Angular vs. Vue: Hangi Framework?

Single Page Application çözümleri halihazırda dikkat çekerlerken ön uç framework çözümlerinin evrimi dünyaya uzun vadeli istikrarlı bir web framework kazandırmıştı. Angular, çoğu şeyi içeren bağımsız bir ön uç framework yapısı olarak ön plana çıktı.

2014 yılında ise Google'dan ayrılan Evan You, açıkça görünümler oluşturmak için kullanılan karmaşık kullanıcı arayüzleri oluşturmak için bir ön uç framework yapısı olan Vue'yi yayınlayarak büyük bir atılım gerçekleştirdi.

Angualr vs Vue: Kullanım Alanları

Angular, işletmelere doğal deneyime sahip geniş, ölçeklenebilir web ve masaüstü uygulamaları oluşturmasına yardımcı olan Typescript tabanlı bir JavaScript framework çözümüdür. Buna karşılık Vue, etkileşimli kullanıcı arayüzleri geliştirmek için progressive web framework çözümüdür.

Angular: YouTube TV

Similarweb verilerine göre platform ayda 33.5 milyar ziyaret almaktadır. YouTube TV, Amerikan menşeili internet televizyon hizmetidir. Android TV, Apple TV ve Chromecast gibi çeşitli işletim sistemleri üzerinde çalışır. İnternet platformu kullanıcıların akış kaydetme özelliğiyle ünlüdür.

Çevrimiçi televizyon platformu aylık 30 milyardan fazla büyük miktarda trafik aldığından Angular'ı başarılı bir framework olarak lanse etmek mümkündür. Framework, web trafiğine, benzersiz kullanıcı grafik arayüzüne ve kesintisiz kullanıcı deneyimine sahiptir.

Angular: Mixer

Mixer, video oyunları için canlı bir yayın platformudur. Platform, düşük akış gecikmesiyle hizmet verir. İzleyicilerin akışı daha fazla etkileyebilecek eylemler gerçekleştirmesine olana tanır. Microsoft tarafından satın alınan platform, etkileşimli kullanıcı deneyimine öncelik verir.

Aylık 16 milyondan fazla ziyaretle platform oldukça popülerdir. Angular gibi kurumsal tabanlı framework ile muazzam bir etkileşim içerisindedir. Mixer, Angular ile oluşturulmuş ultra zengin bir kullanıcı arayüzüne sahip akışlı video hizmetlerinin basitleştirilmiş bir örneğidir.

Vue: Grammarly

Grammarly, etkili yazma için web tabanlı bir uygulamadır. Grammarly'nin zengin kullanıcı deneyimi Vue ile oluşturulmuş klasik kullanıcı arayüzünün ideal bir örneğidir. Uygulama dil bilgisini kontrol etme ve sayfayı yükleme konusunda oldukça başarılıdır.

Uygulama yapay zeka destekli olmasına ve dil bilgisini kontrol etmek ve verileri görünüm katmanına iletmek için yapay zekayı kullanır. Buna rağmen dış katmanın estetik temsili korunur ve temiz, anlaşılır kalması mümkün olur.

Vue: Alibaba

Çin, Kasım ayında Noel'den önce her yıl Double Eleven adlı bir alışveriş festivali düzenler. Festival, dışarı çıkmanda çevrimiçi alışveriş yapmakla ilgilidir. İlk olarak 2009 yılında en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Alibaba tarafından tanıtılmıştır.

2015 yılında Alibaba, daha iyi etkileşimler oluşturmak için Double Eleven modüllerinden birinde Vue framework yapısını kullandı. Çünkü ürün modülü ile kullanıcılar arasındaki etkileşim, tek bir günden iyi bir gelir elde etmek söz konusu olduğunda verimli ve sorunsuz bir çözümdür.

Angular vs Vue: Arka Uç Teknolojisi

Angular, yerleşik işlevler sağlamada mükemmeldir. İstikrarlı ölçeklenebilirliğe ve hıza sahip herhangi bir arka uç çerçevesini seçebilirsiniz. Framework herhangi bir arka uç için esnek olsa da, web uygulamanızın gelecekteki ihtiyaçlarına uygun olanı seçmelisiniz.

Vue, temiz ve anlaşılır kodlama mimarisine sahip zarif kullanıcı arayüzleri oluşturmada uzmanlaştığından, kapsamlı kullanıcı deneyimi ve ekosisteme sahip kapsamlı kodlama mimarisine sahip bir arka uç framework çözümüne ihtiyacınız vardır.

Angular vs Vue: Şablonlar

Angular, temiz bir kodlama mimarisi için bileşenlere, sınıflara ve bölümlere ayrıldığından, şablonlar aracılığıyla kullanıcıların etkileşimini yönetmek mümkündür. Framework, verilerin karmaşık bir şekilde kullanıcılara gösterilmesini kontrol eder.

Vue, HTML tabanlı şablon sözdizimi kullanan. İşlenen DOM'u en küçük bileşenine ve alt ağaçlarına bağlar. Şablonları sanal DOM'da derlemenizi sağlar ve sabit veri değerleri için oluşturmayı en aza indirir. Bu uygulamaları süper hızlı bir şekilde yüklemek için fayda sağlar.

Angular vs Vue: Performans

Angular kullanırken gelişmiş değişiklik algılama mekanizmasını ve önceden yapılan derlemeyi kullanarak, DOM'un HTML'yi ve uygulama bileşenlerini tarayıcı daha indirip kullanmadan önce işleme ve önceden derleme sayısını azaltabilirsiniz.

Vue, sanal DOM mekanizmasının yardımıyla performans açısından optimize edilmiş varsayılan konfigürasyonu sıralar. Bu şekilde, çalışma süresi ve ilk yükleme süresi önemli ölçüde azaltılır. Ayrıca, sanal DOM, görünümü güncellemenin daha verimli yollarını sağlar.

Angular vs Vue: Öğrenme Eğrisi

Angular daha dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Framework yapısında geliştirme için, geliştiricilerin JavaScript ve diğer birkaç programlama kavramına güvenmesi gerekir. Ön ucu tek başına ele alarak API'den verileri getirmeye çalışır.

Vue, HTML ve ES5 JavaScript tabanlıdır. Framework, Angular ile karşılaştırıldığında çok daha rahat öğrenilir. JavaScript ile fazla aşina olmadan uygulamayı Vue ile oluşturmaya başlayabilirsiniz. Tamamen etkileşimli kullanıcı arayüzleri geliştirmeye odaklanmaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap