Take-Two Interactive, Zynga'yı 12,7 Milyar Dolara Satın Aldı

Rockstar Games, 2K ve Nordeus gibi önemli oyun firmalarını bünyesinde barındıran Take-Two Interactive özellikle mobil platformda fazlasıyla popüler olan oyunlara sahip Zynga'yı satın aldı. Duyumlara göre Take-Two Interactive, Zynga üzerinden konsol ve PC oyunları mobil cihazlarla buluşturacak.

Zynga uzun bir süredir birçok mobil oyun firmasını bünyesine katmak için çaba gösteriyordu. Kaliforniya merkezli şirket, 2020 yılının Haziran ayında Türk oyun geliştiricisi Peak'i 1,8 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Ayrıca aynı yılın Ekim ayında bir başka Türk oyun geliştiricisi Rollic'i 180 milyon dolara bünyesine katmıştı.

Satın Alım Bedeli 12,7 Milyar Dolar Olarak Açıklandı

Take-Two Interactive, mobil oyun şirketi Zynga'yı 12,7 milyar dolara satın aldı. Bu satın alım oyun sektöründeki en büyük anlaşmalardan biri olan tarihteki yerini almayı başardı. Çünkü Take-Two Interactive'in Zynga'yı bünyesine katması aynı zamanda en pahalı satın alımlardan birisi oldu.

Take-Two Interactive, Zynga'nın tüm hisselerini hisse başına 9,86 dolardan alacağını açıkladı. Bu haberin ardından Take-Two Interactive'nin hisseleri %13 oranında değer kaybetti. Zynga'nın hisselerinde ise %40'a varan değer kazanımı yaşandı. İki şirket arasındaki anlaşmasının tam olarak gerçekleşmesi 30 Haziran 2022'ye kadar sürecek.

Standart hesaplamalar yapıldığında ise Take-Two Interactive'in satın alım haberi ortaya çıkmadan önce Zynga'nın piyasa değeri 11 milyar dolara yakındı. Take-Two Interactive bu satın alımın bir kısmını nakit olarak karşılayacak. Satın alım bedelinin 2.7 milyar dolarlık kısmı ise JPMorgan tarafından finanse edilecek.

zynga

Zynga Mobil Odaklı Olmaya Devam Edecek

Take-Two Interactive'in tepe yöneticisi (CEO) olan Strauss Zelnick yatırımcılarla görüşmesinde Zynga'nın sahip olduğu alt şirketlerin ve oyun geliştirme stüdyolarının Take-Two Interactive için büyük bir fırsat olduğundan söz etti. İki şirketin birbirini tamamladığını ifade ederken bunun ürün portföyü açısından ideal olduğunu belirtti.

Zelnick'in yatırımcılarla görüşmesinde yer alan en dikkat çekici bilgiler ise kesinlikle ürün portföyüyle ilgiliydi. Zelnick, Take-Two Interactive'in ve ona bağlı alt şirketlerin geliştirdiği oyunların Zynga yoluyla mobile aktarılabileceğini söyledi. Bunu yaparken elbette şirketin elinde bulundurduğu serilerden bahsedildi.

Take-Two Interactive, Zynga'yı sadece mobile aktarım şirketi olarak kullanmayacak. Aynı zamanda mobilde olan çeşitli oyunları çoklu platform desteğiyle ücretsiz bir biçimde diğer platformlara getirmek için çaba gösterilecek. Bununla birlikte yeni oyunlar, mevcut oyunlar için modlar ve yeni özellikler geliştirilecek.

take-two interactive

Take-Two Interactive Geleceğini Düşündü

Take-Two Interactive'in Zynga'yı satın almasını sıradan bir satın alım olarak değerlendirmemek gerek. Çünkü bu satın alım sonrasında şirketin elindeki oyun portföyünde muazzam derecede artış yaşanacak. Bununla birlikte Take-Two Interactive zaten büyük ses getirmiş olan oyun serilerini mobile entegre edebilecek.

 • Oyun sektörünün en önemli parçası mobil oyun sektörüdür ve her geçen gün büyümeye devam etmekte.
 • Oyun konsollarının gelişimi maliyetler ve hedef kitleye yeni insanların dahil olmaması nedeniyle risk altında.
 • Büyük oyun serilerinin mobile entegre edilmesi ve yeni modların veya yeni oyunların geliştirilmesi gerek.

Take-Two Interactive önemli bir adım atarak Zynga'yı satın alıp aslında bu üç başlıkta kendini garanti altına almış oldu. Mobil oyun sektörüne girerken büyük bir deneyimden yararlanacak. Eski tip konsollar yerine daha genç olan oyun platformuna yatırım yapacak. Bunu yaparken ise elinde bulunan portföyden en iyi şekilde yararlanacak.

Zynga'nın Oyun Portföyü

Oyun portföyünden bu kadar söz etmişken elbette bunlardan biraz bahsetmek gerektiğini düşünüyoruz. Zynga'nın elinde şu anda bazıları Facebook'ta bazıları ise mobil platformlarda olan belirli önemli oyunlar bulunuyor. Bu oyunların en önemlilerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

Bu oyunlar Zynga ve onun bünyesinde yer alan oyun firmaları tarafından geliştirilmişlerdir. Şu anda Zynga'nın en dikkat çekici oyunlarıdırlar. Take-Two Interactive'in hedefi bu oyunlara ücretsiz oynama modelini sürdürerek çoklu platform desteği kazandırmaktır.

Take-Two Interactive'in Oyun Portföyü

Oyun portföyü açısından Take-Two Interactive tarafına bakacak olursak çok daha büyük isimleri ve serileri görebilmekteyiz. Take-Two Interactive bünyesinde barındırdığı Rockstar Games ve 2K gibi şirketlerle oyun dünyasında çok sağlam bir yere sahiptir. Bu oyun serilerinden en önemlileri şu şekildedir:

 • Borderlands
 • Grand Theft Auto
 • Red Dead Redemption
 • L.A. Noire
 • Sid Meier's Civilization
 • NBA 2K
 • Mafia
 • Max Payne
 • BioShock
 • Kerbal Space Program
 • Midnight Club

Borderlands, Sid Meier's Civilization, NBA 2K, Mafia ve BioShock oyun serileri 2K tarafından geliştirilmiştir. Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, L.A. Noire, Max Payne ve Midnight oyun serileri Rockstar Games imzasını taşır. Kerbal Space Program serisi ise Private Division tarafından sürdürülür.

Take-Two Interactive'in Zynga'yı satın alması şirketin geleceği açısından çok önemli bir dönüm noktası olacaktır. Bu satın alım sonrasında Take-Two Interactive mobil platformlara genişleme hamlelerini daha rahat yapabilecektir. Zynga ise mobil platformdaki oyunlarını diğer platformlardaki oyuncularla buluşturabilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap