Bilgisayarlarda BIOS Tuşu Hangisidir?

Bilgisayarınızda bir sorun olduğunda genelde yeniden yükleme, format veya temiz kurulum yapmak istersiniz. Bu durumda bilgisayarınızda USB veya DVD taktığınız zaman ilk olarak onu görmesini sağlamak istersiniz. Bunun için ilk girmeniz gereken yer BIOS ekranıdır.

Bazı bilgisayarlarda F12 olan bu tuş bazı bilgisayarda F2 veya F10 şeklindedir. Her birisi markaya ve kullanılan anakarta göre değişiklik göstermektedir. Ancak tüm bunlarla uğraşmadan bilgisayarın BIOS ile açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarın BIOS ile Açılmasını Sağlama

Bilgisayarın BIOS ile açılmasını sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken Ayarlar kısmından ilgili özelliği aktif etmektir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızı BIOS ekranına ulaşmayı başarabilirsiniz.

  • Öncelikle Başlat menüsüne tıklamalı ve Ayarlar kısmına girmelisiniz.
  • Karşınıza çıkan ekranda Güncelleştirme ve Güvenlik menüsünü bulmalısınız.
  • Karşınıza Windows Update adında bir pencere gelecektir. Sol menüden Kurtarma seçeneğine giriş yapmalısınız.
  • Karşınıza çıkan pencerede Gelişmiş başlangıç alanını bulmalı ve Şimdi yeniden başlat butonuna tıklamalısınız.
  • Ardından bir seçenek seçin adını taşıyan bir ekran gelecektir. Burada "Sorun Gider" alanını seçmeniz gerekir.
  • Sorun Giderme ekranında ise "Gelişmiş Seçenekler" kısmına tıklamalısınız.

Son olarak en alt sağ kısımda yer alan UEFI Firmware Ayarları seçeneğine tıklamalısınız. Böylece bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve sizi doğrudan BIOS ekranı karşılayacaktır. Artık dilediğiniz ayarları BIOS ekranından yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap