. Uygulamayı yeniden yüklemelisiniz

Bazı durumlarda uygulama (oyun veya program) yüklenirken çeşitli hatalar yaşanabilmektedir. Bu tür bir problemin oluşması d3dx9_42.dll dosyasının bozulmasına neden olabilecektir. Dolayısıyla bu problemi ortadan kaldırmak için oyunu kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekmektedir.

  • Klavyede Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda basmalısınız.
  • Karşınıza Çalıştır ekranı gelecektir. Buraya appwiz.cpl yazmalı ve Tamam demelisiniz.
  • Komut işleme konduktan sonra karşınıza Programlar ve Özellikler penceresi gelecektir. Buradan ilgili oyunu kaldırmalısınız.

Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınız yenilenmiş bir biçimde yeniden açılacaktır. İlgili oyunu tekrar yüklemeli ve sorunun gidip gitmediğini kontrol etmelisiniz. Sorun düzelmezse bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

3. Ekran kartı sürücüsünü güncellemelisiniz

Yukarıda yer alan adımları doğru şekilde takip etmenize rağmen d3dx9_42.dll hatasını almaya devam ediyorsanız ekran kartı sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için ekran kartı üreticinizi bulmalı ve aşağıda yer alan ilgili sayfalara giderek güncelleme işlemini yapmalısınız.

  1. Ekran kartınız NVIDIA ise https://www.nvidia.com/Download/index.aspx adresini ziyaret etmelisiniz.
  2. Ekran kartınız AMD ise https://www.amd.com/en/support adresini ziyaret etmelisiniz.
  3. Grafik işlemciniz Intel ise https://downloadcenter.intel.com/product/80939/Graphics adresini ziyaret edebilirsiniz.

4. d3dx9_42.dll dosyasını indirmelisiniz

Herhangi bir çözüm denemesi başarısızlıkla sonuç verdiyse bu durumda d3dx9_42.dll dosyasını güvenilir bir kaynaktan indirip sistem dosyalarının içerisine atmayı düşünebilirsiniz. DLL-files.com adresi size bu konuda yardımcı olabilecek yerlerden birisidir.

Yapmanız gereken https://www.dll-files.com/d3dx9_42.dll.html adresini ziyaret etmek, işletim sistemi sürümünüzü (32-bit veya 64-bit) seçerek dosyayı indirmektir. Daha sonra indirdiğiniz dosyayı C:\Windows\System32 klasörüne yapıştırmalısınız. Dosyayı aşağıdaki bağlantılardan da direkt indirebilirsiniz.

İndir: d3dx9_42.dll 32 bit
İndir: d3dx9_42.dll 64 bit

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

07 Temmuz 2021, 16:27

selamlar çok basit bir yöntem buldum çoğu sitedeki yorumları denedim ama faydası olmadı win7 den win10 a geçiş yaptığımda bu hatayı almaya başladım dedğim gibi hiçbiri çözüm olmadı Hata Directx programından kaynaklı. Driver booster son sürümünü yüklemesine rağmen oyunlar yinede bu htayı ve.riyor bunun sebebi ise oyunların eski olması ve formatı eski formatından kaynaklı olması https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 yukardaki link e tıklayın download a basın indirin kurun Directx in eski sürümünü kuracak yeni sürümüde olacak silme işlemi yapmayın üstüne kursun her hangi bir zarar ile karşılaşmazsınız Bende böyle çözüldü..

Yorum Yap